Przejdź do treści głównej

Idzie jesień, wraca smog!

autor(ka): Miasto Jest Nasze
2017-09-01, 11:28
użytkownik
archiwalne
Miasto Jest Nasze apeluje do władz Warszawy o zmianę poziomów alarmowania mieszkańców o złej jakości powietrza

31 sierpnia 2017 Miasto Jest Nasze złożyło w Ratuszu petycję do władz Warszawy, podpisaną przez ponad 1000 mieszkańców. Stowarzyszenie apeluje w niej o obniżenie norm alarmowych, jakie są stosowane do informowania mieszkańcow o zagrożeniu związanym ze smogiem.

W petycji zwracamy się do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz tymi słowami:

„Wzywamy Panią, by wszelkimi dostępnymi środkami włączyła się Pani w budowanie świadomości problemu zanieczyszczonego powietrza na terenie Warszawy. Apelujemy o dostarczenie mieszkańcom rzetelnej i jednoznacznej informacji o zagrożeniu. Zwracamy przy tym uwagę, że wynikające z przepisów polskiego prawa poziomy informowania i alarmowania o poziomie pyłów w powietrzu nie przystają do poziomów określonych w przepisach innych państw Europy i w żaden sposób nie spełniają swej podstawowej roli, jaką jest ochrona ludzi przed zagrożeniem“.

Przypomnijmy: Polska ma najbardziej liberalne zasady określania poziomów informowania społeczeństwa o zanieczyszczeniu powietrza spośród krajów Unii Europejskiej. Poziom informowania dla pyłów PM10 wynosi 200 μg/m3, a alarmowy – 300 μg/m3. Jednocześnie to właśnie w polskich miastach zanieczyszczenie jest największe spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej!

– Czy Warszawiacy mają płuca z żelaza, że mogą być alarmowani o smogu dopiero gdy stężenia są 4 razy wyższe niż na przykład w Paryżu? – pyta Maciej Czapliński z MJN, autor petycji. – Warszawa powinna natychmiast wprowadzić własne zasady informowania. Prawo umożliwia to władzom miasta, nie muszą czekać na zmianę ustawy.

MJN apeluje, aby cała administracja samorządowa w Warszawie przyjęła jako poziom informowania o wysokim poziomie stężenia pyłów PM 10 – 80 μg/m3 (zamiast 200) a alarmowania – 100 μg/m3 (zamiast 300).

Pełną treść petycji MJN można znaleźć pod adresem: http://zmienmy.to/petycja/nie-mamy-pluc-z-zelaza-zadamy-rzetelnego-informowania-i-alarmowania-o-smogu-w-warszawie/


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Miasto Jest Nasze
Organizator:

Miasto Jest Nasze

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • inicjatywy oddolne
  • powietrze