Przejdź do treści głównej

Wzór sprawozdania z działalności stowarzyszenia

autor(ka): Aneta Krawczyk (Informatorium)
2013-06-09, 07:06
archiwalne
Czy stowarzyszenia sporządzają sprawozdania z działalności w poprzednim roku? Czy zarządy stowarzyszeń sporządzają sprawozdania? Gdzie znaleźć wzór takiego dokumentu?

​Zobacz aktualne informacje o sprawozdaniach organizacji pozarządowych z 2018 r.
Organizacjo, sporządź sprawozdanie finansowe! [infografika]
Kiedy organizacja musi sporządzić sprawozdanie finansowe?

 

Reprezentuję warszawskie stowarzyszenie, które powstało rok temu. W tym roku po raz pierwszy muszę przygotować nasze sprawozdanie z działalności i przedstawić je na walnym zebraniu. Czy jest jakiś jeden obowiązujący wzór takiego sprawozdania? Gdzie go szukać?

Stowarzyszenia i fundacje mają coroczny obowiązek sporządzenia i przyjęcia sprawozdania finansowego. Sprawozdanie takie obrazuje stan finansów w organizacji i jest przesyłane do urzędu skarbowego, a jeżeli organizacja ma zarejestrowaną działalność gospodarczą także do Krajowego Rejestru Sądowego.

Poza sprawozdaniem finansowym fundacje przygotowują jeszcze jedno sprawozdanie – z działalności w poprzednim roku, zwane też merytorycznym. Fundacje wysyłają je „swojemu” ministrowi (czytaj Sprawozdania fundacji: jaki termin?). Co prawda stowarzyszenia nie mają takiego obowiązku, lecz z wielu względów warto, aby takie sprawozdanie sporządziło.

Zapisy w statucie

Jeśli w statucie stowarzyszenia są zapisy, które obligują zarząd do przygotowania sprawozdania, jego sporządzenie jest bezwzględnym obowiązkiem. Zwykle informacje na temat można znaleźć w części poświęconej kompetencjom wszystkich władz stowarzyszenia. Zapis taki często wygląda tak, że zarząd sporządza sprawozdanie, komisja rewizyjna je opiniuje, a walne zebranie je zatwierdza.

Sprawozdanie z działalności stowarzyszenia czy zarządu?

Zdarza się, że zapisy statutu w różnych częściach są niejasne. Może być tak, że w statucie raz pisze się o sprawozdaniu rocznym, w innym miejscu o sprawozdaniu z działalności zarządu. Każde z tych sprawozdań może mieć inny zakres. Sprawozdanie z działalności stowarzyszenia pokazuje, które cele statutowe zostały zrealizowane i w jaki sposób, a sprawozdanie z działalności zarządu opisuje, jak zarząd wypełniał swoje zadania. Dla pełnego obrazu można połączyć ze sobą te dwie części.

Gdzie i kiedy pokazywać sprawozdanie?

Stowarzyszenie dbające o swój transparentny wizerunek może opublikować sprawozdanie z działalności np. na swojej stronie internetowej. W ten sposób upubliczni informację o swych działaniach i finansach. Oczywiście można też wysłać je swoim podopiecznym, sponsorom, partnerom, darczyńcom. Na pewno będzie to bardzo dobrze przyjęte. Sprawozdanie powinno być opracowane ostatecznie po przyjęciu przez odpowiedni organ (zazwyczaj jest to walne zebranie członków, czasami po prostu zarząd). Wtedy też powinno być opublikowane. Zazwyczaj przyjęcie sprawozdania merytorycznego zbiega się z przyjęciem sprawozdania finansowego – ostateczny termin jego zaakceptowania to 30 czerwca.

Jaki zakres sprawozdania merytorycznego

W związku z tym, że nie ma prawnego obowiązku przygotowania sprawozdania merytorycznego przez stowarzyszenia, nie ma też jego wzoru. Sprawozdanie z działalności powinno opisywać działalność statutową stowarzyszenia, czyli jakie cele zapisane w statucie zostały zrealizowane oraz jakimi metodami. Sprawozdanie powinno zawierać część finansową, w tym źródła przychodów oraz informację o tym, na co zostały wydane pieniądze. Ponieważ organizacje działają poprzez projekty, można to zrobić, opisując krótko każdy ze zrealizowanych (lub jeszcze realizowanych) projektów. Aby informacja była przejrzysta i czytelna dla odbiorcy, warto podać cel projektu, podjęte działania, odbiorców , rezultaty i źródła finansowania.

Warto, żeby sprawozdanie pokazywało wypracowaną misję i wizję stowarzyszenia.

W sprawozdaniu powinna się też pojawić „metryczka” organizacji, czyli nazwa, numery rejestrowe (KRS, REGON, NIP) adres siedziby, członkowie władz. W sprawozdaniu można także podać informacje o prowadzonej działalności gospodarczej, a także o partnerach, wolontariuszach, pracownikach i współpracownikach czy zawartych, ważnych porozumieniach. Wzorem lub podpowiedzią może być wzór sprawozdania obowiązujący fundacje, choć nie ma takiego obowiązku i zdania, czy je stosować są podzielone.

 

​Zobacz aktualne informacje o sprawozdaniach organizacji pozarządowych z 2018 r.
Organizacjo, sporządź sprawozdanie finansowe! [infografika]
Kiedy organizacja musi sporządzić sprawozdanie finansowe?

 Powyższa informacja została opublikowana przez portal ngo.pl w związku z realizacją projektu "Standardy w organizacjach pozarządowych", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło: inf. własna (ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 48 6

Skomentuj

KOMENTARZE

  • STOWARZYSZENIE ZWYKLE - DOKUMENTY FINANSOWE ~Senior Tur 04.09.2013, 07:03 Jakie dokumenty księgowe musi prowadzić stowarzyszenie zwykłe w sytuacji gdy jedyne srodki to drobne składki, lub jest całkowity brak nawet składek ? ODPOWIEDZ
  • [+] Rozwiń komentarz Nie składać sprawozdań skoro nie ma obowiązku ~Michał 05.04.2012, 09:34 Dziwaczna porada - wysylać sprawozdanie do ministerstwa chociaż nie ma takiego obowiązku... A słyszeliście o przepisie Konstytucji , ze powinno sie szanowac prawa i wolnosci innych? Popieranie takich bezprawnych zachowan ogranicza obszar wolnosci. Nadgorliwość nie jest dobrą cechą... ODPOWIEDZ
  • [+] Rozwiń komentarz Pytanie czy fundacja OPP musi składać 2 różne sprawozdania merytoryczne ~Krzysztof Urban 05.04.2012, 09:07 Jest rozporządzenie ministra które określa wzór sprawozdania dla fundacji, w zeszłym roku opublikowano wzór sprawozdania merytorycznego dla organizacji posiadających status OPP. Czy to są dwa różne wzory? czy fundacja posiadająca status OPP, musi przygotować dwa sprawozdania merytoryczne? ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • księgowość
  • prawo