Przejdź do treści głównej

Moce superbohaterów – czyli spójrz inaczej na niepełnosprawnego kolegę

autor(ka): Monika Sałajczyk
2018-01-29, 15:43
użytkownik
Fundacja MAŁYMI KROKAMI od 2012 roku realizuje w Warszawie darmowe zajęcia edukacyjne nt. osób niepełnosprawnych „Moce superbohaterów”. Już ponad 11 tys. dzieci skorzystało z tych zajęć, a chętnych jest coraz więcej.

Celem działania jest zwiększenie wiedzy dzieci nt. osób niepełnosprawnych, na przykładzie czterech konkretnych zaburzeń: ruchu, wzroku, słuchu i autystycznych oraz zwiększenie ich poziomu empatii względem swoich niepełnosprawnych kolegów i koleżanek. W 2017 roku było to możliwe dzięki dotacji Fundacji PZU i Urzędu Miasta Warszawy.

„Chcemy pokazać dzieciom, że można czytać książki, nawet jeśli ma się uszkodzony wzrok, albo wspinać się po górach, poruszając się na co dzień na wózku inwalidzkim. Wszystko jest możliwe, jeśli mamy wokół siebie otwartych na pomoc kolegów i koleżanki” – mówi Marek Łyskawa, prezes Fundacji MAŁYMI KROKAMI. A dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach i – wg relacji nauczycieli – jeszcze długie tygodnie po nich wracając do wiadomości, które otrzymali, albo używają słów z języka migowego, którymi kończy się pierwsze spotkanie.

Mimo tego, że przedszkola i szkoły otrzymują bardzo dużo ofert różnych zajęć, „Moce superbohaterów” cieszą się dużą popularnością, o czym świadczy m.in. fakt, że nauczyciele, którzy zmienili miejsce pracy, dzwonią do Fundacji z prośbą o zajęcia w swojej nowej placówce. „Sukces całego przedsięwzięcia bierze się stąd, że dzieci doświadczają sytuacji osób niepełnosprawnych. Otrzymują nie tylko wiedzę, ale przede wszystkich doświadczenie. Na chwilę – dzięki symulatorom uszkodzenia wzroku i słuchu, bodźców sensorycznych – wchodzą w sytuację osoby niewidomej, niesłyszącej lub mającej zaburzenia ze spektrum autyzmu” – mówi Marek Łyskawa. Dowiadują się również, jak można pomóc swoim kolegom i koleżankom, którzy posiadają daną niepełnosprawność.

Dotychczas zajęcia realizowane były dla dzieci w wieku 4-9 lat. W 2018r. Fundacja planuje nie tylko utrzymanie dotychczasowych zajęć, ale również rozszerzenie ich na kolejną grupę wiekową. Największy problem jest jednak z finansowaniem działania. Dotychczas dzięki wsparciu Urzędu Miasta Warszawy, a w minionym roku Fundacji PZU, wszystkie zajęcia były darmowe. I marzeniem Fundacji jest utrzymanie tego stanu, dlatego szuka darczyńców zainteresowanych wsparciem projektu.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja MAŁYMI KROKAMI
Organizator:

Fundacja Małymi Krokami

Adres:

Baczyńskiego 2 lok. 3, 68-200 Żary, woj. LB

Tel.:

513027653

E-mail:

biuro@malymikrokami.org

Www:

http://www.malymikrokami.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • edukacja
  • integracja społeczna
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • wychowanie