Siostry Rzeki przybywajcie, wsparcie i swą siłę dajcie!
autor(ka): Organizatorzy
Matki Polki na wyrębie i Koalicja Ratujmy Rzeki oraz WWF Polska zapraszają na happening „Siostry Rzeki”. 13 października o godz. 13.00 na wysokości Plaży Poniatówka – broniące rzek w Polsce kobiety – spotkają się, by wyrazić swój sprzeciw wobec ich degradacji.

Aktualnie wiemy, że w Polsce oddychamy smogiem. Wielu z nas wie, że źle jest wycinać drzewa, ale przeciętny „Kowalski” nie ma pojęcia, że jesteśmy na dopiero 23 miejscu w Europie pod względem ilości wody pitnej. Z roku na rok doświadczenie suszy w Polsce jest coraz bardziej odczuwalne, a jednocześnie nikt głośno nie rozmawia o katastrofalnych w skutkach rządowych planach regulacji największych rzek w Polsce, które są wcielane w życie na naszych oczach. W Europie Zachodniej właśnie wraca się do renaturalizacji wielkich rzek – w tym Renu ( na terenie Szwajcarii i Austrii). Przekonano się, że naturalne rzeki w trakcie powodzi są dużo bezpieczniejsze od tych sztucznie uregulowanych.

„Siostry Rzeki” to akcja kolektywu Matki Polki na wyrębie, które rok temu zamanifestowały swój sprzeciw przeciwko masowym wycinką drzew. Kolektyw w zeszłym roku przystąpił do Koalicji Ratujmy Rzeki, która zrzesza ponad 30 organizacji ekologicznych zajmujących się tematem na rzek w Polsce. Swoją działalnością chcemy upowszechniać wiedzę ekspertów i naukowców zrzeszonych w koalicji. Ponownie podkreślamy, że przyroda jest naszym wspólnym dobrem, które musi podlegać ochronie. Uważamy, że to na nas spoczywa odpowiedzialności za stan świat, który przekażemy naszym dzieciom i kolejnym pokoleniom.

Spór o polskie rzeki dzieje się miedzy hydrobiologami, ornitologami, a armatorami i hydrotechnikami, między inwestorami, politykami, a ekologami – normalni obywatele nie mają pojęcia o decyzjach budowy nowych zapór np. w Siarzewie i planów przystosowywania rzek do transportu wodnego. Akcją „Siostry Rzeki” chcemy pokazać, że rzeki są ważne dla normalnych ludzi. To są nasze miejsca wypoczynku, nasz element krajobrazu i zasób wody pitnej, niezbędny do życia każdego z nas. Jak matki chcemy aby nasz dzieci miały do tego zagwarantowany dostęp.

W akcji „Siostry Rzeki” to kobiety udzielają głosu swojej rzece: tej bliskiej, tej ulubionej, tej z dzieciństwa i tej nad którą spędza się każde wakacje. Każda uczestniczka wybiera rzekę, którą chce reprezentować i z jej imieniem staje w wodzie śpiewając pieść „Siostry Rzeki przebywajcie … We wspólnym gronie dzieci, matek, babć, koleżanek, sąsiadek pokazujemy, że rzeki są naszym obywatelskim dziedzictwem i zasobem.

W czerwcu br. podczas pierwszej odsłony „Sióstr Rzek” w Krakowie, naprzeciwko Wawelu wzięło w niej udział ponad sto kobiet. Kolejne akcje miały miejsce przez całe wakacje – w Ciechocinku (niedaleko miejsca planowanej zapory w Siarzewie), na Bogu, Oleśnicy, Świdrze i Warcie. 13 października Siostry Rzeki odbędą się w Warszawie, aby ponownie o mówić o rzekach kobiecym głosem i podkreślić, że woda to nasza wspólna sprawa.

Aby wziąć udział w akcji „Siostry Rzeki” wystarczy ubrać się na niebiesko i przyjść w towarzystwie bliskich sobie kobiet lub samodzielnie na Plażę Poniatówka.

Akcje można śledzić na stronie: facebook.com/siostryrzeki

Siostry Rzeki włączają się również w akcję WWF Strażnicy Rzek https://straznicy.wwf.pl/

Kolektyw Matki Polki na Wyrębie I WWF Polska należą do nowej polskiej inicjatywy jaką jest http://www.ratujmyrzeki.pl/ Koalicja Ratujmy Rzeki.

źródło: inf. nadesłana
data publikacji: 2018-10-08
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!