Przejdź do treści głównej

100-lecie Niepodległości. Stołeczne organizacje włączają się w obchody

autor(ka): oprac. dobr. [warszawa.ngo.pl]
2018-05-02, 05:43
archiwalne
Ponad 400 wydarzeń: koncertów, wystaw, spotkań, warsztatów, imprez sportowych. Pod koniec kwietnia w Warszawie zainaugurowano obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Włączają się w nie także stołeczne NGO. Zobaczcie, co proponują w maju!

Program obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości obejmuje kilkaset wydarzeń, które w ciągu 2018 roku odbywać się będą na terenie całego miasta i odwoływać, możliwie jak najczęściej, do lokalnej historii odzyskiwania niepodległości.

Setną rocznicę niepodległości miasto stołeczne obchodzi pod hasłem „Stolica wolności 1918–2018” zilustrowanym logotypem Wasza Warszawa.

Sto lat temu Warszawa odzyskała status stolicy państwa polskiego. Wtedy też Polacy przyjęli swobody demokratyczne i nowoczesne rozwiązania społeczne – powszechne ubezpieczenia, wolność prasy i zgromadzeń. Dzięki temu w stolicy rozkwita kultura i nauka, rodzi się nowoczesna metropolia. Wolna, otwarta, tolerancyjna Warszawa to miasto należące do mieszkańców, dlatego ideą obchodów jest włączenie wszystkich warszawiaków w uroczystości rocznicowe i zaproszenie ich do wspólnego świętowania wolności.

Warszawa przygotowała wiele projektów, które upamiętnią rocznicę. Będą to imprezy ogólnomiejskie i dzielnicowe. W kwietniu kalendarz obejmował 420 wydarzeń, ale nie jest to liczba ostateczna. Część z nich jest organizowana lub współorganizowana przez stołeczne NGO. Zobaczcie, co proponują w maju.

Otwieramy Żoliborz – cykl imprez organizowanych przez Urząd Dzielnicy Żoliborz we współpracy z partnerami, m.in. Kalinowe Serce Fundacją Arystyczną im. Kaliny Jędrusik

Dla mieszkańców przygotowano: Paradę Niepodległościową z orkiestrą dętą, przegląd tańców narodowych, warsztaty wyrabiania kotylionów, konkursy dla dzieci, koncert i wspólne śpiewanie pieśni legionowych. A to wszystko na ulicach Żoliborza, w parku im. Stefana Żeromskiego, w Kalinowym Sercu, w Tęczy od kuchni, w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego i w Prochowni.

Miejsce: Żoliborz

Termin: 1.05.2018 – 31.05.2018

Więcej informacji: http://stolicawolnosci.pl/169-otwieramy-zoliborz,prg

 

100-lecie urodzin Grzesiuka na 100-lecie odzyskania niepodległości – Festiwal Grzesiuka organizowany przez Urząd Dzielnicy Mokotów, Stowarzyszenie Teatr Baza, Przedsiębiorstwo Organizacji Turystyki, Rekreacji i Sportu, Edukację Przygodową

W tym roku Festiwal Grzesiuka trwa dwa dni, ponieważ są dwa powody do świętowania.

W sobotę, 5 maja 2018 r., będziemy wspominać międzywojnie i świętować Niepodległość.

W niedzielę, 6 maja 2018 r., obchodzimy setną rocznicę urodzin barda stolicy i mieszkańca przedwojennego Czerniakowa - Stanisława Grzesiuka.

Miejsce: Park Sielecki

Termin: 5 i 6 maja 2018 r.

Więcej informacji: http://stolicawolnosci.pl/73-100-lecie-urodzin-grzesiuka-na-100-lecie-odzyskania-niepodleglosci,prg

 

Koncert „Formacja Tango Para Todos dla Tej, co nie zginęła” – organizowany przez Fundację Partytura

1 listopada 1918 roku – po ponad 120 latach niewoli – spełniło się marzenie Polaków o wolnej ojczyźnie. Okres po odzyskaniu niepodległości, choć trudny, był czasem wielkich zmian i nadziei. Był to jednocześnie początek nowego życia kulturalnego. Po latach zawieruchy wojennej Polacy szukali wytchnienia i rozrywki. Znajdowali je w muzyce i w tańcu. Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas niezwykle gwałtownego rozwoju tanga na ziemiach polskich. Komponowano je, tańczono i słuchano z wielką przyjemnością. Tanga polskie i argentyńskie należały do najpopularniejszych utworów wykonywanych przez gwiazdy przedwojennej polskiej muzyki rozrywkowej.

