Przejdź do treści głównej

9 maja – flash mob na Dzień Europy

użytkownik
archiwalne
źródło: http://commons.wikimedia.org
Co roku, 9 maja, mieszkańcy Unii Europejskiej świętują pokój i jedność w Europie. Z tej okazji, w Dniu Europy odbywa się szereg działań i wydarzeń. W Warszawie, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprosiło mieszkańców stolicy na dzień otwarty i niecodzienny flash mob.

WYZWANIE „ODY DO RADOŚCI”

O godzinie 12:30, na rogu ulic Jasnej i Świętokrzyskiej w Warszawie, przed siedzibą Komisji Europejskiej w Polsce, ponad 30 osób – tancerzy i mieszkańców Warszawy, wzięło udział w niecodziennym flash mobie, wykonując hip-hopowo-transową wersję „Ody do radości” – hymnu UE. Choreografię przygotowało Egurrola Dance Studio. Flash mob wzbudził radość, zaskoczenie i ogromne zainteresowanie przechodniów oraz mieszkańców Warszawy. Niektórzy spontanicznie przyłączali się do zabawy.

Taneczny flash mob pod hasłem #Ode2Joy Challenge, odbył się w ramach Dnia Otwartego Komisji Europejskiej w Polsce i był odpowiedzią na wyzwanie Maestro Placido Domingo, słynnego tenora i prezydenta Europa Nostra, który zaprosił wszystkich mieszkańców UE, aby 9 maja, w Dniu Europy, nagrali (audio lub wideo) „Odę do radości” Beethovena i Schillera w dowolnym stylu. Ode2Joy Challenge to ogólnoeuropejskie przedsięwzięcie, którego celem było uwolnienie kreatywności i pozytywnego nastawienia do idei projektów europejskich oraz promowanie zjednoczonej Europy, jako projektu opartego na wspólnych wartościach, historii i dziedzictwie kulturowym.

SMAKOWANIE DZIEDZICTWA KULUROWEGO I PODRÓŻ PO EUROPEJSKICH IKONACH ARCHITEKTURY

Aktywności zaproponowane w ramach Dnia Otwartego przez Komisję Europejską w Polsce z okazji obchodów Dnia Europy, nawiązywały do motywu przewodniego tegorocznych obchodów – europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Przed siedzibą Komisji Europejskiej w Polsce, na ul. Jasnej w Warszawie, przygotowano specjalne punkty informacyjne, w których mieszkańcy Warszawy i goście odwiedzający w tym dniu stolicę, mogli dowiedzieć się więcej na temat dziedzictwa kulturowego zjednoczonej Europy.

Warszawiacy chętnie odkrywali też tradycyjne smaki kojarzone z Polską, Hiszpanią i Francją, smakując pyszne, świeże koktajle owocowo-warzywne przygotowywane na specjalnym stoisku poświęconym dziedzictwu kulinarnemu. W koktajlu z polskimi smakami dominowały truskawki, wiśnie, jabłka i buraki. Koktajl hiszpański orzeźwiał połączeniem czerwonej papryki, ogórka, pomidorów, cebuli, oliwy z oliwek i cytryny. We francuskim koktajlu można było posmakować herbaty lawendowej, jagód masła orzechowego, limonki, miodu i soku z pomarańczy.

Dzięki fotobudce można było także wybrać się w podróż po ikonach europejskiej architektury i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie np. na tle Wieży Eiffela, Fontanny di Trevi, ateńskiego Partenonu, pomnika Atomium w Brukseli, kościoła Sagrada Familia w Barcelonie czy w środku Kompleksu Richelieu, w którym znajduje się Biblioteka Narodowa Francji.

MIASTECZKO EUROPEJSKIE W WARSZAWIE

Kolejną okazją do wspólnego świętowania obchodów Dnia Europy i europejskiego dziedzictwa kulturowego będzie Miasteczko Europejskie, które otworzy swoje podwoje 12 maja br. (sobota) na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Podczas rodzinnego pikniku europejskiego, mieszkańcy stolicy oraz goście spoza Warszawy będą mogli pogłębić swoją wiedzę na tematy europejskie i jednocześnie miło i rodzinne spędzić majowy weekend.

Działania informacyjne, animacje i konkursy prowadzone w namiotach Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej będą nawiązywać do dziedzictwa kulturowego. W punkcie informacyjnym Komisji Europejskiej będzie można uzyskać informacje na temat obchodów Roku Dziedzictwa Kulturowego, które odbywają się w całej Unii Europejskiej oraz możliwości pracy, studiowania i podróżowania, które dają zdobycze Jednolitego Rynku.

Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych i całych rodzin. Młodzież i dzieci razem z rodzicami będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o naszym polskim, a także europejskim dziedzictwie kulturowym, startując w teleturnieju „Gra o Dziedzictwo”. Za pomocą drukarek 3D będzie można rozwinąć swoje umiejętności rzemieślnicze i wykonać własną wersję najbardziej znanych obiektów kultury europejskiej. Goście odwiedzający Miasteczko Europejskie będą mogli sprawdzić swoją kreatywność i przy pomocy szablonów z ludowymi wzorami łowickimi i kurpiowskimi stworzyć swoje własne dzieło sztuki na bawełnianych T-shirtach. W Miasteczku Europejskim będzie można także zobaczyć i zagłosować na najlepszy film na temat dziedzictwa kulturowego przygotowany przez młodych youtuberów, biorących udział w konkursie „EuropeForCulture Challenge”. W Miasteczku Europejskim odbędzie się też finał konkursu. Na filmy można głosować już od początku maja na stronie www.euculturechallenge.pl


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
Data wydarzenia: od 2018-05-09 do 2018-05-12
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • integracja europejska