Przejdź do treści głównej

Skończ z czekaniem. Sam zostań świętym Mikołajem!

autor(ka): Karolina Stankiewicz dla warszawa.ngo.pl
2017-12-14, 00:54
(fot. rawpixel, pixaby.com)
Chcesz zapełnić puste miejsce przy wigilijnym stole? Nie czekaj, aż zbłąkany wędrowiec sam zapuka do twych drzwi. Być może najwyższa pora skończyć z czekaniem i samemu wyjść z pomocą? W Warszawie jest sporo dobrych rzeczy do zrobienia. Dzięki organizowanym akcjom można wybrać zadanie bliskie naszemu sercu i odpowiadające naszym możliwościom. Przedstawiamy kilka z wielu propozycji.

Form niesienia pomocy jest mnóstwo, tak jak i potrzebujących osób. Dlatego warto zastanowić się nad tym, komu chcemy pomóc i jakie są nasze możliwości. Brakuje ci czasu? Można pomagać nie wychodząc z domu. Twój budżet przed świętami jest nadwyrężony? Spokojnie, czasem wystarczy drobny gest, by sprawić komuś radość. Nadal zastanawiasz się, czy chcesz zaangażować się w jakąś akcję? Jeśli czytasz ten tekst odpowiedź jest jedna: tak! Czytaj dalej – być może znajdziesz tu dla siebie idealną formę działania. A może po prostu inspirację do dalszych poszukiwań.

Święta są dla dzieci

Na święta najbardziej zawsze czekają dzieci. Nie tylko dlatego, że dostają wtedy prezenty, ale też z powodu wyjątkowej, rodzinnej atmosfery towarzyszącej tym dniom. Są jednak takie, które z powodu trudnej sytuacji materialnej rodziców nie mogą liczyć na prezent. Organizowana co roku Akcja Miś polega na świątecznej zbiórce podarunków dla takich dzieci. Ty wybierasz z listy dziecko i jego marzenie, które chcesz spełnić, zakup przywozisz do magazynu Stowarzyszenia, a wolontariusze dostarczają go w wigilię – jak prawdziwi święci Mikołajowie.

 

 

Jeśli jesteś ograniczony czasowo, a mimo to chciałbyś w święta pomóc najmłodszym, możesz to zrobić, nie wychodząc z domu, dzięki Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zajmuje się ona dziećmi, które padły ofiarą przemocy – nierzadko ze strony najbliższych. Dla takich dzieci święta niekoniecznie oznaczać będą radość. Możesz je wesprzeć, zamawiając przez stronę internetową list od św. Mikołaja dla bliskiej Ci osoby – i przy okazji przekazać darowiznę na rzecz Fundacji. W tym roku dochód ze zbiórki przeznaczany jest na utworzenie specjalistycznych Centrów Pomocy Dzieciom, w których najmłodsi, doświadczający przemocy otrzymają kompleksową pomoc. Akcja trwa do 18 grudnia.

 

 

Ponad granicami

Nie zapominajmy też o dzieciach, które ucierpiały na skutek wojen. #ŚwiętaBezTaty to ogólnopolska zbiórka świąteczna dla dzieci z Ukrainy. Mija czwarty rok trwającej na wschodzie tego kraju wojny. Zginęło na niej wielu ojców i wiele rodzin znajduje się z tego powodu w bardzo trudnej sytuacji. Aby je wspomóc, Inicjatywa Bohaterom Majdanu zbiera nie tylko pieniądze, ale i konkretne rzeczy, które można przynosić do Ukraińskiego Domu w Warszawie, znajdującego się przy ul. Zamenhofa 1. Przekazane podarunki zostaną dostarczone na Ukrainę w Święta Bożego Narodzenia, które obchodzone są tam 7 stycznia.

 

 

Dzięki fundacji Refugee.pl wesprzeć można dzieci mieszkające w Ośrodkach dla Cudzoziemców w Lininie i Dębaku. Do 22 grudnia można przynieść do siedziby Fundacji znajdującej się przy ul. Brackiej 23 czekoladę. To prosty sposób, by uradować każde dziecko. Fundacja Refugee.pl prowadzi też kilka innych akcji okołoświątecznych związanych z pomocą cudzoziemcom mieszkającym w Polsce. Wystarczy wejść na ich stronę i wybrać, którą z akcji chcemy wesprzeć.

