Warszawskie stowarzyszenia i fundacje! Macie pytania prawne, formalne, księgowe? Odpowiemy na nie. (22) 828 91 23 ・ scwo@warszawa.ngo.pl ・ 9:00-17:00. Więcej informacji >
Organizacje w Warszawie mają możliwości wynająć od Miasta lokale użytkowe na preferencyjnych warunkach lub mieszkania.
Kto może wynająć lokal użytkowy na preferencyjnych warunkach?
Podmiotami uprawnionymi do wynajmowania na preferencyjnych warunkach lokali użytkowych z zasobu m.st. Warszawy są organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje, podmioty ekonomii społecznej).
Określenie "preferencyjne warunki" oznacza, że:
- organizacje mogą starać się o wynajem miejskiego lokalu użytkowego, z pominięciem procedury konkursowej lub przetargowej, na prowadzenie działalności pożytku publicznego;
- stawki dla organizacji za wynajem miejskiego lokalu użytkowego są znacznie niższe od tych, które obowiązują na rynku komercyjnym.
Najem lokali dla organizacji w Warszawie [ulotka]
-
Najem lokali dla organizacji w Warszawie
pdf ・268.09 kB
Na jaką działalność?
W lokalu użytkowym wynajętym na preferencyjnych warunkach organizacja może prowadzić:
- działalność pożytku publicznego, o której mowa w art. 4 ust 1 i 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (np. działalność w zakresie pomocy społecznej, edukacji, kultury, sztuki, wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych zgodnie ze statutem organizacji);
- działalność gospodarczą, pod warunkiem, że całość dochodów z tej działalności jest przeznaczana na działalność statutową (w przypadku spółdzielni socjalnych warunek ten uznaje się za spełniony również, gdy całość dochodów z działalności jest przeznaczana na dalszą działalność w sposób określony w statucie).
Za zgodą wynajmującego (czyli np. dzielnicowego ZGN) dopuszcza się możliwość podnajęcia do 50% powierzchni lokalu.
Co to są preferencyjne stawki?
Stawki czynszu za najem lokalu użytkowego przez organizacje są niższe niż w przypadku najmu komercyjnego i ustalane są podczas negocjacji przed podpisaniem umowy.
Każda dzielnica ma ustaloną minimalną stawkę preferencyjną. Mogą one się różnić nie tylko w zależności od dzielnicy, ale także w zależności od prowadzonej przez organizację działalności, umiejscowienia lokalu i jego stanu. Stawki czynszu są corocznie waloryzowane.
Stawka za część powierzchni lokalu, w której organizacja prowadzi działalność gospodarczą zależy od rodzaju tej działalności i może być zwiększona do poziomu stawki rynkowej. W przypadku spółdzielni socjalnej będzie to stawka preferencyjna ze względu na specyfikę i cel działania spółdzielni.
UWAGA!
Niezależnie o stawki czynszu płaconego za lokal użytkowy wynajmowany od Miasta, organizacja może starać się o obniżenie czynszu jeśli w lokalu tym prowadzi działania, na które otrzymała miejskie dotacje (realizuje zadania publiczne na zlecenie Miasta).
Obniżenie czynszu obowiązuje na cały czas realizacji zadania.
Aby ubiegać się o to obniżenie - organizacja musi złożyć wniosek w dzielnicowym Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami lub innej dzielnicowej jednostce zajmującej się sprawami lokalowymi i przedstawić podpisaną umowę dotacyjną.
Na jak długo podpisywana jest umowa?
Lokale użytkowe wynajmowane są na czas określony: do 3 lub do 10 lat, z możliwością kontynuacji.
Kolejna umowa na najem lokalu z tą samą organizacją może być podpisana na okres do 5 lub do 10 lat, chyba że najemca wnioskuje o krótszy okres najmu.
Stawki czynszu waloryzowane są co rok.
Jaki lokal użytkowy można wynająć?
Lokal, o wynajęcie którego może ubiegać się organizacja, nie może być usytuowany na parterze ciągu handlowo-usługowego, za wyjątkiem szczególnie uzasadnionych przypadków. W tych szczególnych przypadkach konieczne będzie uzyskanie przez burmistrza zgody Prezydenta m.st. Warszawy.
Jak wynająć lokal użytkowy?
Organizacje ubiegające się o lokal składają wniosek, na podstawie którego Zarząd Dzielnicy m.st. Warszawy, właściwy dla lokalizacji lokalu, oceni Ich wiarygodność i możliwość realizacji wniosku.
Złóż wniosek o najem do danego urzędu dzielnicy. Opisz w nim jakiego lokalu szukasz i co Twoja organizacja będzie w nim robić.
