Jak poinformowało MKiDN, zamknięto większość programów, z wyjątkiem programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytet 1 Ochrona zabytków oraz programu Kultura polska za granicą, priorytet 2 Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą.
Tegoroczna edycja programów MKiDN cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. - Do wszystkich Programów Ministra (z uwzględnieniem programu Fryderyk Chopin 2010 – Promesa) wpłynęło około 6400 aplikacji na łączną kwotę przekraczającą 1,5 miliarda złotych – poinformował resort kultury.
Jak podkreślono w komunikacie, w ramach pierwszego naboru zgłoszono znaczną liczbę projektów o dużej wartości merytorycznej, dlatego dofinansowanie wszystkich rekomendowanych zadań było możliwe jedynie za cenę rozdysponowania większości dostępnych środków finansowych.
Jednocześnie MKiDN zaznaczyło, że w wypadku pozyskania dodatkowych środków finansowych w połowie bieżącego roku minister kultury Bogdan Zdrojewski nie wyklucza możliwości wznowienia naboru do wybranych programów bądź też ogłoszenia naboru do programów o odmiennych profilach tematycznych.
W tym roku realizowano następujące programy: wydarzenia artystyczne, edukacja kulturalna, zasoby cyfrowe, dziedzictwo kulturowe, infrastruktura kultury, kultura polska za granicą, promesa MKiDN. Część z nich podzielono dodatkowo na priorytety tematyczne. O środki ubiegały się m.in. samorządy i domy kultury.