Przejdź do treści głównej

Targi Dobrych Praktyk CSR jako "Zielone Wydarzenie" [relacja]

autor(ka): Magda Gałkowska
2010-10-25, 15:09
archiwalne
Targi, fot. J. Kaczorowski
Organizacja wydarzeń w standardzie Zielonego Wydarzenia staje się coraz bardziej popularna. Zadbało o to Forum Odpowiedzialnego Biznesu, organizator Targów Dobrych Praktyk CSR. Za zeroemisyjność tego przedsięwzięcia odpowiada Fundacja Aeris Futuro, ekspert i partner ekologiczny Forum, prowadząca kampanię edukacyjno-promocyjną dla świadomego i zrównoważonego stylu życia „Zielone Wydarzenia”.

20 października 2010 odbyły się Targi Dobrych Praktyk CSR w Warszawie, zorganizowane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Targi zostały przeprowadzone w standardzie Zielonego Wydarzenia, czyli takim, któremu na każdym etapie przygotowania towarzyszy dbałość o minimalizację ich negatywnego wpływu na środowisko, a jednocześnie o maksymalizację ich pozytywnego oddziaływania na społeczności lokalne. Fundacja Aeris Futuro jest partnerem odpowiedzialnym za zoffsetowanie Targów Dobrych Praktyk, czyli wyliczenie i zneutralizowanie śladu klimatycznego, powstałego podczas procesu organizacji i przebiegu samego wydarzenia. Uważamy, że neutralizowanie negatywnego wpływu na środowisko, jaki powstaje w trakcie tego typu wydarzeń, jest niezwykle istotne – powiedział Przemysław Oczyp, Menedżer Projektów Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W ten sposób chcemy dać przykład innym organizacjom i firmom i mamy nadzieję, że coraz więcej działań biznesowych będzie offsetowanych.

Wyliczeniem śladu klimatycznego zajmują się eksperci w Fundacji Aeris Futuro. Do wyliczenia śladu potrzebne są szczegółowe dane na temat poszczególnych elementów organizacji Targów, dotyczących zużycia energii, zużycia papieru, środków transportu uczestników, cateringu. Na tej podstawie zostaje wyliczona emisja dwutlenku węgla i liczba drzew, których posadzenie pozwoli ją zneutralizować – mówi Zofia Karpińska, ekspertka Fundacji Aeris Futuro.

Obecnie trwa proces gromadzenia danych i wyliczenia śladu klimatycznego. Drzewa neutralizujące organizację Targów Dobrych Praktyk CSR w Warszawie będą wspólnie posadzone wiosną.Więcej na stronie: www.zielonewydarzenia.pl.

Targom towarzyszyły dodatkowe atrakcje: wykład gościa specjalnego Johna Granta, autora „The Green Marketing Manifesto”, seminaria tematyczne, głosowanie na najlepszą praktykę prezentowaną podczas Targów, ogłoszenie wyników badań na temat odpowiedzialnego łańcucha dostaw, prowadzonych przez FOB we współpracy z IIBR/Gemius S.A., projekcja filmu o globalnym systemie produkcji i konsumpcji „Story of Stuff”, zbiórka elektrośmieci w ramach ogólnopolskiej kampanii ekologicznej EKOgraty.pl, ogłoszenie wyników konkursu „Eko Biuro” organizowanego przez Fundację Aeris Futuro.

Targi Dobrych Praktyk to duże przedsięwzięcie, tym bardziej nas cieszy, że będzie zneutralizowane. To dobry przykład dla innych, aby organizować wydarzenia w swoich firmach i organizacjach jako zeroemisyjne – mówi Joanna Mieszkowicz, Prezes Fundacji Aeris Futuro – Jak wskazuje sama nazwa i idea Targów, jest to dobra praktyka, której stosowanie polecamy i do której zachęcamy.

Idea zielonego wydarzenia (ang. sustainable event), powoli przyjmowana przez polskie instytucje, firmy i przedsiębiorstwa organizujące jakiekolwiek eventy, jest świadectwem podjęcia przez nie istotnych działań na rzecz ograniczania wpływu na środowisko naturalne i budowania zrównoważonego rozwoju. Wydarzenie możemy nazwać zielonym, kiedy na każdym etapie przygotowań i realizacji jego organizatorzy zapewniają działania przyjazne dla środowiska naturalnego – redukujące negatywny wpływ danej imprezy poprzez oszczędność energii i materiałów. Sympatycy ekologii mogą też pójść krok dalej i zdecydować się na uzyskanie efektu zeroemisyjności wydarzenia (ang. carbon neutral event). Można go uzyskać poprzez „offset”, czyli rekompensatę nieuniknionej emisji, wspierając projekty ograniczające emisję – zalesianie, efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii. Więcej informacji na www.zielonewydarzenia.pl

O Fundacji Aeris Futuro

Misją działającej od 2006 r. fundacji Aeris Futuro jest skutecznie przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu, ochrona i zwiększenie różnorodności biologicznej i krajobrazowej, wspieranie rozwoju społeczności lokalnych oraz promowanie odpowiedzialnego biznesu. Jest jedyną w Polsce organizacją, która kompleksowo zajmuje się carbon offsets, projektami rekompensującymi emisje gazów cieplarnianych do powietrza. Stworzyła pierwszy i jedyny w Polsce KALKULATOR CO2 obejmujący szacowanie śladu klimatycznego (carbon footprint) oraz umożliwiający ograniczanie i zneutralizowanie tego śladu (carbon offsetting) poprzez sadzenie drzew i projekty zwiększające efektywności energetyczną. Eksperci Fundacji doradzają oraz szkolą w zakresie planowania i realizacji jedynych w Polsce zeroemisyjnych wydarzeń (carbon neutral events), tworzenia strategii CSR, raportów i kampanii społecznych oraz programów wolontariatu pracowniczego na rzecz zrównoważonego rozwoju, edukacji ekologicznej dzieci, młodzieży, studentów, pracowników firm. W roku bieżącym Fundacja prowadzi kampanię ekologiczno-promocyjną Zielone Wydarzenia na rzecz świadomego i zrównoważonego stylu życia.

Więcej na: www.aeris.eko.org.pl, www.zielonewydarzenia.pl

Więcej informacji udzielają:
Joanna Mieszkowicz, Prezes Fundacji Aeris Futuro, , tel. kom. 693589391
Donata Adler, PR Manager, , tel. kom. 607392231
Biuro: tel. +48 12 430 08 22


LOGO

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Aeris Futuro
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • dobre praktyki ~stratny 26.10.2010, 12:34 dobre praktyki swoja droga, ale powinno tez pietnowac sie firmy, ktore uniemozliwiaja inwestorom dzialanie w ekologicznych ramach. przykladem jest Ekoenergia z Szadka, ktora naraza na milionowe straty z uwagi na niedotrzymywanie umow wykonawczych farm wiatrowych! ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • CSR odpowiedzialny biznes
  • ekologia, środowisko
  • współpraca z biznesem