Przejdź do treści głównej

Debata "Kto i jak zagłosuje w wyborach samorządowych?"

autor(ka): Fundacja im. Stefana Batorego
2018-10-15, 12:32
archiwalne
fot. Magda Bogdaniuk, ngo.pl
Fundacja im. Stefana Batorego zaprasza na debatę "Kto i jak zagłosuje w wyborach samorządowych?", która odbędzie się we wtorek, 16 października, w godzinach 15.00 – 17.30 w siedzibie Fundacji (ul. Sapieżyńska 10a w Warszawie).

Dotychczasowe doświadczenia wyborów samorządowych i sondaże opinii publicznej pozwalają przewidywać, ile Polek i Polaków zagłosuje w zbliżających się wyborach samorządowych, czym będą wyróżniać się głosujący, a także co może kierować ich decyzjami. Przyjrzymy się jak frekwencja i wyniki zmieniają się w zależności od wielkości gminy i lokalnej sytuacji politycznej.

Z doświadczeń wynika, że mieszkańcy większych miast głosują w wyborach samorządowych mniej chętnie niż mieszkańcy wsi i małych miast. Być może jednak – na co wskazują ostatnie sondaże – w 2018 roku będziemy mieć do czynienia z większą mobilizacją elektoratu wielkomiejskiego i relatywną demobilizacją elektoratu wiejskiego.

Od dłuższego czasu badania opinii publicznej potwierdzają, że wybory samorządowe są oceniane jako najważniejsze wśród różnych wyborów odbywających się w kraju. Jednocześnie spośród wyborów samorządowych te do sejmików Polacy uznają za najmniej interesujące. Inaczej niż uważają politycy i część publicystów – czy kampania wyborcza i zachęcająca do głosowania może okazać się skuteczna?

Jaka była dotąd realna pozycja sejmowych partii politycznych w samorządach różnych szczebli oraz co wyróżnia ugrupowania lokalne. Czy w tych wyborach większa aktywność ogólnopolskich partii politycznych przełoży się na zachowania wyborców? Dotychczas wyborcy na szczeblu lokalnym przede wszystkim cenili sobie doświadczenie w pracy samorządowej (korzystali na tym urzędujący włodarze oraz „tutejszość” kandydatów czyli miejsce zamieszkania w ich najbliższej okolicy. Tylko dla 30% badanych ważne jest jaka partie reprezentują kandydujący.

Co wreszcie już wiemy – na podstawie rozmaitych badań opinii publiczne – o tym, ile Polek i Polaków w najbliższych wyborach samorządowych pójdzie zagłosować i kto zdobędzie władzę w wielkich miastach i sejmikach wojewódzkich.

W dyskusji udział wezmą:

  • Jarosław Flis (Uniwersytet Jagielloński)
  • Adam Gendźwiłł (Uniwersytet Warszawski)
  • Mikołaj Cześnik (Uniwersytet SWPS)
  • Marta Żerkowska-Balas (Uniwersytet SWPS)

Spotkanie poprowadzi Anna Materska-Sosnowska, członkini Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu, prosimy o rejestrację przez formularz rejestracyjny:

Rejestracja online


Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego
Miejsce: Warszawa,
Data wydarzenia: 2018-10-16
Organizator:

Fundacja im. Stefana Batorego

Adres:

Sapieżyńska 10a, 00-215 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 536 02 00

Faks:

22 536 02 20

E-mail:

batory@batory.org.pl

Www:

http://www.batory.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • aktywność obywatelska
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • państwo, polityka
  • partycypacja
  • wspólnoty i społeczności lokalne