Przejdź do treści głównej

Podróże małe i duże - program zajęć dla seniorów

autor(ka): Agnieszka Matan
2009-09-29, 11:47
archiwalne
Klub Osiedlowy SURMA zaprasza i zachęca do uczestnictwa w kilkumiesięcznym cyklu zajęć animacyjnych dla seniorów. Oferowane zajęcia są bezpłatne. Odbywają się od września do grudnia 2009 r. na warszawskiej Ochocie.

Program „Podróże małe i duże” dotyczy integracji międzypokoleniowej osób starszych (w tym większość powyżej 60 roku życia) i młodzieży z dzielnicy Warszawy Ochoty i skupia się wokół aktywizacji osób starszych, wykorzystaniu ich doświadczeń oraz potencjału po to, żeby wychodzili z domów, czuli się znów potrzebni, aktywni. W programie osoby starsze wspólnie z dziećmi i młodzieżą będą przygotowywać scenariusze ciekawych zajęć, spotykać się, rozmawiać, uczyć od siebie nawzajem, przygotują spotkanie Wigilijne dla osób z lokalnej społeczności. Projekt uzupełniają działania pomocowe i edukacyjne dla osób starszych, związane z nauką obsługi programów komputerowych oraz pomoc prawna i psychologiczna dla osób w trudnych sytuacjach życiowych.

Projekt jest współfinansowany przez Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

W skład podróży wchodzą następujące zajęcia, z których można skorzystać bezpłatnie:

1. „Podróże po róże, czyli zabawy dziadków i dziatek”
Spotkania międzypokoleniowe dzieci, rodziców i dziadków mające na celu wspólne, aktywne spędzanie czasu – „Podróże po róże, czyli zabawy dziadków i dziatek”. Działania te prowadzić będzie wykwalifikowana kadra animatorów - absolwenci pedagogiki i animacji społeczno - kulturalnej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz studenci. Tematyka spotkań będzie bardzo różnorodna. Generalnie będą dotyczyć problematyki czasu, rozwoju w czasie, istnienia w danym czasie historycznym. Wybór tematów zależy od pomysłowości twórców scenariuszy, którzy w oparciu o wiedzę z metodyki nauczania, konstruują je tak, aby były ciekawe, dostosowane do potrzeb, zainteresowań i możliwości dzieci, młodzieży i osób starszych. Tematyka może dotyczyć historii, obyczajów i kultur, wiedzy przyrodniczej, ekologii, literatury dla dzieci czy filmu, tradycji świątecznych itp. W ramach projektu odbędą się 4 takie spotkania (raz w miesiącu). Przykładowo scenariusze zajęć mogą obejmować tematykę związaną z różnymi kulturami i tradycją:

 • „Podróże po róże Wschodu”
 • „Podróże po róże Zachodu”
 • „Podróże po róże Północy”
 • „Podróże po róże Południa”

Każde takie spotkanie trwa 4 godziny.

Zajęcia nastawione są więc na rozwijanie zainteresowań uczestników, ich umiejętności, pobudzanie twórczego myślenia. Tworzymy atmosferę otwartości, życzliwości i współpracy, nie rywalizujemy ze sobą, nie oceniamy się, a bawimy się i współpracujemy.

Spotkania mają również wymiar edukacyjny – dzieci i młodzież w przystępny, ciekawy, niekonwencjonalny sposób dowiadują się wielu różnych ciekawych rzeczy na temat historii, tradycji, kultury. Jest to znakomite uzupełnienie lekcji geografii, ekologii, wiedzy przyrodniczej, historii czy języka polskiego. Zaletą spotkań jest to, że biorą w nich udział zarówno dzieci jak i dorośli. Oba pokolenia mają okazję wzajemnie się poznać, zobaczyć siebie w różnych nowych sytuacjach i zadaniach, pogłębić łączącą ich więź, a także miło i ciekawie spędzić razem wolny czas.
Kolejne zajęcia odbędą się w soboty: 17 października, 21 listopada oraz 12 grudnia
Obowiązują zapisy telefoniczne: 22 823 03 32. Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres mailowy
.
 

2. Podróże w świat dzieciństwa i dorosłości
4 spotkania (raz w miesiącu) dotyczące tematyki, którą proponują osoby starsze. Mogą to być np. wspomnienia z czasów dzieciństwa, wspomnienia z uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach historycznych, społecznych, zwiedzania ciekawych zakątków świata itp. Tematykę proponują sami uczestnicy – osoby starsze i to one przygotowują odpowiednie prezentacje. 
Pierwsze spotkanie w poniedziałek, 19 października o godzinie 17:00

3. Podróże z psyche
Są to 4 spotkania (raz w miesiącu) po 3 godziny każde, dotyczące problematyki psychologicznej osób starszych. Oferujemy wsparcie i porady psychologa, a przy okazji ciekawie prowadzone, atrakcyjne zajęcia w grupie.
Kolejne spotkania: 16 października, 13 listopada, 11 grudnia, o godzinie 17:00

4. Podróże komputerowe
Podróże komputerowe – indywidualne konsultacje komputerowe dla osób starszych prowadzone 2 razy w tygodniu do grudnia. Zapisy telefonicznie: 22 823 04 32

5. Podróże z paragrafem
Porady prawne dla starszych mieszkańców Warszawy oraz porady dla starszych osób ulegających przemocy domowej. Spotkania z prawnikiem odbywają się do grudnia po 2 razy w tygodniu, w poniedziałki i wtorki od 17:00 do 20:00. Spotkania specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy: do grudnia raz w tygodniu, w poniedziałki o 17:00. Każda osoba, która boryka się z problemami przemocy, powinna przyjść i na pewno może liczyć na szczerą rozmowę i profesjonalna poradę.

6. Podróże w krainę kobiecej wyobraźni
Spotkania dla starszych kobiet, które chcą dzielić się swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Spotkania stwarzają możliwość twórczego spędzenia wolnego czasu, bezpieczne warunki do poznania siebie i innych, zdobycia nowych umiejętności, odkrywania nowych obszarów, nawiązania kontaktów z osobami o podobnych zainteresowaniach, twórczej inspiracji, motywują do wyjścia z domu. Na spotkaniach panie będą poznawały różne techniki artystycznego zdobienia, od malowania na szkle po decoupage, będą wspólnie szydełkowały i robiły na drutach. Spotkania odbywać będą się do grudnia - raz w tygodniu, w środy o godz. 14:30.

 


LOGO

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Klub osiedlowy SURMA
Miejsce: Warszawa
Data wydarzenia: od 2009-09-01 do 2009-12-30
Organizator:

Klub Osiedlowy SURMA

Adres:

ul. Białobrzeska 17,

Tel.:

22 823 04 32

Faks:

22 823 04 32

E-mail:

surma@oko.com.pl

Www:

http://www.gazetkaosiedlowa.blogspot.com 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • aktywizacja zawodowa
 • aktywność lokalna
 • dzieci
 • edukacja
 • integracja społeczna
 • młodzież
 • polityka społeczna
 • rozwój osobisty
 • seniorzy