Warszawskie stowarzyszenia i fundacje! Macie pytania prawne, formalne, księgowe? Odpowiemy na nie. (22) 828 91 23 ・ scwo@warszawa.ngo.pl ・ 9:00-16:00. Więcej informacji >
Materiały edukacyjne
Wiedza o prowadzeniu organizacji pozarządowych w pigułce.
O materiałach edukacyjnych SCWO
Potrzebujesz wiedzy na temat prowadzenia organizacji pozarządowej? Skorzystaj z przygotowanych przez nasze ekspertki i ekspertów materiałów edukacyjnych!
Webinaria i live'y SCWO
Webinaria
Webinarium to krótkie spotkanie tematyczne on-line, trwające zazwyczaj ok. 1-1,5 godziny. Możesz dołączyć do niego będąc w pracy, w domu, podróży, w przerwie między zajęciami itp. Potrzebujesz tylko komputera i dostępu do Internetu. Tematy webinariów SCWO dotyczą najistotniejszych kwestii dla funkcjonowania organizacji pozarządowych działających na rzecz osób mieszkających w Warszawie.
Możesz obejrzeć nagrania i materiały z webinariów SCWO, które już się odbyły. Na stronie Poradnika warszawa.ngo.pl w zakładce Webinaria znajdziesz nagrania na następujące tematy:
- Fundusze i fundraising w NGO
- Promocja i komunikacja w NGO
- Prawo i zmiany w prawie dla NGO
- Prawa autorskie w NGO
- Dane osobowe w NGO
- Zarządzanie zespołem w NGO
- Codzienne działania w NGO
Live'y
Live'y warszawa.ngo.pl to nagrania rozmów na żywo prowadzonych w serwisie warszawa.ngo.pl i na profilu FB warszawa.ngo.pl, we współpracy z SCWO. Poruszamy w nich sprawy związane ze współpracą stołecznych organizacji z samorządem.
- Jak podjąć i utrzymać współpracę ze szkołami? (wrzesień 2022)
- Kontrola realizacji zadania publicznego okiem urzędnika i organizacji pozarządowej (maj 2022)
- NGO pomagają uchodźcom z Ukrainy. O jakich przepisach powinny wiedzieć? (kwiecień 2022)
- Jak promować miejski projekt? (marzec 2022)
- Jak przygotować i złożyć wniosek o dotację miejską? (listopad 2021)
- O lokalach dla organizacji w Warszawie (październik 2021)
- O KDS-ach bez tajemnic (lipiec 2021)
Infografiki
Infografiki to wiedza o różnych zagadnieniach związanych z prowadzeniem organizacji pozarządowej - w obrazkach. Podstawowe informacje w przystępnej formie.
- Działalność odpłatna - fakty i mity. Zobacz na obrazkach [infografika]
- Chcesz zbierać darowizny dla Twojej NGO? Zaplanuj pozyskiwanie darczyńców [infografika]
- Zakładanie NGO w Polsce. Infografiki w języku ukraińskim, angielskim i rosyjskim
- Jak założyć i zarejestrować w KRS fundację [infografika]
- Jak założyć stowarzyszenie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym [infografika]
- Jak pomagać? Jak korzystać z pomocy? Zbiórki, darowizny i inne sposoby wspierania organizacji pozarządowych
- Poznaj organizację, którą wspierasz [infografika]
- 1% z PIT-OP. Informacja dla emerytów i rencistów
- Rozliczamy PIT-y. Nie zapomnijcie o 1%
- Co musicie zrobić w NGO do końca stycznia. Przypomnienie
- Podatek od nieruchomości. Wyślij deklarację w styczniu! [infografika]
- Obowiązki NGO na koniec roku [infografika]
- Zbiórki. Co jest, a co nie jest zbiórką publiczną [infografika]
- Wolontariat w NGO [infografika]
- Masz problem z wyborem organizacji pozarządowej, której chcesz przekazać darowiznę? Pomożemy! [infografika]
Video w NGO - video-poradnik
Chcesz się nauczyć, jak wykorzystać siłę video w działalności Twojej organizacji pozarządowej? Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przedstawia pięcioodcinkowe szkolenie, które wprowadzi Cię do świata filmowania!
