Przejdź do treści głównej

Kuchnia Konfliktu – warszawska restauracja z misją społeczną uznana za najciekawszy Młody Biznes w Polsce

autor(ka): Organizatorzy
2018-07-23, 16:41
To jedyny taki lokal gastronomiczny w kraju, który nie tylko serwuje posiłki, ale także wspiera uchodźców na polskim rynku pracy i integruje przedstawicieli różnych kultur. Kapituła Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2017 wyróżniła Kuchnię Konfliktu w kategorii Młody Biznes.

Zależało nam na docenieniu lokalnych liderów biznesu. Mamy świadomość, jak bardzo potrzebują wsparcia i potwierdzenia, że ich mikro działalność ma bardzo duży, wręcz makro wpływ na kształtowanie postaw wśród lokalnych społeczności – tłumaczy Ewa Sobkiewicz, Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, organizator Konkursu.

Kuchnia Konfliktu to nie tylko lokal z dotychczas nieznaną bliżej w Warszawie kuchnią, ale przede wszystkim przedsiębiorstwo społeczne i płaszczyzna integracji środowiska cudzoziemców z mieszkańcami Warszawy. Cyklicznie zmieniające się menu obejmuje potrawy z różnych zakątków świata, a kolejnym odsłonom projektu towarzyszy przygotowywany przez międzynarodowy zespół program edukacyjny i kulturalny. Do każdego złożonego zamówienia dołączona jest osobista historia oraz informacje o sytuacji politycznej, czy też kulturze, sztuce i życiu społecznym w regonie, z którego wywodzi się autor serwowanych potraw. Te rozmaite perspektywy pokazujące różnorodność każdego kraju, są także przyczynkiem do rozmowy i dyskusji z gośćmi restauracji. W ramach swojej działalności Kuchnia Konfliktu organizuje również wykłady, warsztaty i projekcje filmowe, dzięki którym Warszawiacy mogą lepiej poznać kulturę danego kraju.

Wierzymy, że jedzenie jest świetnym pretekstem do spotkania się, nawiązania interakcji, a co za tym idzie pomaga przełamywać lody i zmniejsza dystans między ludźmi – mówi Jarmiła Rybicka, współzałożycielka Kuchni Konfliktu. Inicjatywa powstała dwa lata temu i ma na celu wsparcie uchodźców w podjęciu działań na polskim rynku pracy, bo często to właśnie praca jest elementem, który daje poczucie autonomii i samodzielności. Każda osoba z naszego zespołu wniosła do niego swoją niepowtarzalną historię, kulturę, ale także smaki i umiejętności kulinarne. W tej chwili serwujemy kuchnię m.in. afgańską, czeczeńską czy kaukaską – dodaje.

Organizatorzy tegorocznej, trzynastej już edycji Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2017, docenili przede wszystkim nowatorstwo i niekonwencjonalne myślenie nie tylko o biznesie, ale i o potrzebach współczesnego człowieka. Każdy rok przynosi nam potwierdzenie, jak innowacyjny i prężnie rozwijający się jest biznes prywatny w Polsce. Firmy, których profile i pomysły na osiągnięcie sukcesu w kraju i zagranicą mogliśmy analizować udowadniają, że najważniejszymi czynnikami warunkującymi powodzenie w świecie biznesu są odwaga, determinacja i pomysłowość – powiedział Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy, partner strategiczny Konkursu.


Źródło: inf. nadesłana
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • CSR odpowiedzialny biznes
  • ekonomia, rynek pracy
  • integracja społeczna
  • obcokrajowcy, migranci
  • przedsiębiorczość