Repertuar koncertu to najpiękniejsze utwory muzyki tanecznej okresu międzywojennego – tanga polskie i argentyńskie w wykonaniu chóru i orkiestry Formacji Tango Para Todos.

Koncert wzbogacą opowieści o czasach, w których odradzała się niepodległość, o wydarzeniach tego okresu, o muzyce, do jakiej wtedy tańczono i jakiej słuchano, o jej twórcach i wykonawcach. Wstęp wolny.

Miejsce: Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy, ul. Podskarbińska 2

Termin: 6 maja, godz. 19.00

Więcej informacji: http://stolicawolnosci.pl/167-tango-para-todos-dla-tej-co-nie-zginela,prg

 

„Droga do wolności” – warsztaty poezji patriotycznej przygotowane przez Bibliotekę Publiczną im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Towarzystwo Teatralne „Pod Górkę”

Miłośników poezji zapraszamy na warsztaty poezji patriotycznej, połączone z elementami wystąpień publicznych oraz emisji głosu. Warsztaty prowadzone będą w ramach projektu „Droga do wolności”, mającego na celu uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy zajęć poznają poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, czy Mariana Hemara.

Pierwsze zajęcia warsztatowe rozpoczną się 8 maja 2018 r. o godz. 17.30

Miejsce: Biblioteka Publiczną im. Zygmunta Jana Rumla, ul. Meissnera 5

Więcej informacji: (22) 671 04 51 oraz http://stolicawolnosci.pl/229-droga-do-wolnosci-warsztaty-poezji-patriotycznej,prg

 

Spotkania „Własne ścieżki pokoleń – wolność –niepodległość– sprawiedliwość” organizowane przez Fundację „Naszym dzieciom”

Spotkania w ramach cyklu „Własne ścieżki pokoleń”. Jak wyglądały egzystencjalne wybory i losy naszych dziadków? Kolejne spotkanie z „żywą historią”.

Termin: 17 maja 2018 r.

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 362 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, ul. Czumy 8

Więcej informacji: http://stolicawolnosci.pl/155-wlasne-sciezki-pokolen-wolnosc-niepodleglosc-sprawiedliwosc,prg

 

Wykład „Szkoła niepodległa. Współczesny patriotyzm” organizowane przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI)

Jacek Królikowski z FRSI postawi przed uczestnikami szereg aktualnych – zwłaszcza w 100-lecie odzyskania niepodległości – pytań. Pytań, które być może powinniśmy zadawać sobie również na co dzień:
co to jest patriotyzm? Czy jest coś, co łączy różne sposoby rozumienia patriotyzmu?

  • patriotyzm a wartość: jak uczyć o wartościach w szkole?
  • specyfika patriotyzmu: jak budować związek emocjonalny z małą i dużą ojczyzną?
  • patriotyzm a stulecie niepodległości: jak wykorzystać tę okazję i przełamać rutynę w obchodzeniu państwowych świąt?
  • Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, jednak obowiązują ZAPISY.

Miejsce: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, ul. Stara 4

Termin: 17 maja 2018 r., godz. 11:00 –13:00

Więcej informacji: http://stolicawolnosci.pl/152-szkola-niepodlegla-wspolczesny-patriotyzm,prg

 

Debata „Ulice dla kobiet” organizowana przez Fundację STER

Minęło sto lat, odkąd Polska odzyskała niepodległość. Minęło też sto lat, odkąd Polki cieszą się pełnią praw wyborczych. Nie bez powodu rok 2018 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Praw Kobiet – w uznaniu dla pierwszych parlamentarzystek i wszystkich orędowniczek walki o równouprawnienie, w uznaniu niekwestionowanego wpływu, jaki kobiety wniosły w walkę o niepodległość i odbudowę państwa polskiego. To doskonała okazja, by przypomnieć i upamiętnić te kobiety, entuzjastki, emancypantki, sufrażystki, nauczycielki, lekarki, siłaczki – które utorowały kobietom drogę. To właśnie cel kampanii „Ulice dla Kobiet” organizowanej przez Fundację na rzecz Równości i Emancypacji STER oraz Stowarzyszenie „Miasto Jest Nasze”.

Termin: 22 maja 2018 r.

Więcej informacji: http://stolicawolnosci.pl/88-ulice-dla-kobiet-debata,prg


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Data wydarzenia: od 2018-05-01 do 2018-05-31
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • historia
  • kultura
  • miasto
  • wspólnoty i społeczności lokalne