Przejdź do treści głównej

Forum KDS. Komunikacja kluczem do sukcesu [relacja]

autor(ka): Jędrzej Dudkiewicz
2018-03-22, 15:44
Dyskusja panelowa: ”Wszystko co warto wiedzieć o Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego” (fot. Tomasz Kaczor, warszawa.ngo.pl)
Dialog, wymiana doświadczeń, wspólne rozwiązywanie problemów, dzielenie się dobrymi praktykami – to główne tematy poruszane podczas inauguracyjnego spotkania nowego ciała dialogu, Forum Komisji Dialogu Społecznego.

Czym jest FKDS?

FKDS to nowe ciało dialogu, które powstało w efekcie projektu „Miasto w dialogu z 3 sektorem”. Jego bezpośrednim poprzednikiem było Forum Dialogu Społecznego. Obecne Forum organizowane jest przez Federację Mazowia, spotkania mają odbywać się raz na kwartał. Pierwsze, inauguracyjne posiedzenie było też testem nowej formuły, która w najbliższym czasie – na podstawie ankiet oraz zgłoszeń zainteresowanych osób – może jednak ulec zmianie.

Na początek głos zabrała Ewa Kolankiewicz, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. – Forum ma być ciałem służącym wymianie informacji między Komisjami, które działają w mieście. Po pierwsze, chodzi o dzielenie się dobrymi praktykami i rozwiązaniami, które wypracowują Branżowe i Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego, by nie wyważać otwartych drzwi. Po drugie, jest tu przestrzeń do rozmowy o problemach i o tym, jak sobie wspólnie z nimi radzić – podkreślała.

 

 

Uczestnicy spotkania mieli możliwość podyskutować na różne tematy przy sześciu stolikach: „Jak zwiększać środki w dzielnicy?”; „Struktura dialogu w mieście – wprowadzenie dla osób nowych”; „Trudne posiedzenia. Konflikt i emocje w Komisji”; „Usprawniacze – co ułatwia pracę w Komisji?”; „Granice pracy Komisji. Prawne umocowanie KDS-u” oraz „Zmiany w prawie dotyczącym organizacji pozarządowych”. W związku z ostatnim ze wspomnianych wątków Joanna Krasnodębska ze Stowarzyszenia BORIS poinformowała uczestników o planach działań Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Związane one są między innymi z nadchodzącymi zmianami w ochronie danych osobowych.

FKDS a Warszawska Rada Pożytku

Ważnym aspektem spotkania była również rozmowa na temat działalności Warszawskiej Rady Pożytku, jej kompetencji oraz możliwości. Dwie członkinie Rady, Anna Gierałtowska oraz Olga Pilarska-Siennicka, zachęcały zgromadzonych do korzystania z możliwości zgłaszania swoich spraw i problemów do WRP.

– Sporo Komisji z nami współpracuje, ale też sporo jest chyba jeszcze onieśmielona i nie wie, czy daną sprawę zgłaszać do Rady. To naprawdę jest dobra instancja do rozmowy na wiele różnych tematów. Bardzo zachęcam, by się do nas odzywać, bo bardzo dużo spraw nabrało biegu także dzięki temu, że pojawiły się na Radzie – przekonywała Gierałtowska.

Nie oznacza to, że Rada będzie w stanie pomóc w każdej sprawie, bo nie ma do tego odpowiednich kompetencji. Zawsze jednak opracowuje plan, który może ostatecznie doprowadzić do rozwiązania sprawy. Co ważne, komunikacja między KDS-ami i Radą nie zachodzi tylko w jednym kierunku. Jak podkreśliła Anna Gierałtowska, WRP, gdy opiniuje dany dokument – program, politykę, uchwałę – zawsze prosi Biuro, które go przygotowuje, by dołączyło do niego opinię Branżowej lub Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego, która danym tematem się zajmuje.

 

 

Rozmowy z uczestnikami

Zapytaliśmy też kilku uczestników, co spowodowało, że pojawili się na posiedzeniu Forum i jakie nadzieje wiążą z nowym ciałem dialogu.

Marta Lewandowska: – Jako że jestem członkinią WRP oraz współprzewodniczącą BKDS ds. Równego traktowania, obecność tu to w zasadzie mój obowiązek. Ale też sama postulowałam – razem z różnymi organizacjami, z którymi współpracuję – wzmocnienie i rozwinięcie formuły Forum, dlatego tym bardziej chciałam zobaczyć, jak to będzie wyglądać. Mam wrażenie, że póki co będziemy skupiać się na nadrabianiu zaległości. Jest bardzo wiele tematów i informacji, które leżały gdzieś z boku lub ugrzęzły w kanałach informacyjnych, wiele niejasności i frustracji. Przez jakiś czas – myślę, że nie tylko podczas tego, ale pewnie i kolejnego spotkania – będziemy to przepracowywać. Ludzie często będą pewnie przychodzić z deficytem uznania, wysłuchania, rozumienia różnych procesów. Jako uczestnicy dialogu musimy te potrzeby zaspokajać. Będzie to trudne, ale myślę, że przetrwamy.

