Przejdź do treści głównej

24 marca w Ministerstwie Sprawiedliwości licealiści z całej Polski będą debatować „po oksfordzku”

autor(ka): Fundacja Court Watch Polska
2018-03-13, 12:56
archiwalne
8 drużyn reprezentujących licea z różnych stron Polski przyjedzie w marcu do Warszawy, aby zaprezentować swoje umiejętności oratorskie, celnej argumentacji, kultury dyskusji oraz wystąpień publicznych. Przygotowane tezy będą dotyczyły wiedzy o społeczeństwie, prawach i wolnościach obywatelskich oraz systemie sądownictwa. Wydarzenie uświetnią goście specjalni związani od lat z wymiarem sprawiedliwości.

Młodzież licealna i gimnazjalna coraz mniej interesuje się klasycznymi formami przekazywania wiedzy. Program Edukacji Prawnej Fundacji Court Watch wykorzystuje interaktywne metody nauczania - symulacje rozpraw sądowych oraz grę planszową Prawopolis. To wszystko po to, aby młodzież sama angażowała się w przebieg zajęć i uczyła przez zabawę oraz osobiste doświadczenie.

Stąd też nowy pomysł na zorganizowanie turnieju debat oksfordzkich o tematyce społeczno-prawnej. Fundacja chce w ten sposób podnosić świadomość prawną młodzieży, kształtować kompetencje niezbędne do rozważnego udziału w życiu publicznym, w tym kulturę dyskusji bez obrażania czy wyśmiewania mówców strony przeciwnej. Debaty oksfordzkie cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Ta subtelna sztuka prowadzenia dyskusji pozwala na rywalizację z przeciwnikiem prezentującym odmienne stanowisko jedynie za pomocą wagi argumentów.

Turniej odbędzie się 24 marca 2018 r. w Warszawie w Ministerstwie Sprawiedliwości jako wydarzenie jednodniowe, obejmujące zarówno eliminacje, jak i finał. Etap pierwszy oparty będzie na debatach w grupach rywalizujących ze sobą zgodnie z wynikami losowania przeprowadzonego na początku turnieju. Z każdej z dwóch grup do półfinału awansują dwa zespoły. Do finału, oprócz dwóch zwycięskich w półfinałach zespołów, zakwalifikuje się również zwycięska drużyna walcząca o trzecie miejsce. Ma to zachęcić uczestników do walki do samego końca, ale i docenić starania tych, którym przyszło walczyć z wymagającymi rywalami.

Turniej został objęty patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości. Partnerem merytorycznym Turnieju jest Fundacja Edukacyjna G5.

Szczegółowe informacje, lista liceów biorących udział w turnieju oraz ogłoszone tezy, znajdują się na stronie: http://bit.ly/2HnwnCT


Źródło: Fundacja Court Watch Polska
Data wydarzenia: 2018-03-24
Organizator:

Fundacja Court Watch Polska

Adres:

Szosa Chełmińska 54 2, 87-100 Toruń, woj. KP

Tel.:

608 084 086

E-mail:

info@courtwatch.pl

Www:

http://www.courtwatch.pl 

Organizator:

Fundacja Edukacyjna G5

Adres:

Juliusza Słowackiego 27 lok. 5, 60-822 Poznań, woj. WP

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • edukacja
  • edukacja obywatelska
  • młodzież
  • państwo, polityka
  • prawa człowieka
  • prawa obywatela