Przejdź do treści głównej

Okazja, aby zobaczyć, co organizacje robią dla mieszkańców Śródmieścia [wywiad]

autor(ka): Aneta Szeliga dla warszawa.ngo.pl
2018-03-12, 01:30
Śródmieście działa
Do 14 marca 2018 r. organizacje i instytucje mogą zgłaszać swoje pomysły na coroczny piknik organizacji pozarządowych „Śródmieście działa”. W tym roku odbędzie się on 9 czerwca na Podzamczu. O tym, czym jest ta inicjatywa rozmawiamy z Natalią Grzywalską z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, współorganizatora akcji.

Aneta Szeliga: Jaki jest cel inicjatywy „Śródmieście działa”?

Natalia Grzywalska: – To wydarzenie przygotowywane przez organizacje pozarządowe i instytucje ze Śródmieścia po to, żeby trochę się pochwalić, pokazać mieszkańcom, jakie ciekawe i ważne rzeczy dla nich robimy. W środowisku NGO mamy takie poczucie, że często mieszkańcy, nawet ci, którzy korzystają z naszej oferty, nie wiedzą, że to organizacja pozarządowa prowadzi jakąś poradnię, opiekuje się danym miejscem. Chcemy mocniej dotrzeć z przekazem, że jesteśmy i działamy w Śródmieściu. A z drugiej strony chcemy pokazać, jak wiele rzeczy dzieje się w Śródmieściu i zaprosić mieszkańców do udziału w tym, co dla nich robimy.

Kto jest inicjatorem tego pomysłu?

N.G.: – „Śródmieście działa” to wspólna inicjatywa Warsztatu Warszawskiego, który jest prowadzony przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych oraz Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego Śródmieście (DKDS). Pięć lat temu nasza fundacja zaczęła administrować Warsztatem Warszawskim przy pl. Konstytucji i mieliśmy taki pomysł, żeby wyjść do mieszkańców, zorganizować dla nich wydarzenie na placyku przed Warsztatem, zaprosić ich do różnych ciekawych aktywności. Tak się złożyło, że równolegle podobny pomysł zrodził się w DKDS-ie. Współorganizatorem wydarzenia są w tym roku także Urząd Dzielnicy Śródmieście i Centrum Wspierania Rodzin, a w komitecie organizacyjnym znalazły się też Dom Kultury „Śródmieście”, Fundacja na rzecz Dzieci z Cukrzycą, Stowarzyszenie Monar i Powiślańska Fundacja Społeczna. Wszystko robimy wspólnym sumptem, namysłem i to jest bardzo fajne, bo dzięki temu w gronie śródmiejskich organizacji i instytucji możemy się lepiej poznać i zintegrować.

 

 

Jaka jest formuła tego wydarzenia?

N.G.: – Formuła się zmienia. Co roku chcemy ją ulepszyć, ale główna zasada jest taka sama. Jest to spotkanie w typie „piknikowym” – oddajemy organizacjom i instytucjom do dyspozycji namioty i w nich odbywają różnego rodzaju atrakcje, które organizatorzy przygotowują dla mieszkańców. Program zależy głównie od tego, co chcą zaprezentować NGO i instytucje. Staramy się, żeby jak najwięcej było w nim aktywności, w których można wziąć czynny udział, czyli warsztatów, gier, quizów, koncertów.

Na pewno łatwiej jest zaprezentować się tym organizacjom, które zajmują się sztuką, animacją, które pracują z dziećmi. Trochę trudniejsze jest to dla NGO, które działają na polu trudnych zagadnień lub np. zajmują się podnoszeniem świadomości społecznej. Staramy się je zachęcać, podpowiadać, jak mogłyby się zaprezentować, bo to co robią jest bardzo ważne.

Z naszego dotychczasowego doświadczenia wynika, że mieszkańcy łatwiej wchodzą w aktywności, w których mogą włączyć się w różne działania. Staramy się, aby co roku na naszym pikniku były wydarzenia muzyczne, warsztatowe, teatralne. W zeszłym roku np. mieliśmy scenę, na której odbył się pokaz mody afrykańskiej. Było bardzo kolorowo i wesoło. Zależy nam na tym, by w przyjemnej, rodzinnej atmosferze mieszkańcy mogli obejrzeć przedstawienie, posłuchać koncertu. Chcemy, żeby to była przyjemność dla mieszkańców, ale też dla nas. Żeby to było nasze święto. Dla środowiska organizacji i instytucji śródmiejskich okazja, aby się spotkać, porozmawiać, poznać nawzajem.

