21.09.2018 23.59

Wigilia z dziećmi z Dworca Brześć

Marina Hulia rozdaje prezenty. (fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
(fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
(fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
Panie na dworcu w Brześciu własnoręcznie robią lalki i inne zabawki. Dochód z ich sprzedaży wspiera rodziny koczujące na dworcu. (fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
(fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
(fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
Na wspólnym, składkowym stole wigilijnym znalazły się polskie i czeczeńskie tradycyjne potrawy. (fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
 Lezginka, czyli tradycyjny ludowy taniec kaukaski. (fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
(fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
(fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)

Ramzan, Edelbiek, Mariam i Abdulcik mieli szczęście. Im oraz ich mamom udało się przedostać do Polski. Jednak na dworcu w białoruskim Brześciu od czerwca 2016 roku koczują inne rodziny czeczeńskie, które bezowocnie próbują przekroczyć granicę polsko-białoruską i ubiegać się o status uchodźcy w Polsce. Z raportu białoruskiej organizacji Human Constanta wynika, że na dworcu w Brześciu może przebywać nawet trzy tysiące osób. Tylko w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba odmów ze strony polskiej zwiększyła się niemal czterokrotnie.

Marina Hulia założyła na dworcu w Brześciu szkołę demokratyczną, w której uczy się ponad trzydziestka dzieci. Oraz szkołę mam, w której ponad dwadzieścia kobiet uczy się języka polskiego. Ci, którym udało się przedostać do Polski, dzięki pomocy Mariny i kilku innych zaangażowanych społecznie osób, spotykają się z polskimi rodzinami, odwiedzają szkoły, przedszkola, a także regularnie seniorów z Domu Samotnej Starości w Radości. Poznają polską kulturę i opowiadają o czeczeńskiej. 
 
Wszyscy oni przyszli w środę, 20 grudnia 2017 r. do "Marzycieli i Rzemieślników" przy ul. Brackiej w Warszawie na wspólną Wigilię. Oprócz jedzenia, śpiewania kolęd, tańców i prezentów była też okazja do wsparcia tych, którzy nadal czekają na dworcu w Brześciu. 
 
Fot. i tekst: Tomasz Kaczor