Przejdź do treści głównej

Coolkids – projekt społeczny warszawskich licealistek na rzecz dzieci z domów dziecka

autor(ka): Weronika Kopacz*
2018-04-26, 12:37
użytkownik
archiwalne
Jak smutne jest życie dzieci, gdy nie mogą rozwijać swoich pasji! W takiej sytuacji są często podopieczni domów dziecka. By to zmienić, dziewięć warszawskich licealistek zrealizowało projekt Coolkids: zajęcia taneczne w czterech domach dziecka i w szkole specjalnej. Grupy zaprezentowały swoje choreografie na Balu w Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej, a trzy kursantki 28 kwietnia wystąpią na Gali kończącej Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś nie mógł rozwijać swoich pasji? Trudno jest przecież żyć z poczuciem, że nie możesz spełniać się w życiu. W takiej sytuacji są często dzieci z domów dziecka.

Myśląc o tym, w jaki sposób mogłybyśmy im pomóc i chociażby w najmniejszym stopniu zmieniać na lepsze społeczeństwo, w którym żyjemy, zaczęłyśmy realizować projekt społeczny.

Naszym celem było zaznajomienie podopiecznych domów dziecka ze sztuką oraz tańcem i pokazanie im, że każdy może rozwijać swoje pasje bez względu na sytuację, w jakiej się znajduje. Chciałyśmy, aby wszyscy uczestnicy naszego projektu poczuli się jak ich rówieśnicy. Dlatego od połowy lutego prowadziłyśmy zajęcia taneczne w jednej z warszawskich szkół specjalnych oraz w czterech domach dziecka.

Każda grupa, która brała udział w zajęciach, nauczyła się choreografii, którą potem zaprezentowała na kwietniowym pokazie w liceum im. Narcyzy Żmichowskiej, kończącym nasz projekt. Pokaz uświetniła grupa gimnastyczek UKS Akrobat.

Na balu wystąpił także DJ i zaaranżował wspaniałą dyskotekę dla dzieciaków. Nie zabrakło również poczęstunku i pięknych dekoracji, które udało się zorganizować dzięki współpracy naszych partnerów.

Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik zajęć tanecznych otrzymał dyplom oraz upominek. Dodatkowo trzy najbardziej wyróżniające się i najodważniejsze kursantki 28 kwietnia zatańczą na uroczystej gali kończącej Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Dzieci z Domów Dziecka, organizowanych przez Stowarzyszenie Nadzieja na Mundial.

Poza lekcjami tańca organizowałyśmy także zajęcia plastyczne w szpitalach dziecięcych. Ich uczestnicy mieli również możliwość poznawać tajemnice chemii i świetnie się przy tym bawić. Zarówno zajęcia taneczne, jak i plastyczne miały za zadanie zachęcić dzieciaki do szukania tego, co może je zainteresować i wzmocnić ich poczucie własnej wartości. Być może któryś z uczestników postanowił, że w przyszłości zostanie światowej sławy artystą? Jedno jest pewne – dla nas, instruktorek, oraz uczestników warsztatów była to fantastyczna przygoda.

Nasza grupa liczy dziewięć osób, ale podziękowania należą się wszystkim, którzy nas wspierali. Przede wszystkim patronom (Fundacji Akogo?, Radiu Kampus, Radiu RDC) oraz darczyńcom (Wikaro Sport, Sporty Flower i warszawskiemu liceum im. Narcyzy Żmichowskiej).

 

* Weronika Kopacz, uczennica klasy pierwszej Liceum im. Batorego w Warszawie, jedna z pomysłodawczyń i realizatorek projektu.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: informacja własna organizatorek
Miejsce: Warszawa,
Data wydarzenia: 2018-04-28
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja obywatelska
  • integracja społeczna
  • młodzież
  • wychowanie
  • wyrównywanie szans