Przejdź do treści głównej

Warszawski Goethe-Institut rozmawia o wspólnej Europie. Nowy cykl wydarzeń „Ach Europa!”

autor(ka): Goethe-Institut
2018-03-08, 11:33
archiwalne
Wieczory filmowe oraz dyskusje z lingwistami, socjologami, dziennikarzami i artystami to propozycje Goethe-Institut, który przygotował nowy cykl wydarzeń zatytułowany „Ach Europa!”. Tematem przewodnim spotkań będzie promocja wspólnej Europa – z jej zaletami i niedoskonałościami. Wstęp wolny. Nowy cykl wydarzeń rozpocznie się już 9 marca 2018 r.

Nazwa cyklu „Ach Europa!” nawiązuje do zbioru reportaży o tym samym tytule autorstwa Hansa Magnusa Enzensbergera z 1987 roku.

- Goethe-Institut na wiosnę tego roku promuje wspólną Europę, nie zapominając przy tym o niedoskonałościach tej konstrukcji – wyjaśnia dr Christoph Bartmann, dyrektor warszawskiego Goethe-Institut. Zarówno po polsku, jak i po niemiecku „ach” może wyrażać różne emocje: rozdrażnienie i nudę lub radosne zaskoczenie. Może poprzedzać zdanie „dajcie spokój z tą Europą!”, ale też „Europa to nasza ostatnia nadzieja” – dodaje Bartmann.

Cykl rozpocznie się 9 marca (piątek, godz. 18:00) od wykładu i dyskusji „Różnorodność językowa w Europie”. Według Art. 22 KARTY PRAW PODSTAWOWYCH UNII EUROPEJSKIEJ Unia szanuje różnorodność kulturową, religijną i językową. Czy różnorodność języków faktycznie nas wzbogaca? Czy wielojęzyczność to utopia? Czy nie jest potrzebny jeden wspólny europejski język? A jeśli tak, to jaki? Spotkanie poprowadzą lingwiści: prof. dr Waldemar Czachur i prof. dr Franciszek Grucza.

Kolejnym marcowym spotkaniem będzie rozmowa dotycząca politycznej i społecznej sytuacji w Europie w kontekście takich pojęć, jak populizm i demokracja (16 marca, piątek, godz. 18:00). Jednym z bardziej niepokojących fenomenów w Niemczech i Europie w obrębie zmian społecznych jest rosnący w siłę prawicowy populizm. Czym jest populizm i jak można poznać populistę? Ten używany w walce politycznej termin zrobił w Europie ogromną karierę. W rozmowie udział wezmą: Sighard Neckel – Universität Hamburg i Karolina Wigura – Kultura Liberalna.

Miesiąc zakończy się trzema wieczorami z filmami dokumentalnymi autorstwa Stanisława Muchy, podczas których swoją obecność zapowiedział również sam twórca. Urodzony w 1970 polski reżyser od połowy lat dziewięćdziesiątych mieszka w Niemczech. Tworzy filmy o Europie. Znany jest jako autor, który dowodzi, że Europa staje się coraz większa i coraz bardziej chaotyczna. W jego filmach pojawia się wiele osobliwych postaci i dziwnych historii. Europejska trylogia Muchy to swego rodzaju barometr nastrojów społecznych na początku XXI wieku. 22 marca (czwartek, godz. 18:00) zobaczymy film zatytułowany „Środek Europy” z 2004 roku. Jest to niezwykłe sprawozdanie z podróży, studium europejskiej mentalności. Mieszkańcy kilkunastu miejscowości oddalonych od siebie nawet o 2000 kilometrów twierdzą, że ich miejsce zamieszkania to jedyny prawdziwy środek kontynentu. Wprowadzenie: Jakub Majmurek, Krytyka Polityczna. Następnego dnia (23 marca, piątek, godz. 18:00) pokaz „Absolutu Warhola” z 2001 roku. Film pokazuje miejsce pochodzenia pop-artowego artysty, Andy’ego Warhola, znajdujące się na pograniczu polsko-słowacko-ukraińskim. Wprowadzenie: Ewa Szabłowska. Pokazy filmów dokumentalnych Muchy zakończy obraz zatytułowany „Gdzieś w Europie. Czarnomorska odyseja” z 2014 roku. Film inspirowany jest wygnańczą poezją Owidiusza, prowadzi przez siedem krajów: Ukrainę, Rosję, Abchazję, Gruzję, Turcję, Bułgarię i Rumunię. Trasa przebiegała tam, gdzie Europa graniczy z Azją, gdzie swoje początki mają cywilizacja i barbarzyństwo. Wprowadzenie: Ludwika Włodek, Gazeta Wyborcza.

Wśród wydarzeń kwietniowych znajdą się: wykład i dyskusja „Jak migracja zmienia język” (13 kwietnia, piątek, godz. 18:00), spotkanie poświęcone działalności organizacji „Reporterzy bez Granic” (20 kwietnia, piątek, godz. 18:00) oraz rozmowa „Ach Europa!” wieńcząca i podsumowująca cały cykl, w której udział wezmą dziennikarze: Adam Krzemiński i Thomas Schmid. Prowadzenie: Kaja Puto.

Pełen harmonogram wydarzeń cyklu „Ach Europa!”:

Wszystkie wydarzenia cyklu „Ach Europa!” odbywać się będą w bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13a. Spotkania i filmy zostaną zaprezentowane z tłumaczeniem na język polski. Więcej informacji wraz
z pełnym programem wydarzeń: http://bit.do/d8i82. Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Radio TOK FM. Wstęp wolny.


LOGO

Źródło: inf. nadesłana
Data wydarzenia: od 2018-03-09 do 2018-04-26
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • integracja europejska
  • państwo, polityka
  • wielokulturowość