20.09.2018 15.00

Ceglany taniec wokół "Zodiaku"

Balet przestrzenny zorganizowała Iza Rutkowska i studenci Szkoły Nauk Praktycznych. (fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
(fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
Przechodnie złapani przez uczestników ”Baletu przestrzennego” mieli za zadanie podzielić się swoimi pomysłami na to, co mogłoby mieścić się w powstającym Pawilonie. (fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
(fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
Ludzie-cegły byli tworzywem i budulcem dla przechodniów i obserwatorów, którzy mogli tworzyć z nich nowe formy i kształty przestrzeni.  (fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
Uczestnicy baletu formowani byli w meble miejskie, elementy małej architektury i inne elementy, które wydały się w danym momencie niezbędne lub ciekawe do przetestowania. (fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
(fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
(fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
Badanie performatywne niestety utrudniał deszcz i silny wiatr. (fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
Balet skończony, uczestnicy wracają do siedziby SARP na Foksal. (fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
( Pawilon ma być gotowy w 2018 roku. Do zobaczenia za rok w Zodiaku! (fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
"Ściana Wschodnia" była największą i najbardziej prestiżową realizacją warszawską w latach 60. Wizytówką miasta. Znajdujący się przy pasażu na tyłach domów towarowych bar "Zodiak" tętnił życiem i wpływał na wyjątkowy charakter tej przestrzeni. Dziś placyk na tyłach kina Atlantic jest zaniedbany i zapomniany. Mała miejska architektura, ustawiona na nim kilka lat temu, nie ożywiła go, a opuszczony pawilon mało komu kojarzy się już z dawnym "salonem miasta".
 
Dzięki staraniom Miasta oraz Oddziału Warszawskiego SARP już za rok pawilon "Zodiaku" wróci w zmodernizowanej formie. Mieścić się w nim będzie centrum informacji, dokumentacji i ekspozycji architektury oraz urbanistyki Warszawy.
 
Choć pawilon otworzy się dopiero za rok, jego twórcy już teraz rozpoczęli proces budowania relacji ze swoją publicznością. W ramach programu "Do zobaczenia za rok w Zodiaku!" w dniach 26-29 października 2017 Iza Rutkowska oraz studenci Szkoły Nauk Praktycznych przeprowadzili badanie performatywne w formie baletu przestrzennego.
 
W przebraniach cegieł tancerze-atropolodzy zaczepiali przechodniów i - zamykając ich w stworzonych z siebie murach - pytali o ich oczekiwania względem powstającego pawilonu. Przechodnie swoje życzenia zapisywali na jednej z cegieł. Badaniu i tańcom towarzyszyła muzyka Igora Nikiforowa.
 
Tekst i foto: Tomasz Kaczor