Program Rozwoju Współpracy do 2020 roku
Wyjaśniamy na czym polega Program Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do roku 2020.
Idea
Ideą powstania Programu było przygotowanie strategii współpracy wykraczającej poza wąsko narzucone ramy Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Są one realizowane od lat przez Roczne Programy Współpracy m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Oprócz zachowania ich dotychczasowej struktury, od roku 2016, będą one najważniejszymi instrumentami do rocznego planowania wdrażania Programu. To w nich będą również określane priorytety na dany rok, jak i przewidziane w Ustawie wymogi.
Charakter
Program Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do roku 2020 ma charakter interdyscyplinarny, ponieważ współpraca Miasta z organizacjami pozarządowymi odbywa się na wielu płaszczyznach i dotyczy różnych branż. Opisane są w nim formy współpracy m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi – zarówno te wskazane w Ustawie, jak i nowatorskie rozwiązania.
Dodatkowo w sposób komplementarny potraktowano konieczność wzmacniania i rozwijania zarówno samych organizacji, jak i Urzędu, co stanowić może podstawę do wyznaczania nowych standardów we wzajemnej współpracy.
Założenie
Program Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do roku 2020 opiera się na założeniu, że stowarzyszenia i fundacje oraz inne inicjatywy obywatelskie są ważnym i niezbędnym partnerem dla samorządu w zakresie:
- Realizowania zadań publicznych,
- Współtworzenia polityk publicznych, także poprzez monitoring działań władz samorządowych,
- Proponowania i testowania nowych, innowacyjnych rozwiązań,
- Budowania wizerunku i marki Warszawy.
Reguluje on m.in. takie obszary, jak:
- Współpraca finansowa organizacji z miastem np.: otwarte konkursy ofert, małe granty, zakup usług,
- Udział organizacji w tworzeniu dokumentów o charakterze strategicznym dla miasta i realizacja wspólnych projektów,
- Systemy wsparcia dla organizacji oraz rozwój kompetencji urzędników w zakresie współpracy z organizacjami,
- Najem na preferencyjnych warunkach lokali użytkowych,
- Kierunki rozwoju struktury dialogu społecznego (Komisje Dialogu Społecznego, Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego, Forum Dialogu Społecznego, Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego).
Prace nad Programem zostały zainicjowane w lutym 2014 roku przez Warszawską Radę Działalności Pożytku Publicznego. Powołany został międzysektorowy zespół, który rozpoczął pracę od analizy raportów i sprawozdań dotyczących współpracy, a następnie przygotował ostateczny kształt dokumentu. Wypracowane w zespole propozycje zostały poddane szerokim konsultacjom, dzięki temu w prace nad nim zostało zaangażowanych wiele podmiotów i środowisk.
Projekt „Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych” jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.