Przejdź do treści głównej

1 sierpnia. Odpowiedzialność, prawość, braterstwo – bezcenne cechy, dzięki którym tworzymy wspólnotę

autor(ka): Magda Dobranowska-Wittels, Jędrzej Dudkiewicz
2018-08-01, 06:09
http://www.sxc.hu/photo/890516
1 sierpnia o godz. 17.00 w stolicy i innych miastach Polski rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy na chwilę i w skupieniu podziękujmy tym, którzy walczyli za nasze miasto, za wolność. Pamięć o bohaterach uczcijmy wspólnie w zgodzie i pojednaniu - apelują Powstańcy Warszawscy i władze Warszawy.

„W tym roku świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości. Przypominamy starania naszych przodków w budowaniu nowoczesnego, wolnego kraju. Późniejsi powstańcy warszawscy w walce sprawdzili wartości wpajane im w latach niepodległości, takie jak odpowiedzialność, prawość, braterstwo. Wiedzieli, że cechy, dzięki którym tworzymy jedną wspólnotę są bezcenne” – czytamy w apelu wystosowanym do mieszkańców Warszawy wspólnie przez Zbigniewa Galperyna – wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich, Leszka Żukowskiego – prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Włodzimierza Paszyńskiego – wiceprezydenta m.st. Warszawy.

Apel o zgodę i pojednanie

Impulsem do sformułowania apelu było zachowanie części osób, które w ostatnich latach brały udział w uroczystościach upamiętniających Powstańców.

– Pojawiało się buczenie, okrzyki, że wieńce na grobach składają nie ci, co powinni, etc. Nasz prezes, generał Zbigniew Ścibor-Rylski musiał nawoływać, by zebrani uszanowali poległych. Przypominał, że znajdują się na cmentarzu i należy zachować godność – mówi Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Dlatego w dalszej części apelu czytamy m.in.: „My współcześni widzimy jak groźne są podziały: na naszych i obcych, na lepszych i gorszych. Przypominając losy powstańców odnajdźmy wartości niezbywalne, jak wolności gwarantowane przez przestrzegane przez wszystkich prawo. 1 sierpnia, o godz. 17.00, w stolicy rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy na chwilę i w skupieniu podziękujmy tym, którzy walczyli za nasze miasto, za wolność. Pamięć o bohaterach uczcijmy wspólnie w zgodzie i pojednaniu”.

– Chodzi o bardzo proste rzeczy, czyli spokój i ciszę, jakie powinny być na cmentarzu – tłumaczy Zbigniew Galperyn. – Apel jednak nie dotyczy tylko zachowania w tym miejscu, ale nawołuje do jedności, tworzenia wspólnoty, bez zapatrywania się na poglądy polityczne. Rocznica Powstania Warszawskiego powinna być wspólnym świętem wszystkich Polaków. Trzeba pamiętać o tych, którzy zginęli podczas tego zrywu, zarówno o żołnierzach, jak i ludności cywilnej. By pamiętały o tym nie tylko związki kombatanckie i młodzież, ale całe społeczeństwo. Gdy 1 sierpnia o godzinie 17:00 zabrzmią syreny, niech każdy stanie na minutę i poświęci ten krótki czas na wspomnienie tych, którzy polegli w walce. Warto to robić w przyjaznej atmosferze.

Uroczystości od 28 lipca do 5 sierpnia

Wydarzenia, upamiętniające 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, trwają już od 28 lipca. Tego dnia Powstańcy, mieszkańcy Warszawy i władze stolicy spotkali się na Żoliborzu przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”. Kulminacja obchodów przypada oczywiście 1 sierpnia. Z programem uroczystości można zapoznać się na stronie UM Warszawa - http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/74-rocznica-powstania-warszawskiego-apel-o-godne-uczczenie.

