Przejdź do treści głównej

Prezentacja platformy informacyjnej dla wyborców i debata

autor(ka): Danuta Pawlak
2018-10-04, 16:02
archiwalne
Czy Twój głos jest reprezentowany w Parlamencie Europejskim? Już w piątek, 12 października zespół Collegium Civitas przedstawi krajową wersję portalu YourVoteMatters, dzięki któremu Polacy będą mogli sprawdzić, czy członkowie Parlamentu Europejskiego działają zgodnie z ich poglądami i jak zapatrują się na ważne politycznie tematy. Wydarzenie odbędzie się w godz. 11.00-13.00 w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56. Wstęp wolny.

Mieszkańcy Polski niechętnie biorą udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wiąże się to ze zmęczeniem polityką, brakiem wiary, że oddany głos cokolwiek zmieni, a przede wszystkim brakiem świadomości, że wybierani w powszechnych wyborach europarlamentarzyści mają realny wpływ na rozwiązanie palących problemów także w naszym regionie.

Frekwencja w ostatnich wyborach nie przekraczająca 23,82 proc. oraz niewystarczający stan wiedzy Polaków o mechanizmie wyborów europejskich skłoniły Collegium Civitas do włączenia się w realizację projektu You Vote EU, którego celem jest upowszechnienie wiedzy o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Uczelnia razem czterema europejskimi organizacjami pozarządowymi: Riparte il futuro z Włoch, VouliWatch z Grecji, European Citizen Action Service (ECAS) i VoteWatch Europe z Brukseli współtworzy platformę, dzięki której wyborcy z Polski i innych krajów europejskich mogą sprawdzić w jaki sposób poszczególni członkowie PE, kandydaci startujący w przyszłorocznych wyborach oraz ich ugrupowania zapatrują się na najważniejsze kwestie społeczne i gospodarcze.

Użytkownicy platformy mogą również wziąć udział w sondzie i dowiedzieć się, którzy z europarlamentarzystów i w jakim stopniu zgadzają się z ich poglądami.

Twórcy platformy nie zapomnieli również o organizacjach społecznych. Członkowie organizacji pozarządowych z całej Europy mogą zakładać swoje profile i podobnie jak politycy i europarlamentarzyści, w prosty i przejrzysty sposób informować Europejczyków jakiego rodzaju rozwiązania popierają, w jakich sprawach wstrzymują się od głosu i czemu się sprzeciwiają.

Interesujesz się tematyką wyborów i chcesz coś zmienić? Weź udział w spotkaniu!

Serdecznie zapraszamy do udziału w prezentacji platformy YouVoteEU i dyskusji.

Program wydarzenia w dn. 12 października, godz. 11:00 – 13:00
Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56

Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.

10.30-11.00 Rejestracja

11.00-11.20 Wystąpienie wprowadzające: Dlaczego dla Polaków PE to ważna instytucja? Jak wyborcy mogą dotrzeć do swoich parlamentarzystów, jak skłonić ich do podjęcia działań? prof. Lena Kolarska-Bobińska, posłanka do Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2014, minister nauki i szkolnictwa wyższego w latach 2013-2015.

11.20-12.20 Panel i dyskusja z uczestnikami: Jak motywować obywateli do uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Jaki porządek europejski może wyłonić się po wyborach w 2019 r.? Refleksja nad Brexitem, dr Kerry Longhurst, Collegium Civitas

Więcej integracji czy dezintegracji? Jaka może być pozycja Polski w przyszłym PE?dr hab. Agnieszka Cianciara, ISP PAN

Jak do projektów obywatelskich mobilizują się obywatele w Niemczech i Francji? Czego możemy się od nich nauczyć? Jan Jakub Chromiec, forum Idei Fundacji im. Stefana Batorego

Wyższa frekwencja w wyborach – jak to zrobić? Róża Rzeplińska, Stowarzyszenie 61

12.20-12.40 Prezentacja portalu yourvotemetters.eu Priscilla Robledo, menadżer projektu You Vote EU, Riparte il futuro dr Marek Troszyński, Collegium Civitas

12:40-13:00 Dyskusja i uwagi końcowe

13:00 – 13:30 Poczęstunek

Link do rejestracji: https://yourvotematters.evenea.pl/

Serdecznie zapraszamy do udziału w prezentacji platformy i debacie.

Więcej informacji: Danuta Pawlak, specjalista ds. PR, kom. 501 541 798, e-mail:

Wydarzenie jest finansowane z programu Unii Europejskiej "Prawa, Równość i Obywatelstwo" na lata 2014-2020.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Collegium Civitas
Miejsce: Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56, Warszawa, woj. mazowieckie
Data wydarzenia: 2018-10-12
Organizator:

Collegium Civitas

Adres:

Defilad Pl., 00-110 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

501 541 798

E-mail:

danuta.pawlak@civitas.edu.pl

Www:

https://yourvotematters.evenea.pl/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • integracja europejska
  • państwo, polityka
  • partycypacja
  • polityka międzynarodowa
  • prawa obywatela