Przejdź do treści głównej

Ochojska i "Paulinka" honorowymi obywatelkami Warszawy

autor(ka): oprac. dobr [warszawa.ngo.pl]
2018-06-07, 12:30
Warszawska syrenka (autor: Bawarczyk, Wikimediacommons)
Janina Ochojska, założycielka i prezes Fundacji Polska Akcja Humanitarna oraz Anna Jakubowska ps. "Paulinka", powstaniec warszawski, działaczka kombatancka i społeczna otrzymały tytuły Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Warszawy na posiedzeniu 7 czerwca 2018. Uroczystość wręczenia oznak Honorowego Obywatelstwa odbędzie się 1 sierpnia 2018 r.

Janina Ochojska – urodzona w Gdańsku działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, astronom.

Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu. W 1980 r. została absolwentką astronomii na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, do 1984 r. pracowała w Pracowni Astrofizyki PAN w Centrum Astrofizycznym im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jako studentka działała w Duszpasterstwie Akademickim oo. Jezuitów w Toruniu. Od końca lat 70. związana z opozycją demokratyczną, współpracowała z niezależną Biblioteką Społeczną Antoniego Stawikowskiego. Przystąpiła do "Solidarności", po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowana w dystrybucję wydawnictw drugiego obiegu, a także działalność lokalnego komitetu zajmującego się pomocą osobom represjonowanym i ich rodzinom.

Jest fundatorką i prezesem zarządu Polskiej Akcji Humanitarnej od momentu powstania organizacji. Podczas pobytu we Francji w latach 80. była wolontariuszką EquiLibre - organizacji dostarczającej pomoc humanitarną dla Polaków. W 1984 r. ruszył stamtąd pierwszy transport leków do Polski (organizowany przez Alaina Michela i Pascala Loulmeta) - wśrod osób, które koordynowały rozdawanie leków w Polsce znalazła się m.in. Janina Ochojska.

Już w 1989 r. została zarejestrowana Polska Fundacja EqiuLibre, która zaczęła rozszerzać swoją pomoc również o inne kraje.

W 1922 Janina Ochojska ruszyła z pierwszym transportem leków do Sarajewa. Po powrocie wystosowała apel do Polaków o pomoc ludności cywilnej Sarajewa. W radiowej "Trójce" prosiła o wspracie Polaków - odpowiedź przerosła jej oczekiwania. W efekcie jej apelu wyruszył pierwszy konwój z pomocą mieszkańcom oblężonego Sarajewa, który był w pełni zorganizowany przez Polaków.

 

 

Potrzeba sprawczości polskiego społeczeństwa doprowadziła do powstania w 1994 roku Polskiej Akcji Humanitarnej, której fundatorami są Janina Ochojska, Tomasz Wilk oraz Włodzimierz Sarna. Pod szyldem Polskiej Akcji Humanitarnej Polacy mogli mieć poczucie większej sprawczości - nazwa w końcu odzwierciedlała ich potrzebę i zaangażowanie.

Polska Akcja Humanitrna jest organizacją pozarządową, której celem jest udzielanie pomocy humanitarnej i rozwojowej osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych.

Od początku swojej działalności PAH udzielił pomocy w 44 krajach, obecnie prowadzi stałe misje w Sudanie Południowym, Somalii, Syrii, Iraku i na wschodniej Ukrainie.

Organizacja działa również na terenie Polski - od 1998 r. prowadzi program dożywiania dzieci Pajacyk, który wspiera dzieci w kraju i na świecie. Ważnym elementem pracy Fundacji są również działania edukacyjne.

Główna siedzina PAH mieści się w Warszawie.

Janina Ochojska w latach 2009-2011 była członkiem Grupy Doradczej Centralnego Funduszu ds. Pomocy w Sytuacjach Kryzysowych ONZ (CERF). Jest również laureatką wielu prestiżowych nagród, wśród których na szczególną uwagę zasługują: tytuł "Kobiety Europy" przyznany przez Komisję Wspólnot Europejskich (1994), nagroda Pax Christi International Peace Award (1995), nagroda Fundacji im. Atsuhito Nakaty (1996), Order Kawalera Legii Honorowej przyznawany przez Prezydenta Republiki Francji (2003), nagroda im. ks. Józefa Tischnera (2006), odznaczenie Bene Merito przyznawane przez polskiego Ministra Spraw Zagranicznych (2009) i Nagroda Lecha Wałęsy (2010).

W 2011 roku Janina Ochojska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez Prezydenta RP.
 

 

Anna Jakubowska ps. "Paulinka" – powstaniec warszawski, działaczka kombatancka i społeczna, całym swoim życiem nierozerwalnie związana z Warszawą.

W okresie II wojny światowej działa w konspiracji. Najpierw w konspiracyjnej organizacji PET, a potem jako sanitariuszka i łączniczka w grupach szturmowych przekształconych w Batalion "Zośka" Armii Krajowej. Brała udział w Powstaniu Warszawskim w Batalionie "Zośka" w kompanii "Maciek" – III pluton. Walczyła na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Za swoje dokonania otrzymała Krzyż Walecznych. Jej starsza siostra Maria, pseudonim "Maryna", zginęła podczas Powstania.

Po wojnie zaczęła studiować psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1949 r. została aresztowana za działalność w AK i skazana w tzw. "procesie kiblowym" na 8 lat więzienia. Wypuszczona w 1954 roku.

 

 

W latach 80. zaangażowana w podziemiu solidarnościowym, zasłużona działaczka środowiska dawnych "Zośkowców", którzy zdołali przeżyć niemiecką okupację i powojenne represje. W ostatnim dwudziestoleciu zainicjowała i współprowadziła Fundację Filmową Armii Krajowej, która wyprodukowała ponad dwadzieścia filmów o działalności AK.

Była członkiem Kapituły Odrodzenia Polski. Ponad to członkiem Kapituły konkursu im. Jana Rodowicza "Anody", organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006), Krzyżem Walecznych (1944), Złotym Krzyżem Zasługi (1976), Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1992), Krzyżem Armii Krajowej (1984), Krzyżem Partyzanckim (1995), Odznaką za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka (2016).

 

***

7 czerwca Rada Warszawy nadała tytuły Honorowego Obywatela m.st. Warszawy także prof. Wojciechowi Roszkowskiemu oraz Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej.


Dowiedz się, co wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Organizator:

Polska Akcja Humanitarna

Adres:

Aleja Solidarności 78A, 00-145 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • historia
  • pomoc humanitarna
  • pomoc rozwojowa
  • społecznicy