Przejdź do treści głównej

Teraz każda NGO może mieć własny program wolontariatu! [wywiad]

autor(ka): Jędrzej Dudkiewicz dla warszawa.ngo.pl
2017-12-11, 01:50
Marta Dermańska, Antoni Morawski
– Ogłosiliśmy konkurs dla organizacji, w którym mogą one dostać środki na zbudowanie u siebie system wolontariatu. Pieniądze mogą być przeznaczone na wszystko, co będzie dla NGO kosztem związanym z wprowadzaniem własnego programu wolontariatu – mówią Marta Dermańska i Antoni Morawski z Centrum Komunikacji Społecznej.

Jędrzej Dudkiewicz: – Ochotnicy Warszawscy są coraz bardziej widoczni. Na mieście widać reklamy projektu, z okazji Dnia Wolontariusza logo projektu było wyświetlane na budynku Warsaw Spire. Jak w ciągu ostatniego roku zmienił się klimat związany z wolontariatem w stolicy?

Marta Dermańska: – Widzimy wiele zmian na dobre w tym, co robimy. Mamy bardzo rozwinięty portal, który w nowej, znacznie rozbudowanej, wersji wystartował na przełomie 2015 i 2016 roku. To nasze główne narzędzie, które stale rozwijamy. Istnieje bogata oferta wsparcia dla organizatorów wolontariatu.

Pracujemy z wieloma NGO, wspieramy instytucje. Robiliśmy pilotaż w bibliotekach, w przyszłym roku będziemy ten projekt kontynuować, ale chcemy nim objąć dwa razy więcej bibliotek. Analogiczny program będzie też dla domów kultury, zostaną nim objęte wszystkie.

Dzieje się dużo, także dla organizacji pozarządowych. Właśnie ogłosiliśmy dla nich trzy konkursy. To pozwala nam na wsparcie nie tylko podmiotów instytucjonalnych, na które mamy dość łatwy wpływ jako Miasto, ale też właśnie III sektora.

Antoni Morawski: – Dla nas najważniejsze jest, że wszystkie nasze pomysły chwyciły. Nie było działania, o którym można by powiedzieć, że było ślepym strzałem i trzeba z niego zrezygnować. Wszystkie plany spotkały się z zainteresowaniem odbiorców. Przykładem są szkolenia dla wolontariuszy, na które ludzie bardzo chętnie przychodzili. Na niektóre wykłady trzeba było nawet wprowadzać ograniczenia ilościowe. Tak samo było z poradnictwem i – jak wspomniała Marta – z samym portalem. W 2017 roku, do teraz, odwiedziło go już ponad 100 tys. osób. Ważne było zróżnicowanie ofert: mamy wolontariat akcyjny i stały, i z wszystkich dziedzin: ekologii, edukacji, kultury, sportu.

 

 

Dwa z ogłoszonych konkursów są kontynuacją działań z mijającego roku. Jak oceniacie dotychczasową realizację tych zadań? Co się udało, co nie? Wprowadziliście jakieś zmiany?

M.D.: – Od odbiorców działań – naszych i organizacji – płyną do nas bardzo dobre opinie.

W 2017 r. konkurs na wsparcie organizatorów wolontariatu wygrało Centrum Wolontariatu. Każda z przygotowanych przez tę organizację form – debaty, szkolenia, coaching, poradnictwo – cieszyła się frekwencją, która była dla nas dużym zaskoczeniem.

Zdecydowaliśmy, by tym razem konkurs ten był dwuletni, co da stabilność oferty. Poza tym zmiany są kosmetyczne i wynikają z potrzeb odbiorców, a także rekomendacji zespołu koordynującego projekt Ochotnicy Warszawscy i samego Centrum Wolontariatu. Dodaliśmy np. program stażowy dla koordynatorów wolontariatu, gdyż podkreślali oni, że potrzebują – oprócz szkoleń i wymiany informacji – stażu w dobrze rozwiniętej instytucji lub organizacji, która przygotuje ich do dalszej pracy związanej z wolontariatem.

Ofertę szkoleniowo-edukacyjną dla wolontariuszy do tej pory przygotowywała Fundacja Szkoła Liderów. Nowy konkurs jest w zasadzie kopią ogłoszenia z poprzedniego roku. Rozszerzyliśmy jedynie sugerowany zakres merytoryczny szkoleń, co też wynikło z rozmów z wolontariuszami. To ważne, by oferta była dostosowana do ich potrzeb, bo jest to zwykle forma docenienia danej osoby, którą organizacja lub instytucja może wysłać na szkolenie, by rozwinęła swoje kompetencje.

