Nowa wystawa na otwarcie nowej siedziby Fundacji Archeologia Fotografii i Sputnik Photos
autor(ka): Fundacja Archeologia Fotografii
Fundacja Archeologia Fotografii i Sputnik Photos przeprowadzają się! Wspólnie otwierają nowe miejsce poświęcone fotografii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie. Nowa galeria zostanie zainaugurowana wystawą opartą o fragment archiwum Marka Piaseckiego. Stworzył ją czternastoosobowy zespół kuratorski w ramach sześciu spotkań warsztatowych, zrealizowanych wspólnie przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Fundację Archeologia Fotografii.

Wernisaż odbędzie się 18 stycznia o godz. 18.00 przy ul. Chłodnej 20.

Czternaście osób, wyłonionych w ramach otwartego naboru Towarzystwa “ę” i FAF, brało udział w warsztatach, których celem było stworzenie profesjonalnej wystawy fotograficznej. Spotkania dotyczyły archiwum fotografii Marka Piaseckiego – fotografa, rzeźbiarza i malarza związanego w latach 50. i 60. ze środowiskami artystycznymi Warszawy i Krakowa. Efektem tej współpracy jest wystawa, której głównym tematem jest wielość odnosząca się zarówno do samej twórczości Piaseckiego (tematów, estetyk, gatunków), jak i formy powstawania wystawy oraz wykorzystania punktów widzenia, które zderzały się w zespołowej pracy kuratorskiej. Przez kolejne części wystawy przeprowadzą pytania, które narodziły się w trakcie pracy kuratorskiej. Grupa kuratorów przygląda się kwestiom statusu fotografii w archiwum, niepokojącej estetyki, obserwacji codzienności i tożsamości twórcy.

Proces, w którym uczestniczyła grupa kuratorska był innowacyjny. W międzypokoleniowym zespole spotkało się czternaście osobowości i wrażliwości – uczestnicy projektu są związani z fotografią jako twórcy, odbiorcy, pasjonaci lub badacze. – To był eksperyment, wystawa jest wynikiem procesu, w który zaangażowaliśmy różne punkty widzenia, doświadczenia, interpretacje – mówi Agnieszka Pajączkowska z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, która prowadziła warsztaty. Kuratorzy pracowali z 950 dotychczas zeskanowanymi zdjęciami (łączna, szacowana liczba negatywów w archiwum to 20 000). Za przeprowadzenie warsztatów i realizację wystawy odpowiada Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, które realizuje działania społeczno-kulturalne wykorzystując jako narzędzie wspólnej pracy m.in. fotografie, archiwa lokalne czy sztukę współczesną.

Fundacja Archeologia Fotografii od lipca 2017 roku digitalizuje i opracowuje zbiór w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To proces, który rozpoczął się niedawno i będzie trwał kilka lat. Docelowo zdjęcia zostaną udostępnione publiczności na portalu internetowym.

Wystawa będzie pierwszym wydarzeniem w kamienicy na Chłodnej 20, gdzie od stycznia przenoszą się dwie organizacje zajmujące się fotografią: Fundacja Archeologia Fotografii i Sputnik Photos. W nowej siedzibie znajdzie się galeria / sala warsztatowa, archiwum, pracownia digitalizacyjna i siedziby obu instytucji.

Kuratorzy i organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy 18 stycznia o godz. 18.00. Podczas wernisażu będzie można poznać zespół kuratorski i porozmawiać o kulisach pracy nad wystawą. Wstęp jest wolny. Od godz. o 20.30, część dalsza wieczoru w klubie Chłodna 25, gdzie zagra dj Dobry. Wystawa czynna do końca stycznia.

miejsce: nowa siedziba Fundacji Archeologia Fotografii i Sputnik Photos
adres: ul. Chłodna 20
otwarcie: 18 stycznia, godzina 18.00 wystawa czynna w dniach: 19.01-31.01.2018 godziny otwarcia: codziennie w godz. 11.00-19.00

zespół kuratorski: Michał Czarnecki, Magdalena Gaładyk, Wanda Janakiewicz, Dominika Jaruga, Tomasz Kaczorowski, Szymon Karpiński, Joanna Kostana, Michał Kotowski, Radosław Kowalik, Agnieszka Pajączkowska, Alina Rudnicka, Joanna Sosnowska, Justyna Szybińska, Zofia Zwierzchowska-Hajnosz
prowadząca zespół: Agnieszka Pajączkowska wydarzenie FB: ->

organizator: Fundacja Archeologia Fotografii
adres: Andersa 13 klatka V, 00-159 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie
tel.: 22 628 14 64, e-mail: fundacja@faf.org.pl
www: http://faf.org.pl 
źródło: Fundacja Archeologia Fotografii
data publikacji: 2018-01-09
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!