Przejdź do treści głównej

Pitch & Pizza Night 2.0 [patronat ngo.pl]

autor(ka): Przemysław Iwanek
2018-06-28, 14:07
archiwalne
Uczestniczki i uczestnicy Akademii HIA 2018
Mowa nienawiści. Hejt. Co można z tym zrobić? Jak inspirować innych do działania i zajmowania stanowiska wobec dyskryminacji i aktów antysemityzmu, rasizmu, islamofobii czy homofobii? Jak wspierać kobiety, by równe traktowanie stało się normą? Jak być skutecznym sojusznikiem, sojuszniczką środowiska osób z niepełnosprawnościami? No i jak w końcu to wszystko ująć w działania edukacyjne, również w przestrzeni cyfrowej?

Na te wszystkie pytania odpowiedzi szuka 24 uczestników i uczestniczek 13. edycji warszawskiej Akademii Praw Człowieka Humanity in Action Polska. Już 3 lipca 2018 roku o godz. 18.30 w Centrum Kreatywności Targowa podzielą się swoimi obserwacjami i konkretnymi pomysłami na zmianę społeczną podczas Pitch & Pizza Night 2.0.

Program dla uczestników i uczestniczek z Polski, USA, Grecji, Niemiec i Ukrainy dotyczy problemów, z jakimi we współczesnej Polsce mierzą się mniejszości oraz historii polskiej wielokulturowości. W pierwszej fazie programu, który rozpoczął się 8 czerwca, uczestnicy i uczestniczki mieli okazję dyskutować z takimi gośćmi, jak: prof. Jan Sowa, socjolog z UJ; Konstanty Gebert, publicysta Gazety Wyborczej; Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej; Zuzanna Radzik, dziennikarka Tygodnika Powszechnego czy prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Polin.

Spotkania z gośćmi komentuje Kenny Martin, uczestnik Akademii z USA: – Tak różnorodne zestawienie gości – od przedstawicieli i przedstawicielek świata NGO, polityki, biznesu i nie tylko – i to, co powiedzieli, wpłynęło na zmianę moich przekonań o relacjach między większością a grupami mniejszościowymi, ruchach społecznych, a także o samym dyskursie praw człowieka. Mogłem przemyśleć najbardziej skuteczne sposoby działania na rzecz zmiany politycznej i społecznej. Zainspirowałem się do kontynuowania działań z większym poświęceniem i rozmachem.

Akademia Praw Człowieka Humanity in Action Polska skupia się zarówno na wiedzy, jak i zdobywaniu i szlifowaniu umiejętności kluczowych dla współczesnego aktywizmu społecznego: takich jak storytelling, przedsiębiorczość społeczna, czy tworzenie chatbotów. Po co?

Humanity in Action to przede wszystkim społeczność aktywistów i aktywistek, w której bardziej doświadczeni absolwenci i absolwentki Akademii Praw Człowieka wspierają tegorocznych uczestniczących. Mają oni okazję współpracować z takimi projektami jak: Interwencja Pasażerska (projekt mający na celu uczenie i zachęcanie do reagowania na przemoc w komunikacji miejskiej m.st W-wy), GośćInność (kulinarne warsztaty międzykulturowe w szkołach) czy Kuchnia Konfliktu (restauracja, w której można skosztować dań z krajów, w których mają miejsce konflikty oraz spotkać się z uchodźcami z tych regionów. Dzięki zatrudnieniu w Kuchni uchodźcy/migranci mogą prowadzić niezależne życie, nawiązać znajomości z Polakami i stanąć na własnych nogach w zupełnie nowej dla nich rzeczywistości).

– Nieczęsto dostaje się możliwość rzeczywistej realizacji i wdrożenia wymarzonego projektu, przy współpracy z prężnie działająca organizacja pozarządową. MamyGłos to wspaniała inicjatywa inspirujących dziewczyn, z którymi natychmiast znalazłam wspólny język. Nie tylko dlatego, że problemy współczesnych nastolatek niewiele różnią się od tych, z którymi sama się mierzyłam. To, co nas połączyło, to determinacja żeby tę sytuację zmienić – mówi o swoich wrażeniach Milena Adamczewska, młoda prawniczka z Trójmiasta.