W tym roku „Śródmieście działa” odbędzie się w innej lokalizacji.

N.G.: – Tak. Przenosimy się z placu Konstytucji w okolice Parku Fontann na Podzamczu, na ulicę Starą 4, gdzie mieści się Centrum Wspierania Rodzin, które zaproponowało nam wykorzystanie swojej przestrzeni. Uznaliśmy, że po pierwsze, zorganizowanie tam naszej akcji jest o wiele prostsze. Na placu Konstytucji musieliśmy borykać się z tymi wszystkimi zgodami na wykorzystanie przestrzeni, a to jest naprawdę dużo biurokratycznej pracy. Natomiast park przy ul. Starej 4 należy do Centrum Wspierania Rodzin, więc nie musimy starać się o żadne pozwolenia, możemy z niego swobodnie korzystać. Po drugie, uznaliśmy też, że okolica Parku Fontann przyciąga bardzo wiele osób, więc w naturalny sposób na naszym wydarzeniu ma szansę pojawić się więcej mieszkańców Warszawy i dzięki temu skorzystać z tego, co organizacje im zaproponują.

Kto najczęściej bierze udział w tym wydarzeniu?

N.G.: – Co roku w naszej akcji bierze udział około 30 organizacji i instytucji ze Śródmieścia. Często są to organizacje, które działają bardzo lokalnie, nawet nie w obrębie dzielnicy, ale jakiegoś sąsiedztwa, konkretnej ulicy. Ze strony mieszkańców najwięcej jest seniorów i dzieci. Mam poczucie, że te grupy są po prostu najmniej nieśmiałe. Mają największą łatwość, żeby - kiedy widzą, że coś się dzieje - przystanąć, zapytać, wziąć udział. Mam wrażenie, że ludzie w grupie od „naście” do sześćdziesiąt lat bardziej się krępują. Ale na naszym wydarzeniu są osoby w różnym wieku, zapraszamy wszystkich. Każdy znajdzie coś fajnego dla siebie.

 

 

Do kiedy organizacje mogą zgłaszać swój udział w akcji?

N.G.: Pomysły można zgłaszać do 14 marca. Szczególnie zapraszamy do udziału organizacje, które w 2018 r. realizują projekty z dotacji Dzielnicy Śródmieście i chciałaby zaprosić mieszkańców do uczestnictwa w swoich wydarzeniach, warsztatach, spotkaniach. Na podstawie nadesłanych zgłoszeń powstanie program.

W jakim zakresie organizacje mogą liczyć na pomoc z waszej strony?

N.G.: – Niestety nie dysponujemy dużym budżetem. Wspiera nas Urząd Dzielnicy Śródmieście i bez jego pomocy ta impreza nie mogłaby się odbyć. Jest to kwota, która starcza na najbardziej potrzebne rzeczy. Nie możemy pokryć kosztów materiałów, ale mamy np. leżaki i namioty, które oddajemy do dyspozycji organizacjom. Można zarezerwować namiot na cały czas pikniku albo na kilka godzin, w zależności od tego, jak długie zajęcia organizacja chce poprowadzić. Jako organizatorzy zapewniamy też dostęp do prądu, sanitariatów, koszy na śmieci, obsługę medyczną imprezy itp. Jesteśmy też otwarci, by pomagać organizacjom, które nie wiedzą, jak się zaprezentować. Mogą konsultować z nami swoje pomysły. Wspólnie będziemy szukać sposobów na to, jak pokazać ich działalność mieszkańcom.

Akcja „Śródmieście działa” odbędzie się 9 czerwca w godzinach 12-17.

 

 

 


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.

 

 
Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • aktywność obywatelska
  • edukacja obywatelska
  • organizacje pozarządowe
  • PR, promocja, wizerunek
  • rozwój lokalny
  • społeczeństwo obywatelskie
  • wspólnoty i społeczności lokalne