Publikacja "Dobre praktyki współpracy finansowej miasta z NGO"
Współpraca finansowa Urzędu m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych ma długą tradycję i wiele dobrych praktyk. W publikacji "Dobre praktyki współpracy finansowej miasta z NGO" zebraliśmy przykłady, które wyróżniają nasze miasto na tle innych samorządów.
Z publikacji dowiesz się
✅ jak historycznie rozwijała się współpraca samorządu warszawskiego i organizacji społecznych
✅ jakie rozwiązania są stosowane w Warszawie w zlecaniu zadań publicznych w formie dotacji,
✅jak wygląda powierzanie realizacji zadań publicznych w formie zakupu usług,
✅ o umowach partnerskich w celu wspólnej realizacji projektów,
✅ o najmie lokali na preferencyjnych warunkach.
Dobre praktyki
Publikacja "Dobre praktyki współpracy finansowej miasta z NGO" nie jest kompleksowym obrazem współpracy finansowej m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Nie jest też prezentacją jej form, te znajdują się w rocznych programach współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Zebraliśmy tutaj przykłady, które są warszawską dobrą praktyką, ułatwiającą organizacjom realizację zadań publicznych.
O autorce
Joanna Krasnodębska - absolwentka pedagogiki na UW oraz studiów podyplomowych Zarządzanie Finansami – Rachunkowość i Finanse na Akademii Leona Koźmińskiego. Z III sektorem związana od 1994 roku, w BORIS od 2002 roku, obecnie jako dyrektor. Specjalistka ds. finansów, zarządzania finansami i zarządzania biurem oraz certyfikowana trenerka w Stowarzyszeniu Trenerów STOP. Na co dzień doradza organizacjom pozarządowym oraz kieruje Stołecznym Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO). Zaangażowana w pracę Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Organizacji Wspierających przy Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, której jest wiceprzewodniczącą. Za swoją działalność na rzecz wspierania organizacji otrzymała nagrodą Fundacji POLCUL oraz wyróżnienie „Zasłużony dla Warszawy”.
Pobierz publikację w pdf
-
DOBRE PRAKTYKI WSPÓŁPRACY FINANSOWEJ MIASTA Z NGO
pdf ・568.33 kB
O wydawcy
Publikacja ukazała się nakładem Stowarzyszenia Klon/Jawor.
Publikacja powstała w ramach Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) – bezpłatnego systemu wsparcia dla organizacji prowadzących działania na rzecz mieszkanek i mieszkańców Warszawy, współfinansowanego przez m.st. Warszawę.
Publikacja "Współpraca pozafinansowa m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Dobre praktyki"
Poznaj pozafinansowe możliwości współpracy z Miastem
Zastanawiasz się, jak Twoja organizacja może współpracować z Miastem? W publikacji "Współpraca pozafinansowa m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Dobre praktyki" podpowiadamy, w jaki sposób można razem z samorządowymi instytucjami publicznymi realizować ciekawe działania w mieście, bez dotacji.
Z publikacji dowiesz się:
✅jakie są formy współpracy pozafinansowej,
✅ z jakimi instytucjami miejskimi można taką współpracę podejmować,
✅ w jakich obszarach ta współpraca jest możliwa,
✅ jakie są jej efekty dla mieszkańców i mieszkanek Warszawy.
Dobre praktyki
W rocznych programach współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych wymienionych jest szereg możliwych formy współpracy pozafinansowej. W przygotowanej przez nas publikacji opisane zostały wybrane z nich: przykłady dobrych praktyk.
Nie jest to kompleksowy obraz współpracy pozafinansowej m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych (ze wszystkimi jej uwarunkowaniami, blaskami i cieniami). Liczymy jednak, że zebrane tutaj przykłady zainspirują zarówno przedstawicieli organizacji pozarządowych, jak i Urzędu m.st Warszawy do korzystania z tych sprawdzonych, jak i mniej popularnych możliwości współpracy.
Swoimi doświadczeniami podzieliło się z nami 15 stołecznych organizacji pozarządowych oraz 9 instytucji miejskich. Zapraszamy do lektury!