Chcesz poznać pomysły na innowacyjne działania społeczne? Spędzić twórczo czas z międzynarodową grupa młodych aktywistów i aktywistek? Dać się zainspirować?

Zapraszamy na prezentację projektów zrealizowanych przez uczestniczki i uczestników – 3 lipca 2018 o godz. 18.30 w Centrum Kreatywności Targowa.

13. edycja Akademii Praw Człowieka Humanity in Action jest objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, a partnerami są Muzeum Polin i Menora InfoPunkt. Patronatów medialnych udzieliły OKO.press oraz portal NGO.pl.

 

Fundacja Humanity in Action Polska (HIA Polska) należy do transatlantyckiej sieci organizacji Humanity in Action (HIA), która działa w Bośni i Hercegowinie, Danii, Francji, Holandii, Niemczech oraz USA i zrzesza obecnie ponad 1800 aktywistek/aktywistów na całym świecie.

Nasza sieć stworzyła metodę łączącą edukację o prawach człowieka z edukacją historyczną, która pozwala w systematyczny i długofalowy sposób edukować i inspirować młodych ludzi w dziedzinie praw człowieka i mniejszości. Wspieramy ich w pogłębianiu wiedzy i doskonaleniu umiejętności niezbędnych do podejmowania działań na rzecz osób i grup dotkniętych dyskryminacją, rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem oraz marginalizacją społeczno-ekonomiczną. Tworzymy również w Polsce aktywnie działającą sieć absolwentek/absolwentów naszych programów, czyli środowisko ludzi, o różnych poglądach politycznych, pochodzeniu, statusie społecznym i stanie zdrowia, których łączy to, że „nie jest im wszystko jedno”.

Często nasze działania mają charakter pionierski tj.: stworzenie pierwszej w Polsce sieci aktywistek/aktywistek z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych czy pierwszego ogólnopolskiego kongresu dla cyberaktywistek/cyberaktywistów (Strefa Interakcji). Naszym flagowym programem jest realizowana od 2006 r. międzynarodowa Akademia Praw Człowieka/Warsaw HIA Fellowship. Według rankingów Human Rights Careers, ProFellow i College Magazine HIA Fellowship jest uznany za jeden z najlepszych tego typu programów edukacyjnych do których należą jeszcze prestiżowe programy m.in. Komisji Fulbrighta, czy Uniwersytetu Princeton.

Za swoją działalność Fundacja Humanity in Action Polska była wielokrotnie nagradzana. W 2015 roku otrzymaliśmy prestiżową międzynarodową Nagrodę Międzykulturową MSZ Austrii (Intercultural Achievement Award). W ramach konkursu S3KTOR miasta stołecznego Warszawy w 2016 r. Fundacja dostała nagrodę za najlepszą inicjatywę pozarządową w kategorii Edukacja jak również specjalną nagrodę mieszkańców Warszawy.

Projekt jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ) oraz Stavros Niarchos Foundation (SNF).

Więcej informacji nt. projektu oraz działań Humanity in Action Polska znajduje się na:
www.facebook.com/HIAPolska
www.hiapoland2018.blogspot.com (blog współtworzony przez uczestników i uczestniczki Akademii Praw Człowieka)


Wydarzenie objęte patronatem medialnym portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl.

Źródło: Strona organizatora
Miejsce: Centrum Kreatywności Targowa, Targowa 56, 03-733 Warszawa, woj. mazowieckie
Data wydarzenia: 2018-07-03
Organizator:

Fundacja Humanity In Action Polska

Adres:

Konwiktorska 7 lok. 43/7, 00-216 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 635 01 50

Faks:

22 635 01 50

E-mail:

poland@humanityinaction.org

Www:

http://uprzedzuprzedzenia.org/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • aktywność obywatelska
 • antydyskryminacja
 • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
 • kobiety
 • LGBT
 • mniejszości narodowe i etniczne
 • obcokrajowcy, migranci
 • osoby z niepełnosprawnościami
 • prawa człowieka
 • prawa obywatela
 • równość
 • wielokulturowość
 • współpraca międzynarodowa