Przejdź do treści głównej

Plebiscyt „Warszawianka Roku” i „Warszawianka Stulecia” – nominacje!

autor(ka): Urząd m.st. Warszawy
2018-09-14, 16:23
Poznaliśmy nazwiska kobiet nominowanych w plebiscycie „Warszawianka Roku”, w ramach którego zostanie przyznany tytuł specjalny – „Warszawianka Stulecia”. O wyborze laureatek zdecydują mieszkańcy, którzy od dziś mogą wziąć udział w głosowaniu. Na oddanie głosu jest czas do 17 października 2018 r.

–  Pierwszy raz mieszkańcy wybiorą tę najwspanialszą kobietę, która w wyjątkowy sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przyznamy także wyjątkowy, jubileuszowy tytuł Warszawianki Stulecia. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa już na trwałe wpisze się w życie naszego miasta i każdego roku będzie angażować kolejne pokolenia mieszkańców – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.


 

Kandydatki do tytułu

  • Warszawianka Roku

Sylwia Chutnik,

Agata Diduszko-Zyglewska,

Leyla Elsanova,

Martyna Goździuk,

Krystyna Janda,

Dorota Łoboda,

Anna Ojer,

Maja Ostaszewska,

Natalia Szcześniak,

Wanda Traczyk-Stawska

  • Warszawianka Stulecia

Justyna Budzyńska-Tylicka,

Wanda Gertz,

Stefania Grodzieńska,

Zofia Kuratowska,

Agnieszka Osiecka,

Irena Sendlerowa,

Halina Skibniewska,

Maria Skłodowska-Curie,

Danuta Szaflarska,

Wanda Traczyk-Stawska

Stolica wybiera Warszawiankę Roku. Może nią zostać każda kobieta – osoba publiczna i cicha bohaterka codziennego życia. Plebiscyt ma na celu wyłonienie laureatki tytułu „Warszawianka roku”, która swoją pracą zawodową lub społeczną w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju Warszawy, jako miasta otwartego i tolerancyjnego. Plebiscyt związany jest z promocją setnej rocznicy wprowadzenia praw wyborczych kobiet w Polsce, dlatego w 2018 r. zostanie również wyłoniona „Warszawianka stulecia”.

Kryteriami wyboru laureatek plebiscytu były: działalność na rzecz Warszawy i jej promocja, upowszechnianie otwartości, tolerancji, równouprawnienia, wartości demokratycznych. Były brane pod uwagę wybitne osiągnięcia w ich dziedzinie na skalę ponadwarszawską, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego lub społeczności lokalnej w Warszawie. Plebiscyt jest realizowany przy udziale Rzecznika Praw Obywatelskich oraz znanych osobistości ze świata kultury, mediów i organizacji pozarządowych.

–  Obejmując patronat honorowy RPO nad tym szczytnym przedsięwzięciem chciałem przede wszystkim podkreślić rolę praw kobiet. Wyrazić wdzięczność za ich ogromny wkład w budowanie naszej państwowości, w rozwój stolicy, w umacnianie praw i wolności obywatelskich. A jednocześnie chciałem zachęcić je do dalszej walki i starań, bo wciąż mamy wiele do nadrobienia. Mimo upływu stu lat od czasu uzyskania praw wyborczych w naszym kraju, kobiety w wielu obszarach spotykają się ze zjawiskami dyskryminacji, przemocy, nierównego traktowania – mówi dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

W ramach plebiscytu wpłynęło kilkaset zgłoszeń do tytułu Warszawianki Roku. –  W setną rocznicę odzyskania niepodległości musimy przywrócić pamięci o ważnych warszawiankach, ich odwadze, dziele, życiu i pasji tworzenia nowego, lepszego świata! Kobiety nie odnalazły swojej historii w historii i właśnie między innymi dlatego mamy ten konkurs z okazji Stulecia Praw Kobiet! Mam ogromną nadzieję, że konkurs przypominając ważne dla stolicy i często całej Polski kobiece bohaterki, wzbogaci wiedzę o nich i o mieście, w którym mieszkamy oraz pomoże zrozumieć, czym jest niekończąca się walka o równouprawnienie –  Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Z okazji uruchomienia głosowania, w wejściu do stacji metra Centrum został odsłonięty specjalny mural autorstwa Aleksandry Jasionowskiej. Rysunek nawiązuje do łuski warszawskiej syrenki: jedna wyróżniona łuska oznacza tę szczególną kobietę, którą wybiorą warszawiacy w głosowaniu. Motyw oka symbolizuje poszukiwanie Warszawianki Roku i Warszawianki stulecia oraz zwrócenie szczególnej uwagi na osiągnięcia kobiet w mieście na przestrzeni ostatnich stu lat. 


Plebiscyt Warszawianka Roku, Warszawianka Stulecia – zagłosować może każdy!

Spośród 107 kobiet kapituła wskazała dziesięć nominowanych. Z tego grona w głosowaniu, które rozpoczęło się w piątek, 14 września i potrwa do 17 października br., zostanie wybrana laureatka plebiscytu. Również w piątek, 14 września ruszyło głosowanie na Warszawiankę Stulecia. W tym przypadku nominowane kobiety wskazali członkowie kapituły plebiscytu. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali, 25 października br. w teatrze Studio.

W jaki sposób i kto może wziąć udział w głosowaniu?

Głosować może każdy, kto ukończył 16 rok życia, bez względu na miejsce zamieszkania i obywatelstwo. Głosujący podaje imię i nazwisko oraz e-mail (podanie danych osobowych jest warunkiem udziału w głosowaniu). Głosując wskazujemy po jednej nominacji w każdej kategorii (Warszawianka Roku/Warszawianka Stulecia).

Głosowanie trwa do 17 października, w przypadku głosowania internetowego: do godz. 23.59, w przypadku papierowego: do godziny 16.00.

Głosować można:

o na stronie: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku lub

o podczas wydarzeń miejskich, których listę podamy na profilu wydarzenia na FB.

Wypełnione formularze papierowe można wysłać elektronicznie na adres email: lub dostarczyć (pocztą lub osobiście) do Biura Marketingu Miasta, ul.Wierzbowa 9, 00-094 Warszawa p. 153, z dopiskiem Warszawianka Roku lub dostarczyć na stoiska Warszawianki Roku, które będą obecne na wydarzeniach miejskich.

Wybierz swoją kandydatkę i zagłosuj


Informacja pochodzi z serwisu ngo.um.warszawa.pl

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Data wydarzenia: od 2018-09-14 do 2018-10-17
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • feminizm
  • historia
  • kobiety
  • równość
  • społecznicy