O autorce
Magda Dobranowska-Wittels – dziennikarka i redaktorka portalu organizacji pozarządowych ngo.pl. Od 2018 r. redaktorka prowadząca serwis warszawa.ngo.pl
Pobierz publikację w pdf
O wydawcy
Publikacja ukazała się nakładem Stowarzyszenia Klon/Jawor.
Publikacja powstała w ramach Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) – bezpłatnego systemu wsparcia dla organizacji prowadzących działania na rzecz mieszkanek i mieszkańców Warszawy, współfinansowanego przez m.st. Warszawę.
Publikacja "Organizacje w dialogu z Miastem. System dialogu społecznego w Warszawie"
Poznaj możliwości udziału w dialogu społecznym z Miastem
Czym jest dialog społeczny w Warszawie? Kto w nim bierze udział? O czym się w ten sposób rozmawia? Jak włączyć się w ten dialog? I czy warto? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie w publikacji Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: "Organizacje pozarządowe w dialogu z Miastem. System dialogu społecznego w Warszawie".
Z publikacji dowiesz się:
✅jak wygląda struktura ciał dialogu społecznego w Warszawie,
✅jakie ciała dialogu działają w stolicy, czym się zajmują i jak można się włączyć w ich prace,
✅jakie są przykłady konkretnych działań podejmowanych przez komisje dialogu społecznego,
✅jakie są korzyści płynące z angażowania się w prace ciał dialogu społecznego.
Korzyści z pracy w KDS-ie są wielorakie i obopólne, zarówno dla działaczy, jak i społeczności, na rzecz której KDS działa. Praca w KDS-ie pozwala na zachowanie spójności w działaniu, a to jest kluczowe w wielu kwestiach. Sprawy, które poruszamy, o których dyskutujemy i na temat których argumentujemy jednym, spójnym głosem mają większą szansę powodzenia. Praca w zespole jest skuteczniejszym narzędziem do realizacji określonych celów. Można też poznać doświadczenia i praktyki innych. To też bez wątpienia szansa na uzyskanie mocnego głosu w tematach ważnych i dotyczących danej społeczności. Jednym słowem warto próbować działać w KDS-ach, szukać swoich przestrzeni branżowych, tematycznych i się w nie angażować, bo to szansa na uzyskanie dobrych efektów dla całej społeczności.
Renata Wardecka, DKDS Mokotów
O autorce
Magda Dobranowska-Wittels – dziennikarka i redaktorka portalu organizacji pozarządowych ngo.pl. Od 2018 r. redaktorka prowadząca serwis warszawa.ngo.pl
Pobierz publikację w pdf
O wydawcy
Publikacja ukazała się nakładem Stowarzyszenia Klon/Jawor.
Publikacja powstała w ramach Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) – bezpłatnego systemu wsparcia dla organizacji prowadzących działania na rzecz mieszkanek i mieszkańców Warszawy, współfinansowanego przez m.st. Warszawę.
Publikacja "Nie zostawaj w tyle! Jak wykorzystywać media społecznościowe do promocji i komunikacji działań NGO"
Dowiedz się, jak promować swoją organizację w mediach społecznościowych.
Prowadzisz organizację pozarządową i zależy Ci, by świat o niej usłyszał? Przeczytaj bezpłatną publikację Olimpii Jenczek dla NGO „Nie zostawaj w tyle! Jak wykorzystywać media społecznościowe do promocji i komunikacji działań NGO” i dowiedz się:
✅ Od czego zacząć promocję organizacji pozarządowej w mediach społecznościowych?
✅ Jak uruchomić kolejny kanał promocji w NGO?
✅ Jak wykorzystać nowe media do nagłaśniania działań Waszej fundacji lub stowarzyszenia?
Dlaczego warto przeczytać publikację o promocji NGO w mediach społecznościowych?
"Nie zostawaj w tyle!" to jedyny w swoim rodzaju przewodnik po social media, z którego dowiecie się, jak promować działania organizacji pozarządowych w mediach społecznościowych. Zawiera praktyczne wskazówki i rady dotyczące tego, jak zaplanować promocję NGO w mediach społecznościowych i jak promować NGO na Facebooku, Twitterze i Instagramie. W publikacji nie znajdziecie teorii a same konkrety, opracowane przez ekspertkę w dziedzinie nowych mediów, znającą realia sektora pozarządowego.
Co znajdziesz w publikacji?