Z czasem wszyscy będziemy lepiej rozumieć, jak ten system działa, na co mamy wpływ, na co nie. Wtedy Forum powinno stać się bardziej merytoryczne.

Na pewno inicjatywa ta jest dobrym pomysłem, bo już podczas pierwszej dyskusji wybrzmiało, że brakowało miejsca, które łączyłoby Warszawską Radę Pożytku i Komisje Dialogu Społecznego.

Rafał Zieleniewski (Przedstawiciel BKDS ds. Ochrony praw lokatorów oraz ds. zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu lokatorów): – Forum powinno rzeczywiście uaktywnić przepływ informacji, ale też podnieść poziom samorządności, nie tylko Komisji, ale i mieszkańców. W tej chwili do zadań Komisji dodano współpracę właśnie z mieszkańcami. Wyobrażam sobie, że ranga Forum jest wyższa i dzięki temu można dotrzeć do większej liczby ludzi, niezależnie od problemów branżowych. Takie działania trzeba podejmować, bo nie ma możliwości, by miasto działało bez swoich mieszkańców. Z drugiej strony Forum może być dobrym miejscem, by zebrać różnego rodzaju informacje: ile Komisji nie złożyło sprawozdania za poprzedni rok i dlaczego, jak przebiegały wybory etc. Można takie rzeczy sprawdzać i pomagać tym Komisjom, które mają problemy.

Adriana Porowska (Przewodnicząca BKDS ds. Bezdomności): – Przyszłam na Forum przede wszystkim dlatego, że chciałam dowiedzieć się więcej na temat działalności Warszawskiej Rady Pożytku oraz tego, czym będzie zajmować się samo Forum.

Jestem dość zaangażowaną osobą w różne ciała dialogu i myślę, że potrzebna jest też wymiana doświadczeń między BKDS.

Poszerzenie kontaktu i perspektywy bardzo nam wszystkim się przyda. Zwłaszcza że mam wrażenie, iż w naszej Komisji w pewnym momencie doszliśmy do ściany. Okazało się, że jest problem, potem przepis, a potem już tylko niemoc. Nie przyjmuję czegoś takiego do wiadomości, uważam, że paragrafy zawsze da się zmienić i jeśli sprawom bezdomności brakuje lokalizacji czy środków finansowych, to są to rzeczy, które muszą być przedyskutowane nie tylko w samym Biurze. Siedziałam dziś przy stoliku, przy którym rozmawialiśmy o granicach praw KDS-ów i chciałam dowiedzieć się tego, w jaki sposób można by przeszkolić osoby, które uczestniczą w pracach nad wnioskami konkursowymi. Często jest tak, że składamy wniosek, w którym piszemy, że chcemy zrobić schronisko dla osób bezdomnych i w związku powyższym potrzebujemy pieniędzy na działanie. Potem okazuje się, że je dostajemy, ale w znacznie zmniejszonej kwocie. Chciałabym się dowiedzieć, czy osoby, które zasiadają w komisji z ramienia NGO, mogą coś takiego oprotestować. Obcięcie środków najczęściej paraliżuje całe zadanie i sprawia, że nie da się go zrealizować. Podobne problemy mogą być przy małych grantach. Myślę, że Forum może być miejscem, by rozmawiać też o takich sprawach.

***

Chociaż powody przybycia na Forum Komisji Dialogu Społecznego były różne, wygląda na to, że większość uczestników zgadzała się co do tego, że warto rozmawiać, dzielić się doświadczeniami i tym samym poprawiać jakość dialogu w mieście.

 

Forum Komisji Dialogu Społecznego jest organizowane przez Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO). SCWO to system bezpłatnego wsparcia dla organizacji pozarządowych działających na rzecz Warszawy i osób w niej mieszkających. 

Zobacz spot o SCWO.

Zobacz, jak SCWO wspiera Komisje Dialogu Społecznego w Warszawie: warszawa.ngo.pl/scwo-dla-kds.

Bądź na bieżąco: fb/warszawa.ngo.

Projekt "Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych" współfinansuje m.st. Warszawa.

 


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.

 
Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoUwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 7 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • miasto
  • partycypacja
  • wspieranie organizacji
  • współpraca między organizacjami
  • współpraca z administracją