Przejdź do treści głównej

Budżet pokazuje, że biura i dzielnice poważnie myślą o zlecaniu zadań NGO

autor(ka): Ewa Kolankiewicz dla opinie.ngo.pl
2017-12-18, 12:36
Ewa Kolankiewicz, pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Foto: Wojciech Lipiński, warszawa.ngo.pl
KOLANKIEWICZ: Jestem bardzo zadowolona z uchwalonego właśnie budżetu m.st. Warszawy na 2018 rok dla NGO. Zgodnie z dokumentami strategicznymi kwotę 157,9 mln złotych przeznaczanych na tzw. „projekty” mieliśmy osiągnąć w 2020 roku. A tymczasem stało się to już teraz!

Jestem bardzo zadowolona z tego budżetu i naprawdę mam konkretny powód. W Programie Rozwoju Współpracy, w którym zawarte są wytyczne dotyczące relacji Urzędu z NGO, w celu 1. wpisany jest wskaźnik „Wzrost wartości zadań realizowanych przez organizacje pozarządowe w ramach otwartych konkursów ofert i małych grantów co najmniej o 5% rocznie”. Jego początkowa wartość (podana w Programie Rozwoju Współpracy, uchwalonego w 2015 roku – przyp. red.) wynosiła 112,2 mln i miała wzrastać o 5% rok do roku. Końcową kwotę 157,9 mln złotych przeznaczanych na tzw. potocznie „projekty” mieliśmy osiągnąć w 2020 roku. A tymczasem stało się to już teraz! To pokazuje, jak poważnie niektóre biura i dzielnice myślą o zlecaniu zadań organizacjom pozarządowym. I należy podkreślić, że zdecydowanej większości biur i dzielnic udało się ogłosić konkursy w terminie. Bardzo mnie to cieszy.

W 2018 r. planujemy jako Urząd wydać na konkursy dotacyjne i małe granty ok. 165 mln złotych. Największą wartość – liczbowo – będą miały zadania realizowane we współpracy z Biurem Projektów i Polityki Społecznej, które mocno postawiło na współpracę z NGO. Oczywiście nie tylko wartość konkursów się liczy, istotna jest też ich unikalność. Dobry przykład to Biuro Konserwatora Zabytków – ich konkursy dotacyjne nie imponują może kwotą, tylko jakością – z tego co wiem, są wyjątkiem na tle innych samorządów.

Przy okazji chciałabym zwrócić uwagę organizacji na trzy konkursy, które mają na celu wsparcie potencjału organizacji w tych aspektach, których nie obejmuje Stołeczne Centrum Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi – SCWO. To trzy konkursy Centrum Komunikacji Społecznej: Wsparcie warszawskich organizacji pozarządowych – remonty; Rozwój instytucjonalny organizacji pozarządowych; Wsparcie warszawskich organizacji pozarządowych – strona internetowa oraz identyfikacja wizualna. Wszystkie trzy są nakierowane na takie działania, których nie można sfinansować z projektów merytorycznych, jak remont lokalu, sfinansowanie planowania strategicznego czy stworzenie identyfikacji wizualnej. Uważam, że to bardzo ważne, a wnioski można składać do 4 stycznia 2018 r.

 

Masz zdanie na temat pozarządowego życia Warszawy lub innych warszawskich spraw? Czekamy na Wasze komentarze i opinie (maks. 4500 znaków) plus zdjęcie na adres: .

 

Ewa Kolankiewicz – Pani Pełnomocnik Prezydent m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacji pozarządowymi.

Opr.: Alina Gałązka dla opinie.ngo.pl
Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • członkowie stowarzyszeń
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • organizacje pozarządowe
  • pracownicy organizacji
  • urzędnicy
  • władze organizacji
  • wspieranie organizacji
  • współpraca z administracją