Przejdź do treści głównej

AR/PS – książka o architektach warszawskich dworców po angielsku

autor(ka): Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
2013-09-26, 13:36
archiwalne
AR/PS. Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak. fot Ewa Dyszlewicz
Dzięki aukcji reliktów Dworca Centralnego zorganizowanej w grudniu 2011 roku przez Centrum Architektury i PKP udało się wydać anglojęzyczną wersję książki „AR/PS Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak". Współwydawcą książki jest Instytut Adama Mickiewicza

ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak

Anglojęzyczny album o odkrytych na nowo warszawskich modernistach.

Blisko 400 stron, 200 ilustracji, teksty 8 polskich i zagranicznych autorów, wywiady.

Arseniusz Romanowicz (AR, 1910-2008) i Piotr Szymaniak (PS, 1911-1967) zaprojektowali jedne z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni, stacje Ochota, Powiśle i Stadion, położone na przecinającej miasto linii średnicowej.

Nie dbali jednak o reklamę i przez większą część życia pozostawali w cieniu. Również same budynki szybko podupadły i jeszcze do niedawna trudno było je docenić pod warstwami brudu i przybudówek. Dziś, gdy zostały wyremontowane, nie trzeba już używać wyobraźni, by dostrzec kunszt Romanowicza i Szymaniaka. Jak dotąd nie było jednak książki, która pozwoliłaby lepiej ich poznać.

„ARPS” jest opowieścią złożoną z tekstów ośmiu polskich i zagranicznych autorów, prezentujących różne wątki i epizody z kariery Romanowicza i Szymaniaka od lat 30. do 90. Ponadto książka zawiera m.in.: pierwsze kalendarium życia i twórczości obu architektów, niepublikowany tekst Romanowicza o Dworcu Centralnym z połowy lat 80. oraz wywiady z architektami, którzy ostatnio modernizowali warszawskie dworce autorstwa duetu ARPS.

W albumie „ARPS” znalazło się także około 200 starannie dobranych zdjęć, w tym niepublikowanych materiałów z archiwów rodzinnych oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Tłem albumu są dzieje Warszawy i Polski XX wieku – od końcówki II RP z jej pokazowymi inwestycjami, przez lata okupacji i PRL, po dziki kapitalizm lat 90. i modernizacyjną falę ostatnich lat.

Książka, pod redakcją Grzegorza Piątka, zaprojektowana przez Błażeja Pindora, jest dostępna w księgarniach oraz w sklepach internetowych, m.in. Bęc Zmiana i Architrend. Wkrótce rozpocznie się zagraniczna dystrybucja albumu. Był on też prezentowany na New York Art Book Fair (19-22 września).


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Centrum Architektury
Organizator:

Fundacja Centrum Architektury

Adres:

Żelazna 41 lok. 42, 00-836 Warszawa, woj. mazowieckie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • komunikacja, transport
  • kultura
  • miasto