Jednym z cyklicznie odbywających się wydarzeń jest „Piosenka dla Małego Powstańca”: pięciuset uczestników warszawskiego programu „Lato w mieście” uczci bohaterów Powstania Warszawskiego, śpiewając1 sierpnia powstańcze piosenki pod kolumną Zygmunta.

– Nie chodzi nam o epatowanie wojną i przemocą – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, współorganizującej uroczystości. – Chcemy przypomnieć przede wszystkim najmłodszych – 13- i 14-latków z „Zawiszaków” – w których dzieciństwo brutalnie wtargnęła wojna. Oczywiście nie biegali po ulicach Warszawy z pistoletami, ale pomagali powstańcom roznosząc pocztę, gazety, a także bardzo ofiarnie opiekując się rannymi w szpitalach.

W trakcie spotkania dzieci wysłuchają wspomnień uczestniczki Powstania Warszawskiego Zofii Czekalskiej, sanitariuszki ze Zgrupowania Chrobry II. Następnie pomiędzy Zamkiem Królewskim a kościołem św. Anny ustawią się w wielką liczbą „100”. Później przejdą pod pomnik Małego Powstańca, gdzie zapalą znicze i złożą kwiaty.

Sami Powstańcy bardzo doceniają to, że młodzież pamięta o ich zrywie.

– Młodzież szkolna często pamięta. Całe klasy przysyłają pocztówki z życzeniami zdrowia i podziękowaniami za wolność. Niektóre z nich były wykonywane własnoręcznie. My to widzimy i bardzo cenimy – mówi Zbigniew Galperyn. – Jednak dobrze by było, gdyby z Powstańcami czasem ktoś poszedł na spacer i po prostu porozmawiał. Będą na to pewnie większe szanse, gdy społeczeństwo będzie bardziej zjednoczone.

Zgłoś się do organizacji

Chętni, aby nieść pomoc Powstańcom mogą zgłaszać się m.in. do organizacji pozarządowych, współpracujących z władzami samorządowymi i otaczających tę grupę seniorów opieką. W Warszawie są to m.in. Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Fundacja Cultura Memoriae, Fundacja Pomoc Potrzebującym, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, Fundacja ART.

Powstańcy zabiegają zarówno o pamięć o swoich poległych towarzyszach broni, jak i o godne życie dla tych, którzy jeszcze z nami są.

– Obecnie staramy się o zmianę w przepisach prawnych dotyczących likwidacji grobów – mówi Zbigniew Galperyn. – Po dwudziestu latach, jeśli miejsce pochówku nie jest opłacone, to się grób likwiduje. A tam często leżą ludzie odznaczeni Virtuti Militari i Krzyżami Walecznych.

Część działań podejmowanych przez Miasto i organizacje pozarządowe wynika właśnie z podpowiedzi Powstańców.

– Przykładem jest chociażby budowa całodobowego domu, w którym Powstańcy będą mogli się spotykać – mówi Zbigniew Galperyn

Dom powstanie przy ul. Hrubieszowskiej. W lutym 2018 r. zakończyły się konsultacje społeczne, których wyniki zostaną wykorzystane do przygotowania programu funkcjonalno-użytkowego tego miejsca. Zanim ono jednak powstanie kombatanci będą mogli korzystać z tymczasowego domu dziennego wsparcia w miejskim lokalu przy ul. Nowolipie 22. Kompleksowy program zagospodarowania tego miejsca – na zlecenie Miasta – przygotowało Stowarzyszenie Monopol Warszawski. Placówka będzie działać przez pięć dni w tygodniu w godzinach 10.00-18.00. Usługi i świadczenia dla powstańców będą bezpłatne. Uruchomienie placówki planowane jest w rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego – 2 października 2018 r.

 


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.

Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • edukacja obywatelska
  • historia
  • integracja społeczna
  • przeciwdziałanie ubóstwu
  • seniorzy
  • społeczeństwo obywatelskie
  • wolontariat
  • współpraca z administracją