Przejdź do treści głównej

Do kogo należą prawa autorskie do publikacji powstałej w projekcie? Sprawdź – Pełnomocnik wyjaśnia

autor(ka): Ewa Kolankieiwcz dla warszawa.ngo.pl
2018-09-18, 01:32
Fot. Horia Varlan, flickr.com, CC BY 2.0
Do kogo należą prawa autorskie do utworu, który powstał w projekcie dofinansowanym przez Miasto? - pyta organizacja. To zależy od tego, co zostało zapisane w umowie dotacyjnej - wyjaśnia Pani Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

PYTANIE ORGANIZACJI

W projekcie dofinansowanym przez UM wydaliśmy publikację, którą obecnie chcemy uzupełnić i wydać ponownie. Dofinansowany projekt jest już zakończony i rozliczony. Do kogo należą prawa autorskie do tej publikacji po zakończeniu realizacji zadania?

Pełnomocniczka Prezydent m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Ewa Kolankiewicz, wyjaśnia:

Kwestia praw autorskich będzie zawsze wyjaśniona w umowie dotacyjnej.

Organizacja, która chciałaby użyć utworów powstałych w trakcie realizacji zadania do innych zadań, musi sprawdzić zapisy w umowie. Najczęściej występują trzy sytuacje dotyczące praw autorskich:

  1. prawa autorskie przenoszone są na Miasto, które ma możliwość korzystania z utworów na wyłączność – tego typu zapisy mogą być stosowane do zadań, w ramach których powstają materiały dedykowane m.st. Warszawie. W takim przypadku Miasto w ogłoszeniu konkursowym powinno poinformować o konieczności przeniesienia praw autorskich po zakończeniu realizacji zadania;
  2. Miastu udzielana jest nieodpłatna licencja – w przypadku powstania utworów, z których Miasto będzie korzystać, ale prawa autorskie nie zostają przeniesione;
  3. Miasto nie uwzględnia zapisów dotyczących praw autorskich – taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy – pomimo powstania utworów w ramach realizacji zadania, ze względu na ich specyfikę – Miasto nie będzie korzystało z praw autorskich lub w ramach zadania nie powstaną żadne utwory, w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

Cykl Pełnomocniczka wyjaśnia ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytania zadawane przez organizacje pozarządowe. Przygotowuje go Ewa Kolankiewicz, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Masz pytanie związane z działalnością organizacji pozarządowych? Wyślij je na adres: .

 

Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • organizacje pozarządowe
  • pisanie projektów
  • prawo