Formularz wniosku o najem lokalu użytkowego przez organizację pozarządową
Do wniosku dołącz:
- sprawozdanie finansowe za ostatni rok obrotowy (bilans, rachunek wyników lub rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa);
- sprawozdanie merytoryczne z działalności za rok ubiegły lub w przypadku krótszej działalności, za okres od dnia rejestracji do dnia złożenia wniosku;
- kopię aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, innego odpowiedniego rejestru lub ewidencji (odpis musi być zgodny z aktualnym stanem faktycznym i prawnym niezależnie od tego, kiedy został wydany);
- statut wnioskodawcy;
- oświadczenie o nieposiadaniu nieuregulowanych zobowiązań finansowych wobec m.st. Warszawy.
Organizacje pozarządowe mogą również wstąpić o najem lokalu użytkowego w wyniku przystąpienia do ogłoszonych przez Zarządy Dzielnic m.st. Warszawy przetargów lub konkursów ofert na najem lokali użytkowych.
Przyznanie lokalu
Jeśli urząd dzielnicy rozpatrzy Twój wniosek pozytywnie:
- negocjujesz stawkę czynszu za najem (stawki różnią się między dzielnicami),
- podpisujesz umowę z dzielnicowym ZGN.
Warto pamiętać!
Wynajmując lokal od Urzędu Miasta, po podpisaniu umowy na najem,organizacja powinna pamiętać, że:
- będzie musiała wpłacić zwrotną kaucję - jej wysokość jest każdorazowo ustalana, organizacje mogą się starać o jej zmniejszenie;
- będzie musiała dostarczyć oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji (takie oświadczenie jest dodatkowym zabezpieczeniem), ponieważ musi być ono sporządzone przez notariusza oznacza to dodatkowe koszty - ich wysokość zależy od wielkości wynajmowanego lokalu; koszt ten jest dzielony po równo między organizację a Urząd Dzielnicy;
- przed rozpoczęciem korzystania z lokalu obie strony podpisują protokół zdawczo-odbiorczy;
- w trakcie trwania umowy pracownicy Urzędu mogą kontrolować sposób wykorzystania lokalu: jeśli organizacja będzie wykorzystywać lokal niezgodnie z przeznaczeniem, umowa może być rozwiązana;
- jeśli organizacja chce przeprowadzić w lokalu remont, musi najpierw uzyskać na to zgodę urzędu lub ZGN-u. Jeśli tak się stanie, obie strony podpisują porozumienie remontowe;
- od wynajmowanych lokali organizacje muszą płacić podatek od nieruchomości wg. stawek podanych na stronie: https://warszawa19115.pl/-/podatek-od-nieruchomosci
- organizacje mogą podnajmować lokal innym organizacjom pozarządowym tylko za zgodą ZGN i tylko do 50% powierzchni - przy podnajmie innym organizacjom stawka za powierzchnię podnajmowaną może być podwyższona o 50%;
- organizacje mogą podnajmować lokal firmom tylko za zgodą ZGN i tylko do 50% powierzchni lokalu - przy podnajmie firmom stawka za powierzchnię podnajmowaną będzie podwyższona do stawki rynkowej obowiązującej w danej lokalizacji.
Czy wynajmowany lokal można remontować?
Wystawiane do najmu lokale użytkowe, reprezentują różny stan techniczny. Remont należy do przyszłego najemcy. W trakcie oczekiwania na wydanie zgody na rozpoczęcie prac remontowych dopuszcza się obniżenie stawek czynszu przez okres 3 miesięcy, a w uzasadnionych i udokumentowanych przypadkach do 6 miesięcy.
Rozliczenie kosztów remontu odbywa się na podstawie zawartego z wynajmującym porozumienia remontowego. Rozliczenie udokumentowanych nakładów podwyższających trwale wartość lokalu następuje w systemie miesięcznym, z zastrzeżeniem, że łączna ich wartość nie może przekroczyć sześciomiesięcznych opłat czynszowych w okresie 5 lat.
W przypadku nakładów poniesionych na remont w związku z przystosowaniem lokalu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (w zakresie uzgodnionym z wynajmującym) są rozliczane w całości.
Szczegółowy katalog prac remontowych, podlegających rozliczeniu >
UWAGA! Zakres prac remontowych, warunki rozliczenia i wysokość obniżki muszą być ustalone z urzędem lub ZGN-em przed rozpoczęciem prac remontowych.
Wszelkie zmiany w najmie lokalu użytkowego wymagają (pod rygorem rozwiązania umowy najmu) zgody wynajmującego.