- porady, jak opracować strategię komunikacyjną organizacji,
- praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak tworzyć interesujące i angażujące treści na Facebooku, Instagramie i Twitterze,
- narzędzia przydatne w samodzielnym tworzeniu treści na portalach społecznościowych,
- informacje, jak zadbać o spójność pomiędzy różnymi kanałami promocji w mediach społecznościowych.
O autorce
Olimpia Jenczek – specjalistka do spraw kreowania wizerunku w sieci. Uwielbia robić to, co kocha. Kiedyś współpraca z organizacjami pozarządowymi wypełniała jej życie po pracy, dziś jest ważnym elementem dnia codziennego. Zawodowo zajmuje się komunikacją i kreowaniem wizerunku w mediach społecznościowych – zarówno marek komercyjnych, jaki i organizacji pozarządowych. Aby nie przyrosnąć do komputera, prowadzi szkolenia dla NGO z zakresu promocji w sieci. Dzięki tej części życia zawodowego jeszcze lepiej poznaje świat trzeciego sektora.
Przeczytaj publikację
Pobierz publikację w pdf
Więcej o promocji NGO w mediach społecznościowych
Chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jak promować NGO w mediach społecznościowych? Obejrzyj nagrania webinariów Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych:
Nagrania wszystkich webinariów SCWO znajdziesz na: warszawa.ngo.pl/scwo/webinaria.
Informacje o wydawnictwie
Publikacja Olimpii Jenczek „Nie zostawaj w tyle! Jak wykorzystywać media społecznościowe do promocji i komunikacji działań NGO" została wydana w związku z wydarzeniem „ZNAMY ZMIANY – o nowych zasadach i narzędziach współpracy organizacji z miastem", zorganizowanym przez Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych 22 listopada 2017 w Centrum Kreatywności Targowa.
ISBN: 978-83- 62310-79-1
Publikacja "Informator o warszawskich ciałach dialogu społecznego"
Dowiedz się więcej na temat KDS-ów i innych warszawskich ciał dialogu społecznego
✅ Jak wygląda struktura warszawskiego dialogu społecznego?
✅ Czym zajmują się KDS-y, WRDPP i Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds współpracy z organizacjami pozarządowymi?
✅ Jak włączyć się w działania komisji dialogu społecznego i inne ciała dialogu społecznego?
Dowiedz się z bezpłatnej publikacji Anny Czyżewskiej i Justyny Dubanik "Informator o warszawskich ciałach dialogu" (Federacja Mazowia, Warszawa 2017).
Pierwsza część informatora poświęcona jest przedstawieniu poszczególnych ciał dialogu, ich funkcji, zadań i sposobów funkcjonowania. Druga część dotyczy praktycznego wymiaru działań ciał dialogu społecznego. Tego, w jaki sposób wybrane komisje dialogu społecznego realizują swoje przedsięwzięcia oraz, jak organizują swoją pracę. Jest to katalog dobrych praktyk, który zdaje sprawę z różnorodności definiowania zadań w ramach ciał dialogu i rozmaitości narzędzi używanych do ich realizacji.
UWAGA Publikacja powstała w 2017 r. Od tego czasu zmieniły się zasady pracy komisji dialogu społecznego. Jeśli chcesz uzyskać aktualne informacje na temat KDS-ów i innych warszawskich ciał dialogu społecznego, przejdź do Poradnika warszawskiego: warszawa.ngo.pl/poradnik.
O autorkach
Anna Czyżewska – etnografka. Od 10 lat pracuje w trzecim sektorze. Ukończyła Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Szkołę Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP, roczny program rozwojowy Interkulturowi Nawigatorzy oraz Szkołę Treningu Grupowego. Związana ze Stowarzyszeniem „Pracownia Etnograficzna” oraz Pracownią Duży Pokój. W latach 2012–2015 członkini Społecznej Rady Kultury.
Justyna Dubanik – trenerka antydyskryminacyjna, edukatorka. Od 10 lat związana z sektorem pozarządowym. Absolwentka Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego. Posiada kilkuletnie doświadczenie w animowaniu pracy grupy, facylitacji procesów grupowych oraz w prowadzeniu szkoleń i realizacji działań edukacyjnych. Współpracowała m.in. z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym, Fundacją Aktywizacja, Fundacją Instytutu Rozwoju Regionalnego.
