Przejdź do treści głównej

Wystawa w stulecie odzyskania niepodległości

autor(ka): Jacek Sochan
2018-07-06, 14:30
archiwalne
Walka o niepodległość Polski to nie tylko konspiracja oraz zbrojne zrywy przeciwko zaborcom, ale również formowanie się nowoczesnego społeczeństwa. Społeczeństwa, które w odzyskaniu niepodległości upatrywało szansę równości praw wszystkich obywateli, bez względu na ich pochodzenie. Oglądaj na www.stulecie.waw.pl lub na Placu Zamkowym w Warszawie.

Tadeusz Kościuszko, Józef Bem, Jarosław Dąbrowski, Romuald Traugutt, Józef Piłsudski to przywódcy, którzy rozumieli, iż tylko Polska równych sobie obywateli ma szansę się odrodzić.

Na 36 planszach wystawy „W stulecie niepodległości. Walka o wolność i sprawiedliwość społeczną w Polsce w XIX i XX wieku” przedstawiamy bogatą kwerendę ikonograficzną, w tym dokumenty z epoki. Ekspozycja prezentuje również autorów literatury społecznej, np. Żeromskiego, Struga, Brzozowskiego.

Opowieść o walce o niepodległość rozpocznie przypomnienie działalności Waleriana Łukasińskiego i Narodowego Towarzystwa Patriotycznego, Joachima Lelewela oraz Towarzystwa Patriotycznego i Młodej Polski, działaczy Towarzystwa Demokratycznego Polskiego (m. in. Mierosławski, Worcel), następnie Romualda Traugutta i „Czerwonych”, Walerego Antoniego Wróblewskiego, Jarosława Dąbrowskiego, Ludwika Waryńskiego i I Proletariatu (II i III), środowisk założycieli PPS i SDKPiL, „rewolucji w narodowych barwach” 1905-1906, Edwarda Abramowskiego i Towarzystwa Kooperatystów, spółdzielczości wiejskiej, Piłsudskiego oraz Ignacego Daszyńskiego i Jędrzeja Moraczewskiego (dwóch ostatnich również jako pierwszych premierów II Rzeczypospolitej).

Wystawę „W stulecie niepodległości. Walka o wolność i sprawiedliwość społeczną w Polsce w XIX i XX wieku” można oglądać przed Zamkiem Królewskim na Placu Zamkowym w Warszawie. Ekspozycja będzie dostępna od 7 lipca do 26 lipca 2018 r.

Specjalnie dla osób, które nie będą mogły dotrzeć na miejsce, wystawa będzie dostępna w Internecie pod adresem www.stulecie.com.pl przez najbliższy rok.

Wystawę zrealizowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie przy wsparciu finansowym ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Stowarzyszenie Warszawa w Europie
Miejsce: Plac Zamkowy, woj. mazowieckie
Data wydarzenia: od 2018-07-07 do 2018-07-26
Organizator:

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie

Adres:

Kochanowskiego 2 63, 01-864 Warszawa-Bielany, woj. mazowieckie

Tel.:

22 406 91 75

E-mail:

stowarzyszenie@warszawaweuropie.pl

Www:

http://www.warszawaweuropie.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • historia
  • kultura