Przejdź do treści głównej

Europolis 2018 – miasto obywatelskie [patronat ngo.pl]

autor(ka): Zuzanna Rydzyńska
2018-04-27, 12:22
archiwalne
Europolis 2018
15 czerwca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się EUROPOLIS – jedna z największych cyklicznych polskich konferencji na temat rozwoju miast. Stanowi ona miejsce debaty środowisk samorządowych, miejskich, politycznych i biznesowych o wyzwaniach, jakie stoją przed europejskimi miastami. W tym roku tematem przewodnim będzie miasto obywatelskie. Udział w konferencji jest bezpłatny, rejestracja na www.europolis.schuman.pl. Konferencji patronuje portal ngo.pl.

Coraz szersza grupa obywateli nie chce być jedynie biernymi odbiorcami decyzji podejmowanych w ratuszach. Oczekują, że ich postulaty dotyczące najbliższej przestrzeni zostaną uwzględnione już na etapie planowania. Jak skutecznie angażować mieszkańców w rozwój miast oraz jak uzyskać opinię tych mniej aktywnych osób?

Partycypacja społeczna powinna być istotnym elementem bieżącej działalności władz samorządowych w całym kraju. W zarządzaniu miastami relacja urzędnik – petent musi odejść do lamusa, a jej miejsce zająć relacja partnerska, gwarantująca mieszkańcom współuczestnictwo w procesach podejmowania decyzji. Bezpośredniej współpracy mieszkańców i władz miasta musi towarzyszyć edukacja i budowa świadomości obywatelskiej. Aby ona powstała, w wielu wypadkach niezbędna jest zmiana postaw, zachowań, sposobu myślenia o kwestiach związanych z miastem i jego mieszkańcami – zarówno ze strony włodarzy, jak i obywateli.

15 czerwca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się EUROPOLIS – jedna z największych cyklicznych polskich konferencji na temat rozwoju miast. Stanowi miejsce debaty środowisk samorządowych, miejskich, politycznych i biznesowych o wyzwaniach, jakie stoją przed europejskimi miastami. W tym roku tematem przewodnim będzie miasto obywatelskie.

W ramach EUROPOLIS, Fundacja Schumana opublikuje raport na temat miast obywatelskich, zawierający ranking 66 polskich miast na prawach powiatu. W rankingu uwzględnione zostaną m.in. czynniki takie jak zaangażowanie mieszkańców w życie publiczne, postawy obywatelskie, otwartość instytucji publicznych na potrzeby obywateli.

Gościem specjalnym konferencji będzie prof. Jerzy Stępień, współtwórca ustawy o samorządzie terytorialnym, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Konferencja EUROPOLIS organizowana jest od 2013 roku przez Fundację Schumana wspólnie z m.st. Warszawą i Fundacją Konrada Adenauera, we współpracy z polskimi oraz europejskimi partnerami.

Zapraszamy prezydentów miast, samorządowców, przedsiębiorców, pracowników administracji rządowej, przedstawicieli organizacji społecznych i instytucji naukowych zajmujących się rozwojem miast. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Rejestracja oraz więcej informacji na www.europolis.schuman.pl.


Wydarzenie objęte patronatem medialnym portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl.

Źródło: Europolis
Miejsce: Centrum Nauki Kopernik, Wybrzeże Kościuszkowskie 20, 00-390 Warszawa, woj. mazowieckie
Data wydarzenia: 2018-06-15
Organizator:

Polska Fundacja im. Roberta Schumana

Adres:

Aleje Ujazdowskie 37/ 5, 00-540 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 621 21 61

Faks:

22 629 72 14

E-mail:

poczta@schuman.org.pl

Www:

http://www.schuman.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • miasto
  • społeczeństwo obywatelskie
  • współpraca z administracją