Przejdź do treści głównej

Muzyczna inicjatywa Fundacji BGŻ BNP Paribas dla podopiecznych ognisk wychowawczych na warszawskiej Pradze [relacja]

autor(ka): Fundacja BGŻ BNP Paribas
2018-06-28, 14:45
Nauka wzajemnego szacunku, rozwój kreatywności i osiągnięcie harmonii emocjonalnej - to tylko część efektów, jakie daje aktywność muzyczna i praca wychowawcza połączone w ramach programu Dream Up. Z inicjatywy realizowanej przez Fundację BGŻ BNP Paribas i partnerów mogą korzystać podopieczni ognisk wychowawczych na warszawskiej Pradze.

Właśnie zakończyła się pierwsza, trzyletnia edycja projektu, którą zwieńczył finałowy koncert w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia.

W ramach programu Dream Up, dzieci i młodzież z ognisk wychowawczych na warszawskiej Pradze uczestniczą w warsztatach muzyczno-ruchowych, w grupach i indywidualnie uczą się gry na instrumentach, biorą udział w zajęciach wokalnych i teatralnych, a także uczęszczają na koncerty, m.in. do Filharmonii Narodowej.

– Muzyka pomaga osiągnąć szereg celów wychowawczych. Zespołowe warsztaty muzyczne uczą współdziałania, odpowiedzialności i wzajemnego szacunku. Nasze doświadczenia pokazują, że systematyczny kontakt z muzyką, w szczególności nauka gry na instrumentach rozwijają takie umiejętności, jak kreatywność, czy zdolność koncentracji. Muzyka pomaga również osiągać lepsze wyniki w nauce. Zajęcia realizowane w ramach programu Dream Up są dostosowywane do potrzeb, oczekiwań, ale i możliwości dzieci. Wykorzystujemy zabawę, by uczyć ich naprawdę trudnych kwestii – mówi Kinga Pańczyszyn, menedżer ds. projektów społecznych w Fundacji BGŻ BNP Paribas.

Program zajęć opracowywany jest przez muzyków i pedagogów, a do nauki wykorzystywane są sprawdzone i skuteczne metody nauczania. Dzieci grają na instrumentach smyczkowych, fletach, gitarach, ukulele czy keyboardach, a także uczestniczą w lekcjach rytmiczno-hiphopowych. Oprócz zajęć na miejscu, podopieczni wyjeżdżają również na letnie obozy muzyczne (w tym roku obóz zamykający edycję odbywał się w dniach 24 czerwca – 1 lipca), dzięki czemu mogą spędzić czas poza miastem i skorzystać z dodatkowych atrakcji.

W pierwszej edycji programu Dream Up uczestniczyło systematycznie blisko 50 podopiecznych świetlic Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Centrum Wspierania Rodzin, a do realizacji inicjatywy zakupionych zostało 38 instrumentów. Działania realizowane są we współpracy z Fundacją Muzyka jest dla Wszystkich.

Program „Dream up” jest inicjatywą międzynarodową Grupy BNP Paribas. W myśl wspólnej idei „edukacji przez sztukę” realizowany jest w 26 krajach i adresowany do dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Program jest koordynowany i finansowany przez BNP Paribas Foundation w Paryżu.


Źródło: Fundacja BGŻ BNP Paribas
Organizator:

Fundacja BGŻ BNP Paribas

Adres:

Kasprzaka 10/16 lok. 339, 01-211 Warszawa-Wola, woj. mazowieckie

Tel.:

22 860 57 93

Faks:

22 860 59 00

E-mail:

fundacja@bgz.pl

Www:

http://www.fundacja.bgz.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • edukacja
  • edukacja kulturalna
  • edukacja pozaformalna
  • młodzież
  • wychowanie