Przejdź do treści głównej

Wspieramy Wielokulturowość. Nominacja do Nagrody S3KTOR 2017 dla Humanity in Action Polska!

autor(ka): Przemysław Iwanek
2018-04-25, 11:40
użytkownik
Warsztaty GośćInność
Wesprzyj wielokulturowość z nami. Zagłosuj na inicjatywę GośćInność w kategorii projekt NOWATORSKI! To cieszy! Działalność naszej fundacji i ludzi z naszej sieci po raz kolejny została zauważona i doceniona – tym razem poprzez nominację na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową w kategorii NOWATORSKI w konkursie S3KTOR miasta stołecznego Warszawy za organizację spotkań wielokulturowych w ramach warsztatów kulinarnych GośćInność.

To już VIII edycja konkursu S3KTOR, mającego na celu promocję i finansowe wsparcie warszawskich organizacji pozarządowych. S3KTOR Nowatorski to kategoria mająca na celu wyróżnienie najbardziej twórczych koncepcji oraz autorskich metod przy rozwiązywaniu wybranych problemów społecznych. Projekt GośćInność, stworzony przez członkinię naszej sieci Ninę Łazarczyk-Bilal, wpisuje się w te kryteria, ponieważ jest odpowiedzią na wzrastającą falę niechęci do obcych nieustannie podsycaną przez mainstreamowe media oraz Internet.

W odpowiedzi na te niepokojące zjawiska Nina Łazarczyk-Bilal w ramach inicjatywny GośćInność zorganizowała serię warsztatów edukacyjno-kulinarnych, dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat, którzy pod kierunkiem imigrantów/imigrantek mieszkających w Polsce uczyli się gotować tradycyjne dania wybierane z kuchni całego świata. Uczniowie i uczennice odkrywali różnorodność nie tylko na talerzu! Mieli okazję osobiście poznać ludzi innej narodowości, innego wyznania oraz dowiedzieć się, czym jest migracja i uchodźstwo, jakie są ich przyczyny, kim są migranci/tki, uchodźcy/czynie, osoby ubiegające się o azyl czy osoby wewnętrznie przesiedlone.

Jak pokazują badania bezpośrednie relacje z tzw. ‘innymi’ mają dużo większą moc niż zasłyszane stereotypy o nich. Dlatego postawiliśmy na wspólne gotowanie jako swoistą metodę edukacyjną. Jedzenie łączy ludzi bez względu na kolor skóry, pochodzenie, religię czy kulturę. Części kulinarnej towarzyszyła część stricte warsztatowa, która łączyła w sobie elementy biologii, historii i geografii. Rozmowy z uczestnikami i uczestniczkami pokazały, iż często nasz projekt to pierwszy ich kontakt z cudzoziemcami i że możliwość wspólnego działania to skuteczna odtrutka na uprzedzenia i stereotypy.

Jeśli jesteś za GośćInnością i podoba Ci się ten – zagłosuj na niego do 30 kwietnia!

Jak zagłosować?

 1. Wejdź na link: http://ngo.um.warszawa.pl/konkurs-sektor2017/
 2. Wybierz kategorię NOWATORSKI
 3. Znajdź inicjatywę Fundacji Humanity In Action Poland na liście (GośćInność) i zaznacz ją
 4. Wypełnij krótki formularz (imię, nazwisko, adres e-mail) i zaznacz, że nie jesteś robotem J
 5. Po oddaniu głosu sprawdź swojego maila – kliknij w link weryfikujący, aby twój głos został uznany jako WAŻNY.

Pamiętaj, że zagłosować można tylko raz!

Z góry dziękujemy za wsparcie wielokulturowości oraz docenienie naszych działań przeciwstawiających się dyskryminacji i mowie nienawiści. Razem zmieniajmy rzeczywistość!

Fundacja Humanity in Action Polska (HIA Polska) należy do transatlantyckiej sieci organizacji Humanity in Action (HIA), która działa w Bośni i Hercegowinie, Danii, Francji, Holandii, Niemczech oraz USA i zrzesza obecnie ponad 1700 aktywistek/aktywistów na całym świecie. Nasza sieć stworzyła metodę łączącą edukację o prawach człowieka z edukacją historyczną, która pozwala w systematyczny i długofalowy sposób edukować i inspirować młodych ludzi w dziedzinie praw człowieka i mniejszości. Wspieramy ich w pogłębianiu wiedzy i doskonaleniu umiejętności niezbędnych do podejmowania działań na rzecz osób i grup dotkniętych dyskryminacją, rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem oraz marginalizacją społeczno-ekonomiczną. Tworzymy również w Polsce aktywnie działającą sieć absolwentek/absolwentów naszych programów, czyli środowisko ludzi, o różnych poglądach politycznych, pochodzeniu, statusie społecznym i stanie zdrowia, których łączy to, że „nie jest im wszystko jedno”. Często nasze działania mają charakter pionierski tj.: stworzenie pierwszej w Polsce sieci aktywistek/aktywistek z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych czy pierwszego ogólnopolskiego kongresu dla cyberaktywistek/cyberaktywistów (Strefa Interakcji).

Naszym flagowym programem jest realizowana od 2006 r. międzynarodowa Akademia Praw Człowieka/Warsaw HIA Fellowship. Według rankingów Human Rights Careers, ProFellow i College Magazine HIA Fellowship jest uznany za jeden z najlepszych tego typu programów edukacyjnych do których należą jeszcze prestiżowe programy m.in. Komisji Fulbrighta, czy Uniwersytetu Princeton. Za swoją działalność Fundacja Humanity in Action Polska była wielokrotnie nagradzana. W 2015 roku otrzymaliśmy prestiżową międzynarodową Nagrodę Międzykulturową MSZ Austrii (Intercultural Achievement Award). W ramach konkursu S3KTOR miasta stołecznego Warszawy w 2016 r. Fundacja dostała nagrodę za najlepszą inicjatywę pozarządową w kategorii Edukacja jak również specjalną nagrodę mieszkańców Warszawy.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Strona Humanity in Action Polska
Organizator:

Fundacja Humanity In Action Polska

Adres:

Konwiktorska 7 lok. 43/7, 00-216 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 635 01 50

Faks:

22 635 01 50

E-mail:

poland@humanityinaction.org

Www:

http://uprzedzuprzedzenia.org/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • aktywność lokalna
 • aktywność obywatelska
 • integracja społeczna
 • obcokrajowcy, migranci
 • społeczeństwo obywatelskie
 • wielokulturowość