Czy najmowany od Miasta lokal użytkowy można podnająć?
Za zgodą zarządu dzielnicy część lokalu (maksymalnie 50% powierzchni), można podnająć innej organizacji lub innym podmiotom (firmom).
W przypadku podnajmu innej organizacji non-profit stawka czynszu jest podwyższana o minimum 50% za powierzchnię podnajmowaną. W szczególnych przypadkach od podwyżki czynszu można odstąpić.
W przypadku podnajmu innym podmiotom, stawka za podnajem podwyższana jest do wysokości stawek rynkowych.
Czy od Miasta można wynająć mieszkanie na cele społeczne?
Prezydent m.st. Warszawy może przekazać na cele społeczne lokale mieszkalne z mieszkaniowego zasobu m.st. Warszawy. W uzasadnionych przypadkach z takiej możliwości mogą skorzystać także organizacje pozarządowe.
Które organizacje mogą otrzymać mieszkania na cele społeczne?
Organizacja może otrzymać takie mieszkanie pod warunkiem, że na rzecz mieszkańców i mieszkanek Warszawy prowadzi działania z zakresu ustaw:
- o pomocy społecznej,
- wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej,
- opiece nad dziećmi w wieku do lat 3,
- ochronie zdrowia psychicznego.
Jakie mieszkania mogą być przekazane na cele społeczne?
Ponad to na cele społeczne może być przekazany:
- lokal opróżniony, który w ocenie zarządu dzielnicy nie jest niezbędny do udzielania pomocy mieszkaniowej,
- lokal znajdujący się w budynku, którego powierzchnia, struktura, usytuowanie oraz wyposażenie w urządzenia czy lokalizacja umożliwiają realizację zadań z zakresu ustaw: o pomocy społecznej, wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, ochronie zdrowia psychicznego.
W jaki sposób mieszkania są przekazywane organizacjom pozarządowym?
Zasady przekazywania lokali na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) określa Zarządzenie nr 540/2020 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 27 kwietnia 2020 r. w sprawie zasad przekazywania lokali mieszkalnych na rzecz organizacji pozarządowych oraz określenia sposobu wyboru organizacji(otwiera się w nowej karcie).
Na poziomie ponad dzielnicowym mieszkania są przekazywane na podstawie umowy/porozumienia o współpracy zawieranej z organizacjami, które:
- realizują zadania publicznej na zlecenie samorządu warszawskiego (na podstawie Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie);
- zostały wyłonione jako partnerzy do realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych ze środków UE (na podst. art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020).
Na poziomie dzielnicowym obowiązuje osobna procedura.
Organizacje mogą ubiegać się o lokale w odpowiedzi na ogłoszenia o możliwości składania ofert w sprawie lokali wydzielonych przez zarządy dzielnic. Informacje o dostępnych lokalach są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy
Organizacja pozarządowa zainteresowana lokalem składa w odpowiedniej dzielnicy:
- ofertę wraz z koncepcją realizacji zadań w lokalu oraz wymaganymi załącznikami.
- rekomendacje z Biura Pomocy i Projektów Społecznych lub Biura Polityki Zdrowotnej o prowadzonej i planowanej działalności.
Burmistrz Dzielnicy może wystąpić do innej jednostki organizacyjnej m.st. Warszawy lub administracji rządowej lub właściwej komórki organizacyjnej o dodatkową opinię o działalności organizacji.
Preferencje w wyborze oferty
Preferencje w wyborze oferty przysługują tym organizacjom pozarządowym, które dołączą do wniosku:
- rekomendacje (referencje) o prowadzonej działalności od jednostek samorządu terytorialnego lub administracji rządowej;
- dokumenty potwierdzające posiadanie zabezpieczonych środków na realizację zaplanowanej w lokalu działalności;
- dokumenty potwierdzające brak zaległości finansowych wobec m.st. Warszawy w przypadku wynajmowania (aktualnie lub w okresie ostatnich 5 lat) innych lokali od m.st. Warszawy.
O lokalach dla organizacji w Warszawie [film]
W październiku 2021 r. w serwisie warszawa.ngo.pl odbył się #LIVE ngo.pl "O lokalach dla organizacji w Warszawie". Wzięła w nim udział Magdalena Młochowska, ówczesna dyrektorka Biura Polityki Lokalowej Urzędu m.st. Warszawy. Poniżej prezentujemy nagranie tej rozmowy.
Przejdź do wybranej części nagrania
00:00:00 Powitanie, przedstawienie ekspertki, wprowadzenie do tematu
00:03:46 Ile lokali użytkowych wynajmuje Miasto organizacjom pozarządowym? Ile organizacji korzysta z tej formy współpracy z Miastem?
