Przejdź do treści głównej

Odwiedź „Zwyczajnie Nadzwyczajny Sklep"

autor(ka): Organizatorzy
2018-10-05, 11:58
archiwalne
https://www.facebook.com/instytutreportazu
Komisja Europejska oraz Światowy Program Żywnościowy ONZ (World Food Programme – WFP) zapraszają do „Zwyczajnie Nadzwyczajnego Sklepu” (The Incredible Ordinary pop-up shop) w dniach 9-10 października w Faktycznym Domu Kultury przy ul. Gałczyńskiego 12 w Warszawie.

Jego otwarcie to polska odsłona międzynarodowej kampanii informacyjnej na temat pomocy udzielanej przez UE i WFP uchodźcom z Syrii przebywającym w Turcji. Odwiedzający poznają w nim historie rodzin, które uciekły przed wojną i odbudowują swoje życie na nowo.

Celem kampanii jest przybliżenie Europejczykom programu „Emergency Social Safety Net” (ESSN) realizowanego przez Komisję Europejską i Światowy Program Żywnościowy. W jego ramach uchodźcy z Syrii, którzy schronili się w Turcji, otrzymują płatnicze karty debetowe. Za ich pomocą mogą między innymi kupować produkty codziennego użytku, regulować rachunki czy opłacać opiekę zdrowotną. Każda rodzina uchodźców będąca beneficjentem programu otrzymuje 120 lir tureckich (około 70 złotych) miesięcznie na jedną osobę.

Program ESSN jest największym jak do tej pory przedsięwzięciem humanitarnym, finansowanym przez Komisję Europejską. Działa od grudniu 2016 roku i obejmuje blisko 1,4 miliona uchodźców.

Niewielkie zakupy to dla przeciętnego Europejczyka codzienność, a czasem nawet przykry obowiązek. Czynność, która nam wydaje się mało istotna, jest czymś niezwykłym dla uchodźców. Przywraca im godność, daje namiastkę normalności. Stąd nazwa kampanii realizowanej przez Komisję Europejską i Światowy Program Żywnościowy – „Zwyczajnie Nadzwyczajny”.

Jak pokazują dane WFP, program przynosi rezultaty. W ciągu dwóch lat jego funkcjonowania o 50 proc. wzrósł odsetek dzieci uczęszczających do szkół Grupa rodziców, którzy deklarują, że rezygnują z większych porcji jedzenia dla siebie na rzecz swoich dzieci zmalała natomiast aż o 45 proc.

W ramach kampanii w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie na dwa dni 9 i 10 października zostanie otwarta instalacja – sklep wzorowany na tych, z których uchodźcy w Turcji korzystają każdego dnia. Będą w nim prezentowane historie syryjskich rodzin, które dzięki karcie debetowej przyznanej w ramach ESSN, mogą kupić niezbędne produkty i krok po kroku odmieniać swoje codzienne życie. Oprócz Warszawy, akcja „The Incredible Ordinary” jest organizowana również w czterech innych, europejskich miastach: w Paryżu, Mediolanie, Berlinie i Amsterdamie.

Więcej informacji o „Zwyczajny Nadzwyczajnym Sklepie”, można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku, www.incredibleordinary.org oraz w mediach społecznościowych poprzez hashtag #IncredibleOrdinary.


Źródło: inf. nadesłana
Miejsce: Warszawa,
Data wydarzenia: od 2018-10-09 do 2018-10-10
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność międzynarodowa
  • obcokrajowcy, migranci
  • pomoc humanitarna