Przejdź do treści głównej

Młodzi, którym się chce

autor(ka): Fundacja "Centrum Edukacji Obywatelskiej"
2018-06-05, 17:09
użytkownik
archiwalne
fot. commons.wikimedia.org
Narzekanie, że młodzież tkwi w marazmie i apatii nie znajduje potwierdzenia w setkach miejscowości w całej Polsce. Centrum Edukacji Obywatelskiej od blisko 25 lat motywuje i inspiruje młodych ludzi do zainteresowania się światem i zaangażowania się w działania zmieniające rzeczywistość dookoła nich. Ponad 300 najaktywniejszych uczniów i uczennic z całej Polski zgromadzi się we wtorek, 12 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie, aby zaprezentować efekty swoich całorocznych, zespołowych projektów wprowadzających zmiany w ich sąsiedztwie i okolicy.

– Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych to radosne święto aktywności społecznej i obywatelskiej młodych ludzi. Cieszymy się, że już po raz 19. spotkamy się w Warszawie z młodymi obywatelami i obywatelkami, którzy nie są obojętni i którym po prostu się chce – mówi Jędrzej Witkowski, prezes zarządu Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. – Jesteśmy przekonani, że młodzi ludzie, którzy zdobędą w szkole wartościowe doświadczenia związane z działaniem na rzecz innych i otoczenia, będą odważniej i pewniej wchodzić w dorosłe życie. Dlatego od 25 lat wspieramy i inspirujemy do działania młodzież z tysięcy szkół w całej Polsce, zapewniając im praktyczną lekcję demokracji podczas realizacji różnorodnych programów edukacyjnych – podkreśla prezes CEO.

Uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Koninie przygotowali film na temat zapomnianego, miejskiego Kina Polonii, które zaczęło funkcjonować jeszcze w okresie międzywojennym, a od 1999 r. jest nieczynne. Młodzi przeprowadzili wywiady z władzami Konina, mieszkańcami miasta (także najmłodszymi - przedszkolakami), odwiedzili Państwowe Archiwum i miejskie biblioteki – wszystko po to, aby uzyskać odpowiedź, co należy zrobić, aby ten obiekt ożywić. Film stworzony przez młodych o Kinie Polonia był wyświetlany podczas szkolnej debaty, na którą zaproszono władze miasta, rodziców i innych mieszkańców. Wnioski z dyskusji zaowocowały inicjatywą młodych zgłoszoną do Konińskiego Budżetu Obywatelskiego z pomysłem ożywienia konińskiej starówki.

– Najbardziej cieszymy się, że podczas realizacji projektu uświadomiliśmy sobie, że możemy sami zmieniać otaczającą nas rzeczywistość, jeśli tylko chcemy wspólnie coś zrobić. Nauczyliśmy się wpływać na władze miasta i pokazywać im, że w okolicy jest dużo do zrobienia. To była dla nas świetna lekcja obywatelskich doświadczeń, a przy okazji debiutowaliśmy w roli dziennikarzy i filmowców – opisują młodzi zaangażowani w program edukacyjny „Młodzi w Akcji” w Koninie.

Z kolei młodzież z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Zawierciu postanowiła zmienić swoją szkołę. Przez cały rok szkolny uczniowie i uczennice budowali „Szkołę Demokracji”, tworząc przytulny kącik dla młodzieży, wprowadzając do kalendarza pani dyrektor „Godzinę Dyrektorską”, czyli czas przeznaczony na spotkania z uczniami i uczennicami, powołując szkolną Radę Wolontariatu. Młodzi integrowali całą społeczność szkolną wokół wielu atrakcyjnych wydarzeń, przygotowali „Inwazję Mikołajów” i dni otwarte dla młodszych kolegów i koleżanek z Zawiercia. W programie edukacyjnym „Szkoła Demokracji” młodzi dowiedzieli się, że mogą mieć wpływ na swoją szkołę i współdecydować o tym, w jakim kierunku będzie się ona rozwijać.