 

 

Święta bez domu

Bezdomni są tymi, dla których święta nie oznaczają radości i spokoju. To kolejne mroźne dni, w których muszą stoczyć walkę o przetrwanie. W dodatku w tym okresie bardziej dotkliwie odczuwają samotność i brak domu. Warto pomyśleć o nich i sprawić, by poczuli się trochę lepiej.

To do nich skierowana jest akcja „Ciepłe Zimą”, w ramach której w każdy wtorek – do 6 lutego - na warszawskiej „patelni” wydawane są ciepłe posiłki potrzebującym. Jedzenie finansowane jest z darowizn zbieranych za pośrednictwem zbiórki internetowej. Zatem pomóc można, nie wychodząc z domu.

 

 

Fundacja Daj Herbatę, która w każdy poniedziałkowy i piątkowy wieczór rozdaje bezdomnym posiłki na Dworcu Centralnym, organizuje zbiórkę kosmetyków, żywności, odzieży i toreb świątecznych, które złożą się na prezenty dla bezdomnych i zostaną im wręczone w poniedziałek, 25 grudnia. Zbiórka odbywa się w Klubokawiarni Życie jest fajne przy ul. Grójeckiej 68 do 15 grudnia. Jeśli jednak nie zdążycie tam dotrzeć, wystarczy skontaktować się z Fundacją, która przyjmuje podarunki dla bezdomnych przez cały rok.

 

 

Tradycyjnie także Wspólnota St. Egidio organizuje spotkanie świąteczne dla ubogich. W tym roku nie będzie to Wigilia, ale Obiad Bożonarodzeniowy, 25 grudnia. Zaproszonych zostanie około 400 gości, tak więc i pomoc potrzebna jest spora. Trzeba zadbać o menu, dostarczyć je i zaserwować. Pomóc można w nakrywaniu stołu, przygotowaniu sali oraz prezentów. Jak widać, każdy może znaleźć coś dla siebie. Ostatnie spotkanie informacyjne dla zainteresowanych włączeniem się w to wydarzenie odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 18 grudnia, na Ursynowie.

 

 

Aby święta nie były samotne

Co roku tuż przed świętami Bożego Narodzenia Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" organizuje Spotkania Wigilijne dla swoich podopiecznych: samotnych starszych osób. Są tam wtedy życzliwi ludzie, choinka, stół ze świątecznymi potrawami i Mikołaj. Stowarzyszenie ma pod opieką ponad 300 samotnych starszych osób w Warszawie, Poznaniu, Lublinie i Pruszkowie. Organizację Wigilii można wesprzeć finansowo, wpłacając nawet drobną darowiznę poprzez stronę internetową.

 

 

Święta w szpitalu

Jeśli już będziecie w Klubokawiarni Życie jest fajne, to możecie przy okazji wziąć udział w organizowanej przez nią akcji: Skarpetki Wigilijne – Samotnym Pacjentom w Szpitalu na Sobieskiego. Ideą jest zebranie skarpetek z kartkami świątecznymi i przekazanie ich pacjentom szpitala psychiatrycznego przy ulicy Sobieskiego oraz innych warszawskich szpitali. To prosty i niedrogi gest, który może przynieść otuchę potrzebującym.

 

 

Pomóż zwierzakom

A może chcecie pomóc zwierzakom? Schronisko Na Paluchu do 7 stycznia organizuje świąteczną zbiórkę dla swoich podopiecznych. Co można przynieść (lub wysłać) do schroniska? Mokrą i suchą karmę dla psów i kotów, posłania, koce, szelki dla psów i wiele innych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup zwierzęcych gadżetów, warto zapoznać się z listą potrzebnych rzeczy dostępną na stronie Schroniska.

 

 

Warszawa oferuje mnóstwo ciekawych akcji, w które można zaangażować się w okresie świątecznym. Jeśli chcemy poczuć prawdziwą magię świąt, wystarczy zakasać rękawy i wziąć w nich udział. A także życzyć sobie i innym zapału do działania na cały rok.
Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • chorzy
 • dobroczynność, filantropia
 • dzieci
 • mniejszości narodowe i etniczne
 • obcokrajowcy, migranci
 • osoby bezdomne
 • osoby bezrobotne
 • przeciwdziałanie ubóstwu
 • rodziny
 • seniorzy
 • wyrównywanie szans
 • zwierzęta