Przejdź do treści głównej

Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy dla pozarządówki

autor(ka): oprac. dobr [warszawa.ngo.pl]
2018-06-14, 17:58
Fot. Tomasz Kaczor, ngo.pl
W czwartek, 14 czerwca 2018 r., podczas sesji Rady Warszawy stołeczni radni uchwalili przyznanie Nagród Miasta Stołecznego Warszawy 28 osobom i sześciu instytucjom. W gronie tym znaleźli się także działacze i działaczki organizacji pozarządowych oraz same organizacje.

Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in.: Jan Boerner, Michał Borkiewicz, Sylwia Chutnik Alina Gałązka, Natalia Gebert, Marek Tadeusz Jasiński, Bartosz Miecznikowski, Tadeusz Nowicki, Aleksandra Smereczyńska, Bohdan Tadeusz Woronowicz oraz Fundacja Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva! i inicjatywa Miejskie Pszczoły.

Jan Boerner – inżynier, prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli (2004 - 2012), działacz społeczny osiedla Boernerowo

Michał Borkiewicz – animator kultury, kurator warszawskiej sceny muzycznej, współzałożyciel i manager programowy warszawskich klubokawiarni Plan B, Powiększenie, Plac Zabaw i BarKa. Zaangażowany w liczne akcje pomocowe dla uchodźców trafiających do Polski. Współtwórca organizacji Chlebem i Solą.

Sylwia Chutnik – kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Twórczyni i wieloletnia prezez Fundacji MaMa, obecnie zaangażowana m.in. w projekt Czytamy dla mamy.

Alina Gałązka  – nasza redakcyjna koleżanka. Absolwentka polonistyki UW, z zawodu redaktorka, przez wiele lat pracowała w wydawnictwach. Od 2002 roku związana ze Stowarzyszeniem Klon/Jawor. Do 2017 r. redaktorka naczelna ngo.pl - od 1 listopada 2017, koordynatorka rozwoju interentowego centrum wsparcia w ngo.pl. Zaangażowana w dialog społeczny z administracją publiczną. Była m.in. członkinią Warszawskiej Rady Pożytku, aktywistka Komisji Dialogu Społecznego, współpracujących z Urzędem m.st. Warszawy (Biurem Kultury). Obecnie przewodnicząca BKDS ds. Kultury. Współautorka dokumentu „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020”. Członkini Zespołu Sterującego ds. Wdrażania PRK. Obywatelka kultury. Od 1995 związana z niezależną grupą artystyczną Komuna Warszawa (wcześniej Komuna Otwock).

Natalia Gebert – założycielka nieformalnej inicjatywy Dom Otwarty, zrzeszającej ludzi, którzy nie chcą być obojętni wobec rosnącej fali nienawiści i ksenofobii. Dom Otwarty współpracuje z organizacjami pozarządowymi i innymi inicjatywami nieformalnymi, stara się szerzyć faktyczną wiedzę o uchodźcach oraz pomagać tym uchodźcom, którzy już w Polsce są.

Marek Tadeusz Jasiński – od lat 90. działał w organizacjach kupieckich. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Komitet Obrony Lokatorów, który został zarejestrowany w 2009 r. Komitet prowadzi dyżury, na które przychodzą mieszkańcy z całej Warszawy.

Bartosz Miecznikowski – muzyk, perkusista, gitarzysta. Założyciel Fundacji Muzyczni Czarodzieje. Terapeuta, od wielu lat współpracujący z osobami z niepełnosprawnościami w środowiskowym domu pomocy społecznej na Targówku. Stworzył zespół Muzyczni Czarodzieje, którym opiekuje się charytatywnie. Jest to 24-osobowy zespół rockowy, którego trzon stanowią osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Tadeusz Nowicki – absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, doktor nauk kultury fizycznej. Zainicjował oraz założył wraz z grupą osób z niepełnosprawnościami oraz studentami AWF innowacyjne i prekursorskie w swoim działaniu stowarzyszenie kultury fizycznej Integracyjny Klub Sportowy AWF. Do dziś jest prezesem tego Stowarzyszenia. Aktywnie działa w strukturach polskiego ruchu paraolimpijskiego, jest wiceprezesem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Aleksandra Smereczyńska – założycielka Fundacji "Ergo Sum". Była wolontariuszką w Zarządzie Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych "Tęcza". Zawodowo współtworzy strategie, analizuje finanse, biznes plany. Prowadzi różnego rodzaju szkolenia, w szczególności dla osób wykluczonych, które chcą prowadzić własną działalność gospodarczą w ramach przedsiębiorstw społecznych. Jest matką niewidomego dorosłego autysty. W 2013 r. założyła Fundację "Ergo Sum. Sztuka – Rozwój – Terapia – Przekraczanie". Głównym celem organizacji jest stworzenie miejsca dla dorosłych niskofunkcjonujących autystów, którzy po zakończeniu edukacji będą mogli nadal rozwijać się i rehabilitować. Fundacja powołała do życia m.in. klubokawiarnię Życie jest fajne, w której pracę znalazło 25 dorosłych autystów.

Artur Wolski – nauczyciel, animator kultury w kinie Atlantic. Inicjator Stowarzyszenia "Entropia Słowa".

Bohdan Tadeusz Woronowicz – doktor nauk medycznych, specjalista psychiatra, specjalista seksuolog, specjalista terapii uzależnień. Jeden z fundatorów Fundacji Biuro Służby Krajowej Anonimowych Alkoholików w Polsce, pierwszy powiernik klasy A (niealkoholik) w Polskiej Wspólnocie Anonimowych Alkoholików. Prezes Zarządu Fundacji "Zależni-Nie-Zależni", której celem jest wspieranie osób uzależnionych i z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.

Fundacja Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva! – zajmuje się walką o poprawienie losu zwierząt. Ten cel realizuje przez cały wachlarz działań – od reagowania w przypadkach znęcania się nad zwierzętami i prowadzenia spraw w sądach przeciwko ich oprawcom przez szkolenia instytucji państwowych aż po prowadzenie zakrojonych na szeroką skalę kampanii i akcji informacyjnych propagujących etyczne traktowanie zwierząt. Zachęca też do adopcji zwierząt ze schronisk oraz piętnuje niehumanitarne i nieetyczne praktyki firm i osób prywatnych.

Misją Fundacji jest działalność charytatywna i edukacyjna, w zakresie: opieki i pomocy zwierzętom bezdomnym, porzuconym lub okrutnie traktowanym. Wspieranie działań w zakresie ochrony środowiska. Propagowanie i upowszechnianie informacji na temat zdrowego stylu życia i żywienia.

Miejskie Pszczoły – inicjatywa mieszkańców Warszawy, skupionych wokół Stowarzyszenia Projekt:Polska, którzy zdecydowali się na rozwijanie i promowanie w Warszawie miejskiego pszczelarstwa. Za swoją działalność zostali wyróżnieni nagrodą S3ktor 2014 w kategorii „ekologia i środowisko przyrodnicze”.

Gratulujemy!


Dowiedz się, co wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • ekologia, środowisko
  • integracja społeczna
  • kultura
  • organizacje pozarządowe
  • polityka społeczna
  • społecznicy
  • współpraca z administracją
  • zwierzęta