Przejdź do treści głównej

S3KTOR 2017. Zgłoś się, bo warto!

autor(ka): Jędrzej Dudkiewicz dla warszawa.ngo.pl
2018-02-02, 02:44
Jeszcze do 16 lutego 2018 r. można zgłaszać inicjatywy, które będą miały szansę wziąć udział w konkursie S3KTOR 2017. Jak ważna jest to nagroda dla warszawskich organizacji pozarządowych? Serwis warszawa.ngo.pl zapytał laureatów z wcześniejszych lat, jak otrzymanie S3KTOR-a wpłynęło na ich działalność.

W 2018 roku będzie to już ósma edycja konkursu, którego głównym celem jest uhonorowanie najlepszych inicjatyw warszawskich organizacji pozarządowych. Czy wygrana w konkursie rzeczywiście zmienia coś w życiu organizacji? Głos oddajemy laureatom z lat ubiegłych.

Jakub Rok: Kooperatywa Dobrze

S3KTOR jest bardzo ważną nagrodą, bo pozwala zwrócić uwagę na istotność działań społecznych. Ma to zresztą dwa wymiary. Sam konkurs inicjuje Urząd m.st. Warszawy, natomiast jest on kierowany do mieszkanek i mieszkańców Stolicy. Są to więc dwa ważne źródła uznania tego, co robią organizacje pozarządowe. Miasto tworzy bowiem warunki ich działania, mieszkanki i mieszkańcy są odbiorcami i potencjalnymi osobami zaangażowanymi w realizację wielu rzeczy.

Każdy dowód na to, że inicjatywa społeczna, którą postanowiło się zrealizować, jest potrzebna ma duże znaczenie. S3KTOR – zwłaszcza ten przyznany przez mieszkanki i mieszkańców – był więc potwierdzeniem, że to, co robimy idzie w dobrym kierunku. Zebraliśmy około 400 głosów, co pokazało nam, że jest naprawdę duża grupa ludzi, którzy nas doceniają.

Warto też podkreślić aspekt współpracy z Miastem. Wiele rzeczy dzieje się we współpracy z urzędnikami, w grę więc wchodzi element negocjacji, przekonywania do tego, że nasza działalność jest potrzebna. W naszym przypadku akurat sprowadza się to do wynajmu lokalu. Kiedy dostaliśmy S3KTOR-a mieliśmy jeden sklep. Rok później uruchamialiśmy drugi, także w lokalu miejskim, i miałem wrażenie, że proces negocjacyjny był o wiele łatwiejszy. Myślę, że wygrana w konkursie była w tym procesie bardzo istotna. To oczywiście tylko moja intuicja, ale dało nam to dodatkowy argument w rozmowach. Kiedy zaczynaliśmy działalność, było nam bardzo trudno wytłumaczyć, na czym polega nasz model, pokazać, że to faktycznie inicjatywa społeczna i non profit, a w związku z tym kwalifikuje się do uzyskania lokalu na preferencyjnych warunkach. Myślę zatem, że S3KTOR nam bardzo pomógł.

Kooperatywa Dobrze otrzymała dwie nagrody S3KTOR w 2015 roku: w kategorii „Projekty interdyscyplinarne” oraz nagrodę mieszkańców.

 

 

Edyta Ołdak: Stowarzyszenie „Z siedzibą w Warszawie”

Kiedy otrzymywaliśmy nasze dwie nagrody nie wiązały się one z gratyfikacją finansową. Fantastycznie, że się to zmieniło. Wiadomo oczywiście, że organizacje pozarządowe nie działają dla pieniędzy. Często jednak muszą wyciskać środki z kamienia, nieustannie o nie walczyć. Myślę więc, że jeśli S3KTOR jest przy okazji też dodatkowym wsparcie finansowym, to jest to bardzo dobra zmiana.

To, że zostaliśmy dwa razy uhonorowani było dla nas ogromną satysfakcją. Do dziś się tym zresztą chwalimy, mamy logo na naszej stronie, w stopce mailowej. Czuję, że to certyfikat wiarygodności, który wpisuje się we współczesną strategię marketingową. Na świecie jest dużo nagród, które potrafią poprawić wizerunek, a obecnie mocno się o to walczy. Przekłada się to bowiem na to, jak jesteśmy postrzegani. S3KTOR jest zatem świetnym narzędziem marketingowym. Daje też poczucie, że to, co się robi ma sens. Zwłaszcza pierwsza nagroda była dla nas ważna, dostaliśmy ją w zasadzie świeżo po rozpoczęciu działalności. Zachęciło nas to do dalszej pracy i pokazało, że zmierzamy we właściwym kierunku.

Ważna jest też otoczka konkursu, czyli gala. Przez jeden dzień można celebrować swoją działalność, jest możliwość spotkania z innymi NGO, zobaczenia, co robią, nawiązania współpracy. Tym bardziej, że jest to międzybranżowe spotkanie. Zwykle uczestniczymy w konferencjach, podczas których obracamy się w tym samym środowisku. Dzięki S3KTOR-owi mieliśmy szansę dowiedzieć się, co dzieje się w innych ważnych sprawach dla Warszawy, jak ochrona zdrowia, czy ochrona środowiska.

Mam również podejrzenie, że nagrody, które dostaliśmy mają wpływ na to, że tyle spraw udaje nam się załatwić. S3KTOR jest gwarancją m.st. Warszawy, że dana organizacja robi potrzebne i fajne rzeczy, więc warto z nią współpracować.

Stowarzyszenie „Z siedzibą w Warszawie” otrzymało dwie nagrody S3KTOR: pierwszą w 2010 roku za projekt „Wielka architektura i kolory niewidzenia”, drugą w 2014 roku za projekt „Buum”.

 

 

Konkurs S3KTOR jest organizowany przez Urząd m.st. Warszawy, aby promować działalność trzeciego sektora. Nagroda S3KTOR jest obecnie przyznawana w trzech kategoriach podstawowych: S3KTOR Nowatorski, S3KTOR Programowy i S3KTOR Aktywizujący. Ponadto organizacje walczą o nagrodę za całokształt Grand S3KTOR oraz Nagrodę Mieszkańców.

Zgłoszenia inicjatyw do nagrody można przesyłać do 16 lutego 2018 r.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: Konkurs S3KTOR 2017 – trwa ósma edycja [patronat ngo.pl]
Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • organizacje pozarządowe
  • rozwój lokalny
  • wspieranie organizacji
  • współpraca z administracją