Przejdź do treści głównej

My StaLOVA - święto, które łączy [relacja]

autor(ka): Karolina Sieńkowska
2018-01-11, 12:46
użytkownik
My StaLOVA Święto ulicy Stalowej i Nowej Pragi to impreza, która w takiej formie miała swoją premierę w tym roku (30 września). I jest to wydarzenie szczególne. Dlaczego? Istnieje kilka powodów świadczących o wyjątkowości tej imprezy.

1) W organizację wydarzenia zaangażowały się różne grupy: instytucje samorządowe (Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ, Dom Kultury PRAGA), organizacje pozarządowe (Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA, Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci, Praska Światoteka, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom, Chór Chór Hurra) jak i sami mieszkańcy Nowej Pragi. Współpraca okazała się niezwykle owocna i pokazała, że wydarzenia kulturalne mogą być wspólnym świętem, nie tylko odgórną propozycją samorządowców, artystów i animatorów kultury, ale również osób, które tu mieszkają i działają, a tym samym znają potrzeby miejsca.

2) Wydarzenie było również promocją nowych narzędzi partycypacji obywatelskiej: budżetu partycypacyjnego i inicjatywy lokalnej.

W trakcie imprezy nastąpiło odsłonięcie Praskiej Galerii Sław, która powstała we współpracy z urzędem dzielnicy w ramach budżetu partycypacyjnego.

Odbyło się również spotkanie z urzędnikami z Urzędu Dzielnicy Praga Północ i przedstawicielem DKMSu podsumowujące pierwszy etap konsultacji zagospodarowania podwórka w kwartale ul. Małej/Konopackiej/Wileńskiej/Zaokopowej. Mieszkańcy kwartału planują złożenie wniosku na inicjatywę lokalną.

3) Warto zwrócić uwagę również na różnorodność, a także innowacyjność form atrakcji, które zostały zaproponowane mieszkańcom, łączące nowe z dawnym, tradycje i historię Pragi
z nowymi technologiami i formami artystycznymi. Było muzycznie, teatralnie, tanecznie i filmowo. Na scenie w podwórku przy Stalowej 51 wystąpili, m.in. Trupa Teatralna Warszawiaki wskrzeszająca folklor dawnej Warszawy, ze szczerymi interpretacjami „ulicznech ślagierów”, Cała Praga Śpiewa – unikatowy w swojej skali zespół przełamujący różnicę pokoleń, ze starowarszawskimi i staropraskimi szlagierami podwórkowymi, CzessBand – warszawska kapela akustyczna „grająca właściwie wszystko co ma dobrą melodię”, pokazująca muzykę warszawską jako muzykę wielu wpływów światowych. Program muzyczny zakończył energetyczny zespół STRAIN, prezentując największe przeboje rockendrollowo-bluesowe lat 60-tych i 70-tych. Oprócz tego można było sfotografować się w fotobudce Galerii Wileńskiej, odbyć spacer po Pradze w okularach 3D i obejrzeć film o historii okolicy.* Na podwórku na rogu ulic Konopackiej i Małej wystąpiła podwórkowa trupa teatralna ze spektaklem „Baba i Diabeł”, odbyły się animacje dotyczące fotografii Nowej Pragi, przejażdżka rowerem Cargo dla dzieci, warsztaty z Chór Chór Hurra, warsztaty cyrkowe, Całodniowe atrakcje: wata cukrowa, grill, trampoliny, prezentacja wnętrza karetki, wystawa fotografii i plakatów.

Działania były współfinansowane ze środków m.st. Warszawy w ramach projektów rewitalizacyjnych i przygotowane przez działające lokalnie instytucje pozarządowe we współpracy z mieszkańcami ulic!


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA
Organizator:

Stowarzyszenie Praktyków Dramy "Stop-Klatka"

Adres:

Strzelecka 3 lok. 12, 03-433 Warszawa-Praga-Północ, woj. mazowieckie

Tel.:

739 014 400

E-mail:

stowarzyszenie@stop-klatka.org.pl

Www:

http://www.stop-klatka.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • budżet obywatelski
  • inicjatywy oddolne
  • partycypacja
  • rozrywka
  • rozwój lokalny
  • ruchy miejskie
  • wspólnoty i społeczności lokalne