Przeczytaj publikację
Pobierz publikację w pdf
-
Informator o warszawskich ciałach dialogu społecznego
pdf ・970.09 kB
Gra symulacyjna "Dzielnica Pozarządowa"
Chcielibyście wcielić się w rolę osoby zarządzającej stowarzyszeniem? A może szukacie pomysłów na nowe działania społeczne? Zagrajcie w grę symulacyjną on-line Dzielnica Pozarządowa.
O grze
Dzielnica Pozarządowa to gra internetowa, symulująca pracę stowarzyszenia. Skierowana jest do osób związanych z trzecim sektorem oraz tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z NGO.
Gracz wciela się w osobę zarządzającą niewielkim stowarzyszeniem, które działa od roku na terenie jednej z warszawskich dzielnic. Zadaniem jest zmierzenie się z obowiązkami wynikającymi z prowadzenia organizacji pozarządowej oraz wykonanie dodatkowych zadań związanych z misją stowarzyszenia działaniem na rzecz mieszkańców. Celem jest rozwój – zarówno organizacji, jak i dzielnicy. Nasze stowarzyszenie dysponuje ograniczonymi zasobami, ale ambicje ma całkiem spore. Chce zaistnieć w lokalnej społeczności, rozbudować swoje zaplecze, nawiązać pozytywne relacje z sąsiadami oraz partnerami, a także wyrobić sobie rozpoznawalną markę.
Na starcie dowiadujemy się, że przed nami dwanaście miesięcy ciężkiej pracy, czyli w przełożeniu na język gry: dwanaście rund. To, jakie decyzje podejmiemy w trakcie rozgrywki, będzie miało wpływ na dalsze losy i rozwój organizacji. Wsparciem naszych starań są dodatkowe misje, czyli działania, które umożliwią nam pozyskanie zasobów i rozbudowanie naszego stowarzyszenia.
Najmocniejszym elementem gry jest jej wymiar edukacyjny. Kluczowe zagadnienia, które pojawiają się w zadaniach, autorzy zlinkowali z artykułami poszerzającymi wiedzę, aby gracze mogli świadomie decydować i trafnie oceniali podejmowane ryzyko.
Dla kogo?
Gra adresowana jest do wszystkich tych, którzy chcą:
- poznać od kuchni świat organizacji pozarządowych,
- zobaczyć z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się na co dzień mniejsze i większe stowarzyszenia oraz
- poszerzyć swoją wiedzę na temat pracy trzeciego sektora.
Skorzystają z niej zarówno osoby od lat działające w NGO, jak i te, które dopiero zaczynają pracę w fundacji lub stowarzyszeniu. Dzięki zróżnicowanym zadaniom, gracze będą mogli poznać podstawy zarządzania organizacją oraz dowiedzieć się, jakie obowiązki na nich spoczywają. W Dzielnicy Pozarządowej nie zabraknie również oryginalnych inspiracji oraz świeżych pomysłów na działania społeczne.
Za prace nad grą odpowiadała Federacja Mazowia.
Zagraj w grę Dzielnica pozarządowa
Potrzebujesz innej pomocy?
Jeżeli w materiałach edukacyjnych nie ma odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, skorzystaj z porad i konsultacji. Ekspertki i eksperci SCWO udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania związane z prowadzeniem organizacji pozarządowej!
Aby zgłosić się do Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych po pomoc skontaktuj się z sekretariatem SCWO pod numerem (22) 828 91 23 lub napisz na adres scwo@warszawa.ngo.pl.
O SCWO
Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych to system bezpłatnego wsparcia dla organizacji pozarządowych działających na rzecz Warszawy i osób w niej mieszkających.
- Potrzebujesz porady dotyczącej prowadzenia NGO? ☎ (22) 828 91 23 ✉ scwo@warszawa.ngo.pl.
- Chcesz skorzystać z innego wsparcia dla swojej organizacji? Zobacz całą ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwo.
- Lubisz trzymać rękę na pulsie? Polub nas na FB: fb/warszawa.ngo. Zamów newsletter: moje.ngo.pl/newslettery.
Zobacz materiały wideo SCWO: Youtube SCWO.
Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.