Przejdź do treści głównej

Książka o architektach dworców warszawskich - efekt aukcji reliktów Dworca Centralnego

autor(ka): Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
2012-11-30, 12:16
archiwalne
fot. Jan Mencwel
5 grudnia 2012, na Dworcu Centralnym – 37. urodziny Dworca i premiera książki „ARPS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka", sfinansowanej przez uczestników zeszłorocznej aukcji reliktów Dworca Centralnego, zorganizowanej przez Centrum Architektury i PKP SA.

Zobacz także: Aukcja na Centralnym

5 grudnia 2012 r., o godzinie 19:00,
Dworzec Centralny, antresola zachodnia w hali głównej
.

W programie Urodzin:

- prezentacja książki o Arseniuszu Romanowiczu i Piotrze Szymaniaku – architektach warszawskich dworców: Centralnego, Wschodniego, Ochoty, Powiśla i Stadionu.

- prezentacja koncepcji instalacji przestrzennej poświęconej Romanowiczowi i Szymaniakowi, zaprojektowanej przez Aleksandrę Wasilkowską;

- tort.

- sprzedaż książki w promocyjnej cenie 69 zł (przy zakupie 2 szt. - 65 zł). Sugerowana cena detaliczna to 89 zł.

Arseniusz Romanowicz (AR) i Piotr Szymaniak (PS) zaprojektowali jedne z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni, stacje Ochota, Powiśle i Stadion, położone na przecinającej miasto linii średnicowej. Nie dbali jednak o reklamę i przez większą część życia pozostawali w cieniu. Również same budynki szybko podupadły i jeszcze do niedawna trudno było je docenić pod warstwami brudu i przybudówek. Dziś, gdy zostały wyremontowane, nie trzeba już używać wyobraźni, by dostrzec kunszt Romanowicza i Szymaniaka. Jak dotąd nie było jednak książki, która pozwoliłaby lepiej ich poznać.

„ARPS” jest opowieścią złożoną z tekstów ośmiu polskich i zagranicznych autorów, prezentujących różne wątki i epizody z kariery Romanowicza i Szymaniaka od lat 30. do 90. Ponadto książka zawiera m.in.: pierwsze kalendarium życia i twórczości obu architektów, niepublikowany tekst Arseniusza Romanowicza z połowy lat 80. oraz wywiady z architektami, którzy ostatnio modernizowali warszawskie dworce autorstwa duetu ARPS.

W „ARPS” znalazło się także około 200 starannie dobranych zdjęć, w tym niepublikowanych materiałów z archiwów rodzinnych.

Tłem „ARPS” są dzieje Warszawy i Polski XX wieku – od końcówki II RP z jej pokazowymi inwestycjami, przez lata okupacji i PRL, po dziki kapitalizm lat 90. i modernizacyjną falę ostatnich lat.

Premiera książki odbędzie się w 37. urodziny Dworca Centralnego i pierwszą rocznicę aukcji zorganizowanej przez Centrum Architektury i Polskie Koleje Państwowe SA, podczas której zebrano środki na projekty upamiętniające Romanowicza i Szymaniaka. Pierwszym efektem aukcji jest książka „ARPS”. W 2013 r. ukaże się angielska wersja książki.

Organizator urodzin Dworca Centralnego: Polskie Koleje Państwowe SA

Wydawca książki: Centrum Architektury

Redakcja: Grzegorz Piątek

Projekt: Błażej Pindor

Autorzy tekstów: Tomasz Fudala, Paweł Giergoń, Owen Hatherley, Werner Huber, Grzegorz Piątek, Arseniusz Romanowicz, Hubert Trammer, Jarosław Trybuś

Autorzy zdjęć: m.in. Błażej Pindor, Nicolas Grospierre, Werner Huber, Paweł Giergoń, Czesław Olszewski, Zbyszko Siemaszko, Jarosław Tarań

Konsultacja merytoryczna: Hubert Trammer

Recenzja naukowa: dr hab inż. arch. Adam Nadolny

Dystrybucja: Fundacja Bęc Zmiana

Partnerem publikacji jest Narodowe Archiwum Cyfrowe

 


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Fundacja Centrum Architektury
Miejsce: Dworzec Centralny, antresola zachodnia w hali głównej, Warszawa,
Data wydarzenia: 2012-12-05
Organizator:

Fundacja Centrum Architektury

Adres:

Żelazna 41 lok. 42, 00-836 Warszawa, woj. mazowieckie

Www:

http://www.centrumarchitektury.org 

Organizator:

PKP SA

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • miasto