23.10.2018 05.58

Ząbkowska otwarta przez całe wakacje

”Praska Kolorowanka” - tworzenie wielkoformatowego obrazu, projekt Kuby Janysta zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Hokuspokus i Galerią 81 Stopni [fot. Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl].
Uliczny antykwariat [fot. Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl].
[fot. Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl]
Spacer po Pradze artystycznej, mural przy ul. Stalowej[fot. Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl].
Spacer po Pradze artystycznej, wizyta w pracowni Ivo Nikicia [fot. Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl].
spacer po Pradze artystycznej, wizyta w atelier Marcina Dembowskiego [fot. Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl].
”Sztuka użytkowa” - warsztaty dla dzieci zrealizowane przez Stowarzyszenie Hokuspokus [fot. Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl].
 Targi Sztuki i Rzemiosła Artystycznego [fot. Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl].
Targi Sztuki i Rzemiosła Artystycznego [fot. Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl].
[fot. Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl]
Wernisaż fotografii Ignacego Cembrzyńskiego w barze mlecznym przy ul. Ząbkowskiej [fot. Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl].
[fot. Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl]
Spacer literacki, Dorota Ryst ze Stowarzyszenia Salon Literacki opowiada o praskich budynkach i miejscach, które pojawiają się w dawnych i współczesnych utworach literackich [fot. Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl].
”Natura Rytmu” - warsztaty dla dorosłych i dzieci prowadzone przez Xenię Uranową [fot. Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl].
[fot. Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl]

W pierwszy weekend lipca zainaugurowany został festiwal Otwarta Ząbkowska. Odbyły się m.in. targi sztuki i rzemiosła artystycznego, warsztaty dla dzieci i dorosłych, otwarty slam poetycki, spacer po Pradze artystycznej, spacer literacki, wernisaż wystawy fotografii oraz koncerty.

Przez cały okres wakacji ulica Ząbkowska i jej najbliższe otoczenie staną się przestrzenią licznych działań artystycznych, rekreacyjnych i sportowych. Organizatorem festiwalu jest Teatr Powszechny, a współorganizatorami prascy animatorzy, artyści, kluby oraz organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Hokuspokus, Warszawskie Bractwo Bartne, Stowarzyszenie My, Fundacja Zmiana.

Festiwal Otwarta Ząbkowska realizowany jest od 2015 roku w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji prowadzonego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Celem programu jest rozwój turystyki, kultury, sportu oraz integracja i wsparcie lokalnych mieszkańców.

Podczas kolejnego festiwalowego weenedu (21 i 22 lipca 2018 r.) będzie można nauczyć się podstaw stolarki, poznać metody pracy z metalem w zabytkowej kuźni, wziąć udział w Paradzie Kundelków, porozmawiać o roli pszczół i czyhających na nie zagrożeniach, skorzystać z bogatej oferty koncertowej.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie http://otwartazabkowska.pl/.

Tekst i foto: Wojciech Lipiński dla warszawa.ngo.pl