Przejdź do treści głównej

Spotkanie na temat Europejskiego Instrumentu Wartości

autor(ka): Adela Gąsiorowska
2018-05-21, 18:27
archiwalne
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zaprasza na spotkanie o Europejskim Instrumencie Wartości, które odbędzie się o godz. 11.00, w piątek, 25 maja 2018 r, w Państwomiasto, ul. Andersa 29, Warszawa.

19 kwietnia 2018 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do utworzenia Europejskiego Instrumentu Wartości, który ma być odpowiedzią na obserwowany w części państw członkowskich kryzys wartości stojących u podstaw Unii Europejskiej.

„Demokracja nie jest dana raz na zawsze, dlatego trzeba ją aktywnie pielęgnować i chronić. Najbardziej kompetentnym aktorem do tego zadania jest społeczeństwo obywatelskie, więc Unia powinna w nie inwestować” – powiedział w swoim wystąpieniu Michał Boni, inicjator prac parlamentarnych oraz sprawozdawca projektu na forum Parlamentu Europejskiego.

Unia promuje już aktywnie wartości europejskie poza swoimi granicami, przekazując na ten cel ponad 1.2 miliarda euro. Celem nowego instrumentu jest ustanowienie polityki promującej wartości wymienione w Artykule 2 Traktatu o UE w państwach członkowskich. O jego utworzenie apelowało wiele organizacji społecznych i obywatelskich z całej Europy.

Przykładem troski o przestrzeganie wartości była dyskusja podczas VIII Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych we wrześniu minionego roku. Uczestnicy forum zastanawiali się co jest przyczyną kryzysu wartości i jak stawić czoło temu wyzwaniu. Dyskutowano o przestrzeganiu praw człowieka oraz wartościach m.in. o godności każdej osoby ludzkiej, państwie prawa, demokracji, przeciwdziałaniu dyskryminacji.

Ustanowienie nowego instrumentu jest więc szansą na wsparcie i mobilizację obywateli i organizacji społecznych do podjęcia działań przełamujących obecnie obserwowany kryzys. Tylko instrument angażujący lokalnie obywateli i wykorzystujący oddolne inicjatywy może stać się elementem skutecznej polityki Unii Europejskiej. Aby tak się stało kluczowe znaczenie ma ostateczny kształt nowego instrumentu oraz przyjazne dla organizacji społecznych i obywatelskich reguły jego działania. Aktywny udział organizacji w przygotowaniu nowego instrumentu jest szansą by tak się stało.

Zapraszamy na spotkanie o Europejskim Instrumencie Wartości, podczas którego

wspólnie zastanowimy się jak wykorzystać szanse i włączyć się w prace nad kształtem przyszłego finansowania działań dotyczących promowania europejskich wartości.

Spotkanie odbędzie się o godz. 11.00, w piątek 25 maja 2018 r, w Państwo miasto,

ul. Andersa 29, Warszawa. Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu na adres: .


Pliki do pobrania

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
Miejsce: Państwomiasto, Andersa 29, Warszawa, woj. Mazowieckie
Data wydarzenia: 2018-05-25
Organizator:

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Adres:

Strzelecka 3 lok. 12, 03-433 Warszawa,

Tel.:

22 253 28 56

E-mail:

karolina.janeczek@ofop.eu

Www:

http://ofop.eu 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • inicjatywy oddolne
  • integracja europejska
  • polityka międzynarodowa
  • społeczeństwo