26.09.2018 01.37

Aukcja na Centralnym

Jednym z inicjatorów akcji był architekt Jarosław Trybuś (na zdjęciu z prawej), fot. Jan Mencwel
Grzegorz Piątek z Centrum Architektury opowiedział o projektantach warszawskich dworców, Arseniuszu Romanowiczu i Piotrze Szymaniaku, fot. Jan Mencwel
Aukcję poprowadził Hubert Urbański, fot. Jan Mencwel
Licytowało kilkaset osób, a cena niektórych przedmiotów  sięgnęła kilku tysięcy złotych, fot. Jan Mencwel
fot. Jan Mencwel
fot. Jan Mencwel
Zwycięzcy mogli na miejscu odebrać zakupione dzieła, fot. Jan Mencwel
Organizatorzy przygotowali dla gości tort w kształcie kasetonu ”Peron 1”, fot. Jan Mencwel

Dworzec Centralny w dniu swoich 36. urodzin przeżył próbę generalną przed Euro2012. Wszystko za sprawą aukcji oryginalnych części jego dawnego wystroju, zorganizowaną wspólnie przez Dworzec Polski i Fundację Centrum Architektury.

Kilkaset osób, które zjawiło się w poniedziałek 5 grudnia na Centralnym, walczyło o kilkadziesiąt przedmiotów - kasetonów, znaków kierujących podróżnych, starych zegarów. Licytowane elementy zostały uratowane i oczyszczone dzięki pracy kilkunastu wolontariuszy Fundacji. Podczas aukcji, prowadzonej przez Huberta Urbańskiego, największym powodzeniem cieszyły się kasetony za napisem "Warszawa Centralna", których cena sięgnęła kilku tysięcy złotych. 

Dochód z aukcji będzie w całości przeznaczony na upamiętnienie architektów warszawskich dworców - Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Projekt upamiętnienia przygotuje architektka Aleksandra Wasilkowska.

tekst i foto: Jan Mencwel