Przejdź do treści głównej

Spotkania Europejskie 2018 i Parada Schumana

autor(ka): Polska Fundacja im. Roberta Schumana
2018-05-10, 17:41
archiwalne
Parada Schumana 2016, fot. Rafał Gębura, ngo.pl
Spotkania Europejskie to unikalne wydarzenia, gromadzące tysiące uczestników z Polski i z zagranicy. "W tym roku chcemy szczególnie podkreślić, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, a Polska niepodległa, świętująca w tym roku 100-lecie odzyskania niezależności, to także Polska europejska". Wydarzenia związane z obchodami Dnia Europy w Warszawie organizowane przez Fundację Schumana wraz z Partnerami planowane są na 12 maja.

Spotkania Europejskie to m.in.:

  • Parada Schumana – proeuropejska manifestacja obywatelska
  • Miasteczko Schumana – miejsce ulicznych spotkań i dyskusji, wymiany doświadczeń i informacji, prezentacje najciekawszych inicjatyw organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych, konkursy, animacje, gry edukacyjne, otwarte debaty i spotkania z ekspertami. W tym roku chcielibyśmy szczególną uwagę poświęcić prawom człowieka.
  • Debaty
  • Lokalne projekty dla szkół i Klubów Europejskich
  • Spotkania i akcje uczestników międzynarodowych projektów

Spotkania Europejskie są inicjatywą pozarządową, niezwiązaną z jakąkolwiek partią polityczną.

Parada Schumana 2018 – EUROPA MA ZNACZENIE!

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej oznacza sukces 100 lat niepodległej Rzeczypospolitej. To nasz wybór cywilizacyjny.

Poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolność, demokracja, równość, państwo prawa, poszanowanie praw człowieka – europejskie wartości oznaczają nasze – polskie – wartości.

Różnimy się światopoglądem i decyzjami wyborczymi. Ale łączy nas przekonanie, że Unia Europejska to jeden z fundamentów niepodległej, bezpiecznej i suwerennej Polski.

Z polską i europejską flagą dołącz do Parady Schumana 12 maja na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i pokaż, że również dla Ciebie EUROPA MA ZNACZENIE!

Szkoły, kluby europejskie oraz inne grupy zorganizowane zachęcamy do rejestracji. Nie jest ona obowiązkowa, ale ułatwi nam przygotowania logistyczne oraz zapewni lepszą komunikację z zainteresowanymi grupami.

Miasteczko Schumana 2018

Sobota, 12 maja 2018 Warszawa, Krakowskie Przedmieście (Kościół św. Anny – skwer Hoovera)
W godzinach 10:00-15:00 odwiedzajcie Miasteczko Schumana!

Miasteczko Schumana to miejsce ulicznych spotkań i dyskusji, wymiany doświadczeń i informacji, prezentacje najciekawszych inicjatyw organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych, konkursy, animacje, gry edukacyjne, otwarte debaty i spotkania z ekspertami. Co roku wydarzenia w Miasteczku poświęcone są aktualnym i interesującym tematom, mającym znaczenie dla przyszłości Polski i UE. W tym roku chcielibyśmy szczególną uwagę poświęcić prawom człowieka, Europejskiemu Roku Dziedzictwa Kulturowego oraz obchodom 100-lecia niepodległej Polski.

W Miasteczku będzie można spotkać organizacje zajmujące się szeroko pojętymi prawami człowieka – pomoc humanitarna, uczciwy handel, dostęp do edukacji. To przykładowe obszary, w których uczestnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę. Stawiamy na świadome wybory w życiu codziennym, by zbudować społeczeństwo obywatelskie.

Unia Europejska ogłosiła 2018 rok Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Nie tworzą go tylko literatura, sztuka i zabytkowe przedmioty, ale też rzemiosło, opowieści, tradycje kulinarne, piosenki i filmy. Dziedzictwo kulturowe to coś, co nas łączy i pozwala zrozumieć miejsca, w których żyjemy. Dlatego w Miasteczku będzie można odwiedzić stoiska, na których promowane będą wydarzenia związane z ERDK. Międzynarodowy charakter Spotkań Europejskich pozwala zetknąć się nie tylko z polskim, ale szerokim europejskim dziedzictwem kulturowym.

W Pawilonie Debat (13:00-15:00) będziemy rozmawiać z ekspertami na takie tematy, jak: Czy Polska w Unii Europejskiej jest suwerenna ? Czy istnieje kultura europejska, czy tylko narodowa ? Czy UE to zagrożenie czy wsparcie dla wolności słowa ? Przyjdź i dołącz do dyskusji. Niebawem opublikujemy listę prelegentów.

Tegoroczne Miasteczko współorganizujemy z:

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Polska Akcja Humanitarna
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Europe Direct Warszawa
Erasmus Student Network
Fundacja Aktywności Lokalnej
Salezjański Wolontariat Misyjny
Fair Trade Polska
ekonsument.pl
Zarząd Transportu Miejskiego
Miejskie Zakłady Autobusowe
Schuman Volunteers
Re-connecting
Etnoliga


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Polska Fundacja im. Roberta Schumana
Data wydarzenia: 2018-05-12
Organizator:

Polska Fundacja im. Roberta Schumana

Adres:

Aleje Ujazdowskie 37 5, 00-540 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 621 21 61

Faks:

22 629 72 14

E-mail:

poczta@schuman.org.pl

Www:

http://www.schuman.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja obywatelska
  • integracja europejska
  • społeczeństwo obywatelskie