00:04:40 Ile wynosi preferencyjna stawka najmu lokalu miejskiego dla organizacji pozarządowych?
00:05:58 Jak można ubiegać się o lokal na preferencyjnych warunkach (poza trybem konkursowym i poza trybem przetargowym)?
00:09:16 O czym warto pomyśleć, zanim zaczniemy starać się o lokal miejski?
00:10:21 Kto szuka lokalu - organizacja czy urząd?
00:13:05 Czy Biuro Polityki Lokalowej ma wpływ na to, jakie lokale dzielnicowe Zarządy Gospodarowania Nieruchomościami udostępniają organizacjom?
00:13:55 Jak pandemia wpłynęła na dostępność lokali miejskich dla organizacji?
00:15:32 Jakich lokali organizacje raczej nie wynajmą na preferencyjnych warunkach?
00:18:35 Jakie informacje są potrzebne, aby złożyć wniosek o najem lokalu miejskiego?
00:20:34 Dotychczasowa współpraca z Miastem - czy może mieć wpływ na decyzję o wynajęciu lokalu?
00:22:47 Czy wniosek o najem można złożyć w kilku dzielnicach?
00:23:12 Na jaki okres można podpisać umowę o najmie?
00:24:07 Czy wniosek o najem na preferencyjnych stawkach można składać drogą mailową z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego?
00:24:40 Jak długo trwa procedura rozpatrzenia wniosku?
00:25:18 Kiedy można liczyć na obniżenie czynszu i do jakiej wysokości?
00:27:46 Czy podpisanie umowy na najem lokalu łączy się z jakimiś dodatkowymi kosztami?
00:28:39 Czy można liczyć na pomoc Miasta w zapewnieniu dostępności lokalu dla osób ze szczególnymi potrzebami?
00:30:59 Kiedy można przeprowadzić remont najmowanego lokalu?
00:32:11 Czy i do jakiej wysokości można rozliczyć koszty remontu lokalu najmowanego na preferencyjnych warunkach?
00:34:30 Kto ponosi koszty remontu lokalu w razie awarii?
00:35:35 Czy można podnajmować lokal innym podmiotom? Na jakich warunkach?
00:40:09 Co się dzieje w sytuacji, gdy organizacja nie płaci czynszu?
00:41:46 Od czego zależy, czy umowa z organizacją jest podpisywana na 3 czy na 10 lat?
00:42:58 Czy ZGN-y stosują rabaty, bonifikaty, czasowe zwolnienia z opłat czynszowych dla organizacji?
00:43:38 Co to jest konkurs profilowany dla organizacji?
Najczęściej zadawane pytania (Q&A)
Wraz z Biurem Polityki Lokalowej UM st. Warszawy przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez organizacje społeczne pytania dotyczące wynajmowania lokali użytkowych na preferencyjnych warunkach. Sprawdź, czy odpowiedź na Twoje pytanie już tu jest!
Jeśli nie, prześlij je na adres: scwo@warszawa.ngo.pl . Postaramy się odpowiedzieć.
Co to znaczy krótkoterminowy wynajem pustostanu? Dla kogo jest to propozycja? >
Na jak długo można podpisać umowę na wynajem lokalu? >
Gdzie znajdziemy informacje o wysokości preferencyjnej stawki wynajmu lokalu? >
Czy organizacja może podnajmować lokal wynajmowany od miasta? >
Czy wynajmując lokal od miasta trzeba płacić podatek od nieruchomości? >
Użytkujemy lokal miejski i płacimy preferencyjne stawki. Czy mamy jakieś dodatkowe obowiązki? >
Czy z lokalu wynajmowanego przez NGO mogą korzystać inne organizacje? >
Kto płaci za remont w zalanym lokalu wynajętym od Miasta? >
Gdzie sprawdzić, do kogo należy pustostan, który chcielibyśmy wynająć? >
Czy podpisanie umowy na wynajem lokalu łączy się z jakimiś dodatkowymi kosztami? >
O SCWO
Pełna oferta i aktualności SCWO: warszawa.ngo.pl/scwo.
Skorzystaj z SCWO, także jeśli masz pytanie dotyczące zakładania lub prowadzenia organizacji pozarządowych, szukasz sali na działania swojej organizacji lub ciekawych szkoleń dla NGO:
🔈 warszawa.ngo.pl/scwo
☎ (22) 828 91 23
✉ scwo@warszawa.ngo.pl
Bądź na bieżąco ➡ fb.com/warszawa.ngo.
Projekt Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych współfinansuje m.st. Warszawa.
Warszawa: Lokale dla organizacji