Przejdź do treści głównej

Chcę przestać być vatowcem!

autor(ka): Alina Gałązka (ngo.pl)
2010-12-30, 12:39
archiwalne
Do 15 stycznia 2011 możemy zrezygnować z bycia aktywnym płatnikiem VAT na specjalnych zasadach okresu przejściowego. Warto to rozważyć, gdyż limit zwolnienia z VAT został podniesiony do 150 tysięcy w 2011 roku.

 

Nowy rok przyniesie zmiany - także w ustawie o podatku VAT. Podatek ten dotyczy każdego podmiotu, także organizacji pozarządowych, których przychody przekroczyły pewien limit . W 2010 organizacje, których przychód (objęty podatkiem VAT) przekroczyła 100 tysięcy – stawały się "vatowcem" – bez względu na rodzaj prowadzonej działalności (odpłatna pożytku lub gospodarcza). Od 2011 roku ten próg został zwiększony – wynosi 150 tysięcy złotych.
 
Ci, którzy nie osiągnęli kwoty 150 tysięcy przychodu w 2010, mogą zastanowić się, czy na pewno ich organizacja osiągnie przychód powyżej 150 tysięcy w 2011. Może się okazać, że nie. Jest to podstawa, by zrezygnować z bycia "aktywnym podatnikiem VAT".
 
Jak to zrobić?
W tym celu trzeba złożyć do urzędu skarbowego informację o rezygnacji. Należy napisać w niej, że ze względu na nieprzekroczenie limitu 150 tys. zł w roku 2010 rezygnujemy z bycia aktywnym płatnikiem VAT. Ze względu na okres przejściowy, wyjątkowo, do 15 stycznia 2011 można złożyć rezygnację, która będzie obowiązywała od początku roku 2011, tj. od 1 stycznia. Wyjątkowo też nie obowiązuje tu wymóg bycia płatnikiem VAT przez co najmniej rok.
 
Można też złożyć rezygnację w "normalnym" trybie. Wtedy będzie ona obowiązywała od początku następnego miesiąca. Obowiązującym warunkiem jest bycie aktywnym płatnikiem VAT przez co najmniej  rok i nieosiąganie przychodu 150 tysięcy w 2010 roku.
 
Przykład 
Organizacja miała w 2010 roku przychód, objęty podatkiem VAT, wysokości 110 tysięcy złotych. Dlatego była zobowiązana do rozliczania tego podatku i wysyłania deklaracji vatowskich do urzędu skarbowego. W 2011 jej przychody będą takie same, czyli niższe niż próg zwolnienia przedmiotowego z rozliczania podatku VAT, który wynosi 150 tysięcy. Organizacja może do 15 stycznia 2011 wysłać  informację o rezygnacji do urzędu skarbowego. Od 1 stycznia przestanie być płatnikiem VAT.
Więcej o podatku VAT w: poradnik.ngo.pl

 


Źródło: inf. własna (ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • księgowość
  • prawo