Przejdź do treści głównej

Organizujesz imprezę plenerową w parku? Musisz stanąć do konkursu

autor(ka): oprac. red. warszawa.ngo.pl
2018-03-14, 11:36
By Jolanta Dyr (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Do 22 marca 2018 r. można składać oferty w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy na organizację imprez plenerowych w Parku Agrykola. Podobny konkurs ogłoszony jest dla imprez organizowanych na Polu Mokotowskim, a kolejny będzie dla parku Rydza-Śmigłego. Swoje imprezy mogą zgłaszać także organizacje pozarządowe.

Konkursy są wynikiem zmian w zasadach organizowania imprez plenerowych w parkach miejskich. Systemowe podejście ma pomóc we wprowadzeniu wyższego standardu korzystania terenów zielonych w Warszawie.

Warunki konkursowe dla poszczególnych terenów (Agrykola, Pole Mokotowskie, park Rydza-Śmigłego) uwzględniają ich specyfikę, a także kładą nacisk na ochronę roślin, zwierząt, a także realizację oczekiwań mieszkańców.

Zasady określone dla Pola Mokotowskiego uwzględniają postulaty wypracowane w toku konsultacji społecznych dla tego parku. Zgodnie z nimi imprezy będą mogły być tam organizowane:

 • tylko od czerwca do września,
 • nie więcej niż dwa razy w miesiącu.

W tym okresie nie można zorganizować więcej niż sześciu imprez.

W przypadku Agrykoli, odbywające się imprezy nie są dla mieszkańców uciążliwe, dlatego terminów dla potencjalnych imprez jest więcej.

W parku Agrykola w 2018r. będzie można zorganizować imprezy plenerowe w następujących terminach:

 • 5 – 6 maja, 12 – 13 maja,
 • 2 – 3 czerwca, 9 – 10 czerwca, 16 – 17 czerwca,
 • 7 – 8 lipca, 14 – 15 lipca, 21 – 22 lipca, 28 – 29 lipca,
 • 4 – 5 sierpnia, 11 – 12 sierpnia, 18 – 19 sierpnia, 25 – 26 sierpnia,
 • 8 – 9 września, 15 – 16 września, 22 – 23 września, 29 – 30 września.

Terminy składnia ofert

Na oferty w przypadku Agrykoli Zarząd Zieleni czeka do 22 marca 2018 r. do godz. 10.00, w przypadku Pola Mokotowskiego do 5 kwietnia 2018 r. do godz. 10.00.

Następny konkurs, który zostanie uruchomimy już wkrótce, obejmie zasady dla parku Rydza-Śmigłego.

Obowiązki organizatora imprezy

Miasto wymaga od potencjalnych organizatorów jak najmniejszej ingerencji w znajdującą się w parkach zieleń.

Główne warunki to przede wszystkim umieszczanie infrastruktury niezbędnej do organizacji imprezy (scena czy namioty) w pierwszej kolejności na nawierzchniach utwardzonych. Na trawnikach instalacje mogą być umieszczane wyłącznie na specjalnie do tego przystosowanych podłogach.

Od organizatorów Zarząd Zieleni m.st. Warszawy będzie m.in. wymagać oddzielnego zabezpieczenia, jeżeli to konieczne, znajdujących się na terenie imprezy rabat kwiatowych. Proponowane zapisy w umowach ograniczają wjazd samochodów na trawniki i alejki parkowe.

W warunkach konkursu istnieje zastrzeżenie, że ewentualne elementy reklamowe mogą być umieszczone wyłącznie wewnątrz sceny czy też namiotów.

Niewskazane jest też korzystanie z dużych balonów i urządzeń dmuchanych oraz generowanie nadmiernego hałasu.

Mile widziane będą wydarzenia o charakterze pikników, wydarzeń społecznych, kulturalnych, teatralnych, imprezy o charakterze rodzinnym.

Kryteria konkursowe

Zarówno w przypadku parku Agrykola, jak i Pola Mokotowskiego, ZZW chce, żeby imprezy organizowane były w miejscach najlepiej do tego przystosowanych. Teren przeznaczony do wydzierżawienia w parku Agrykola znajduje się na głównym tarasie u podnóża schodów wiodących do Zamku Ujazdowskiego, posiada nawierzchnię wyłożoną płytami chodnikowymi i kostką granitową z wkomponowanymi trawnikami, dwoma fontannami i czterema rabatami kwiatowymi, oraz teren w al. Hopfera.

Na Polu Mokotowskim jest to np. obszar ostatnio przyłączony do parku (po bazie MPO) oraz w rejonie byłego pubu Merlin.

W 2016 r. odbyły się wieloetapowe konsultacje społeczne „Jakie Pole Mokotowskie” dotyczące zagospodarowania parku z uwzględnieniem różnorodnej aktywności użytkowników. Opracowane wyniki konsultacji społecznych opublikowano w formie obszernego raportu "Master Plan Pole Mokotowskie – koncepcja rozwoju".

Kryteria brane pod uwagę w ocenie zgłoszeń są następujące:

 • proponowany program i charakter imprezy,
 • przygotowanie i realizacja imprezy,
 • doświadczenie w organizacji imprez i eventów.

Oferty oceniać będą m.in. przedstawiciele Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, dzielnic, a także strony społecznej – mieszkańców.

Więcej informacji o konkursach na stronie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy .
Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: Zarząd Zieleni Miejskiej
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • miasto
 • organizacje pozarządowe
 • pracownicy organizacji
 • rekreacja
 • rozrywka
 • władze organizacji
 • współpraca z administracją