– Projekt pozwolił nam na odkrycie swoich jeszcze niepoznanych zasobów kreatywności, jak również rozwinął umiejętności planowania i współpracy w grupie. Jesteśmy dumni, że ożywiła się szkolna atmosfera, a na twarzach wielu uczniów pojawiły się ogromne uśmiechy. To dla nas motywacja do kolejnych działań – podkreślają członkowie i członkinie samorządu uczniowskiego w Zespole Szkół w Zawierciu.

Natomiast młodzi z X Liceum Ogólnokształcące im. St. Konarskiego w Radomiu czytali książki dzieciom z Publicznego Przedszkola nr 3 z oddziałami specjalnymi w programie edukacyjnym „PoczytajMy”. Młodzież organizowała przedszkolakom spotkania czytelnicze, których bohaterami były zwierzęta. Zajęcia połączone były z prezentacjami, pogadankami o hodowli zwierząt czy przedstawieniami muzycznymi. W ramach działalności swojego Klubu Czytelniczego, młodzi zorganizowali także miejską akcję czytelniczą poświęconą Leszkowi Kołakowskiemu, który urodził się w Radomiu. Najpierw sami zdobyli wiedzę o wybitnym filozofie i zapoznali się z jego twórczością, a następnie zorganizowali cykl wykładów wzbogaconych wycieczką po miejscach związanych z życiem Leszka Kołakowskiego w Radomiu.

– Dla nas najważniejsze jest promowanie czytelnictwa, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych mieszkańców naszego miasta. Cieszymy się, że możemy zachęcać do czytania innych poprzez wykorzystywanie różnych form współpracy, zabawy i angażowania zarówno starszych, jak i młodszych – dodaje młodzież z X LO w Radomiu.

Młodzi z Konina, Zawiercia i Radomia spotkają się 12 czerwca na Zamku Królewskim z uczniami i uczennicami z pozostałych 52 szkół z całej Polski. Wszystkich 300 uczestników wydarzenia łączy przekonanie, że jako obywatele i obywatelki mają wpływ na swoje najbliższe sąsiedztwo, a najlepsze rezultaty w pracy przynosi zgrana współpraca w zespole. Podczas wydarzenia na Zamku Królewskim z dumą pochwalą się swoimi osiągnięciami, wymienią się doświadczeniami i nauczą się wielu nowych rzeczy.

Serdecznie zapraszamy do spotkania z najaktywniejszymi młodymi ludźmi w Polsce i przekonania się, jak ogromny potencjał drzemie w polskiej młodzieży. Ogólnopolska Prezentacja Projektów rozpoczyna się o godz. 10.00 we wtorek, 12 czerwca w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej jest największą polską organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji. Od blisko 25 lat zmieniamy polską szkołę i konsekwentnie pracujemy na rzecz tego, by młodzi ludzie uczyli się mądrzej, ciekawiej i skuteczniej. Wspieramy nauczycieli i dyrektorów w poprawie efektywności kształcenia, pomagamy młodym ludziom lepiej zrozumieć świat. Uczymy krytycznego myślenia, wzmacniamy wiarę uczniów i uczennic we własne możliwości, zachęcamy ich do angażowania się w życie publiczne i działanie na rzecz innych. CEO rocznie realizuje 20 programów edukacyjnych, współpracując z 5 tys. szkół w Polsce i włączając do działania ponad 0,5 mln młodych ludzi rocznie. Rekrutacja do programów na rok szkolny 2018/2019 rusza już 8 czerwca i jest otwarta dla szkół wszystkich typów w całej Polsce.


Pliki do pobrania

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja "Centrum Edukacji Obywatelskiej"
Data wydarzenia: 2018-06-12
Organizator:

Fundacja "Centrum Edukacji Obywatelskiej"

Adres:

Noakowskiego 10, 00-666 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 875 85 40

Faks:

22 875 85 40 wew. 102

E-mail:

ceo@ceo.org.pl

Www:

http://www.ceo.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • aktywność obywatelska
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • edukacja obywatelska
  • młodzież