Przejdź do treści głównej

Otwarcie Domu bł. Aniceta Jałmużnika Warszawy

archiwalne
Dom bł. Aniceta Jałmużnika Warszawy
19 września 2018 r. w Warszawie zostanie otwarty Dom bł. Aniceta Jałmużnika Warszawy. Budowa rozpoczęła się w styczniu 2017 r. Klasztor Braci Kapucynów Mniejszych przeznaczył pod budowę część swojego terenu. W celu wsparcia braci w budowie domu i pomocy świadczonej na rzecz osób najuboższych i bezdomnych, w roku 2010 założona została Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego.

Nowy budynek powstał ze względu na bardzo trudne warunki lokalowe i stale rosnącą liczbę potrzebujących, którzy zgłaszają się do braci kapucynów. Do tej pory pomoc najbardziej potrzebującym świadczona była w krypcie kościoła przy ul. Miodowej 13. Słynne były gromadzące się codziennie w południe kolejki po zupę. Z gorącego posiłku każdego dnia korzystało od 200 do 300 osób.

Budowa rozpoczęła się w styczniu 2017 r. po wcześniejszych wieloletnich przygotowaniach i zbiórce środków na ten cel. Klasztor przeznaczył pod budowę część swojego terenu i po uzyskaniu wszelkich formalnych pozwoleń, rozpoczęto prace, które trwały nieprzerwanie do drugiej połowy lipca br. W celu wsparcia braci w budowie domu i pomocy świadczonej na rzecz osób najuboższych i bezdomnych, w roku 2010 założona została Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego.

Całość budowy pochłonęła 4 mln złotych i były to środki finansowe podarowane przez setki darczyńców, które wsparły klasztor i fundację. W budowę domu włączyli się też: Fundacja Carrefour ofiarując jednorazowo czek o wysokości 267 tys. zł, co pomogło w doposażeniu budynku, oraz firma Byś, która przez czas budowy za darmo wywoziła kontenery z odpadami.

- 5 sierpnia 2018 roku Ks. Kard. Kazimierz Nycz poświęcił Dom bł. Aniceta Jałmużnika Warszawy. Na uroczystość zaproszeni zostali przede wszystkim darczyńcy i przyjaciele, którzy wspierali nas duchowo i materialne w powstaniu nowej Jadłodajni dla bezdomnych. Obecni byli także wszyscy, którzy bezpośrednio byli zaangażowani w wybudowanie tego dzieła. 19 września 2018 roku chcemy dokonać uroczystego otwarcia Domu bł. Aniceta. Dlatego zapraszamy wszystkich Braci, którzy byli zaangażowani w posługę na rzecz bezdomnych po roku 1989 i samych bezdomnych – mówi br. Gwardian Kazimierz Synowczyk.

- Dom bł. Aniceta to miejsce, w którym wyciąga się rękę do bezdomnych i potrzebujących. Dzięki zaangażowaniu Fundacji Kapucyńskiej i klasztoru przy ul. Miodowej osoby, które znalazły się trudnej sytuacji życiowej, mogą właśnie tutaj znaleźć bezpieczną przystań, otrzymać ciepły posiłek i kompleksową pomoc. Cieszymy się, że poprzez grant Fundacji Carrefour mogliśmy dołożyć cegiełkę do tak ważnego przedsięwzięcia – mówi Robert Noceń, Sekretarz Generalny Carrefour Polska.

W wyniku intensywnej półtorarocznej pracy, powstał budynek o powierzchni 750 m2, którego sercem jest jadłodajnia. Dodatkowo, poza jadłodajnią i całym zapleczem techniczno-socjalnym, w nowym domu znajdują się: punkt wydawania leków i odzieży, salki spotkań indywidualnych i grupowych, biuro Fundacji Kapucyńskiej, biuro Towarzystwa Charytatywnego im. O. Pio. W godnych warunkach świadczona będzie pomoc doraźna, ale i długofalowa, mająca na celu pomoc w wyjściu z kryzysu bezdomności.

Obiady wydawane są w nowej jadłodajni już od 1 września. „To miejsce ma być domem, choć nie będzie tutaj noclegowni. Zależy nam, aby było ono przyjazną przystanią dla ludzi marginalizowanych” – mówi Edyta Foryś, rzecznik fundacji.

Uroczyste otwarcie się od Mszy Świętej o godz. 10.30. Po zakończeniu Eucharystii, ok. godz. 11:30 wszyscy udadzą się do Domu bł. Aniceta na zwiedzanie nowego miejsca i obiad. Uroczystego otwarcia Domu dokona br. Gwardian Kazimierz Synowczyk. W wydarzeniu udział weźmie Robert Noceń, Sekretarz Generalny Carrefour Polska.


Źródło: Fundacja Kapucyńska im. Bł. Aniceta Koplińskiego
Data wydarzenia: 2018-09-19
Organizator:

Fundacja Kapucyńska im. Bł. Aniceta Koplińskiego

Adres:

Kapucyńska 4, 00-245 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

797 907 148

E-mail:

biuro@fundacja-kapucynska.org

Www:

http://fundacja-kapucynska.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • integracja społeczna
  • osoby bezdomne
  • polityka społeczna
  • przeciwdziałanie ubóstwu