Przejdź do treści głównej

Ruchy miejskie zwierają szyki na wybory samorządowe i ogłaszają wspólny start

autor(ka): Organizatorzy
2018-03-22, 11:55
Sześć ruchów miejskich: Ochocianie, Bemowiacy, Kooperacja Miejska, Stowarzyszenie Wiatrak, Stowarzyszenie Razem dla Wawra, Miasto Jest Nasze ogłosiło 21 marca wspólny start w wyborach samorządowych. Powalczymy zarówno o rady dzielnic, jak i Radę Warszawy. Zamierzamy też wystawić niezależnego kandydata bądź kandydatkę na urząd prezydenta Warszawy – przekonują inicjatorzy porozumienia.

Konferencja, podczas której ogłoszono start, odbyła się na rogu ul. Marszałkowskiej i Trasy Łazienkowskiej. – Dlaczego tu się spotykamy? To samo centrum miasta, ale w tym
miejscu widać wiele problemów miasta o których rozwiązanie nasze organizacje walczą od wielu lat – mówiła Justyna Glusman ze stowarzyszenia Ochocianie.

Jan Mencwel, prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze dodał: – W przypadku tego miejsca radni PO i PiS umieją tylko kłócić się o nazwę na tabliczce. Nie chcą walczyć o sprawy, które tu widać gołym okiem: brak zieleni, smog, pustostany, hałas, brak ułatwień dla pieszych, przeskalowane arterie zamiast ulic.

Głos zabrali także Tadeusz Rudzki ze Stowarzyszenia Wiatrak: – Miasto potrzebuje dobrego gospodarza, a to że go nie ma widać po tych zaniedbanych pustych lokalach na
centralnej ulicy miasta – mówił. Magda Niedźwiedzka ze stowarzyszenia Bemowiacy mówiła o ulicach, które są ściekami komunikacyjnymi, jak ulica Górczewska na Bemowie.

Dr Robert Łuczak, ekspert od zrównoważonego rozwoju miast z Uniwersytetu Warszawskiego, który również włączył się w działania ruchów miejskich, dodawał: – Wizja rozwoju miasta ruchów miejskich to nie żadna ideologia, to sprawdzone w miastach europejskich i światowych rozwiązania.

– Przyjechałem tu z „zielonego” Wawra, w którym oddychamy smogiem i pyłem. Startujemy w wyborach, bo chcemy to zmienić – mówił Jacek Wiśnicki ze stowarzyszenia Razem dla Wawra.

Organizacje podkreślały, że chcą zaproponować alternatywę dla PO i PiS, które zdominowały warszawski samorząd. – Jest w Warszawie trzecia siła, to siła mieszkańców –
puentował Jan Mencwel.

Porozumienie 6 organizacji jest otwarte na nowe podmioty i toczy z nimi rozmowy. Powstała strona www.ruchymiejskie.waw.pl, na której są aktualne informacje, sylwetki działaczek i działaczy oraz lista priorytetów ruchów miejskich w nadchodzących wyborach.


Źródło: info. nadesłana
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 5 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • aktywność obywatelska
  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • partnerstwo
  • partycypacja
  • wspólnoty i społeczności lokalne