A.M.: – Warto podkreślić, że sprawdza się wypracowany przez nas model współpracy. Projekt Ochotnicy Warszawscy został zaplanowany wspólnie przez wiele podmiotów pozarządowych, samorządowych oraz ekspertów. Mamy zespół koordynujący, poszczególne osoby są odpowiedzialne za konkretne zadania, a do tego NGO realizują duże części projektu dzięki konkursom. Ten system się sprawdza: spotykamy się, rozmawiamy, wymieniamy doświadczeniami i wypracowujemy jeszcze lepsze rozwiązania.

Powiedzcie zatem coś o nowym konkursie, który dotyczy tworzenia i rozwijania wolontariatu w samych organizacjach pozarządowych .

M.D.: – Według nas jest to duży krok do przodu. CKS od wielu lat ogłaszał konkurs na kształcenie wolontariuszy na potrzeby statutowe organizacji. Ostatnia edycja właśnie się skończyła, więc przyszedł czas na coś nowego. Zauważyliśmy bowiem, że dotowany był tak naprawdę tylko komponent szkoleniowy, a to mało. Obecnie inaczej patrzymy na wolontariat: chodzi też o zapewnienie takich warunków, by można było stworzyć w swojej NGO dobre środowisko pracy wolontariusza. To nie są tylko szkolenia. To bardziej logika pracy z wolontariuszami, analiza własnej organizacji, zastanowienie się, gdzie, do czego, czy mogę ich przyjąć, co mogę im zaoferować, czy mam koordynatora, czy uregulowałam wszystkie kwestie formalno-prawne, etc. Wypracowaliśmy kilka zasad w tworzeniu programu wolontariatu w NGO, punktów, które trzeba przemyśleć. Ogłosiliśmy konkurs, do którego mogą zgłosić się organizacje i dostać środki na to, by zbudować u siebie system wolontariatu. Pieniądze mogą być przeznaczone na wszystko, co będzie kosztem dla NGO przy okazji wdrażania programu wolontariatu.

A.M.: – Częścią projektu Ochotnicy Warszawscy są standardy organizacji wolontariatu. Spotykamy się z różnymi reakcjami na nie. Niektórzy mówią, że to zupełnie naturalne rzeczy, inni dziwią się i przyznają, że o wielu kwestiach nie pomyśleli. Staramy się, by te standardy weszły do obiegu i by każdy się do nich stosował. Konkurs jest zatem jednym ze sposobów, który pozwoli na realizację tego celu. Mamy jednak nadzieję, że w ogłoszeniu dobrze wybrzmiało, iż nie chodzi o stworzenie uniwersalnego modelu, tylko o rozpoczęcie wolontariatu wewnętrznego w NGO, przy okazji korzystania z dobrych praktyk.

Planujecie kolejne konkursy?

M.D.: – Będą jeszcze dwa konkursy, które są wynikiem współpracy z Biurem Pomocy i Projektów Społecznych m.st. Warszawy. W tym roku realizowaliśmy projekt Akademia Lidera 60+, wzmacniający wolontariat senioralny. Jako pilotaż się to bardzo sprawdziło, więc będzie kontynuacja. Chodzi tu o wzmocnienie organizatorów, którzy pracują z wolontariuszami seniorami oraz samych osób starszych, danie im możliwości realizacji własnych projektów. Ogłosimy też konkurs na wzmocnienie wolontariatu w Domach Pomocy Społecznej. Będziemy szukać organizacji, która zajmie się działaniami społeczno-animacyjnymi. To takie połączenie polityki senioralnej, społecznej i Ochotników Warszawskich. Ta współpraca też nam bardzo dobrze wychodzi.

 

Marta Dermańska – współtwórczyni i koordynatorka projektu Ochotnicy Warszawscy. Od 2009 r. pracowniczka Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, w którym odpowiedzialna jest za realizację projektów związanych z wolontariatem i za pracę zespołu Ochotników Warszawskich. W latach 2010–2012 kierowniczka projektu „Wolontariat Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012™” w Warszawie. Z wolontariatem związana od wielu lat zawodowo i prywatnie – współpracuje i wspiera działalność organizacji pozarządowych związanych ze sportem i ratownictwem, prowadzi zajęcia z zakresu specyfiki i organizacji wolontariatu na warszawskich uczelniach.

Antoni Morawski – zajmuje się tworzeniem narzędzi wspierających pracę wolontariuszy i organizatorów wolontariatu, portalem ochotnicy.waw.pl oraz aplikacją internetową do zarządzania wolontariuszami, z której korzystają jednostki organizacyjne m.st. Warszawy. W zespole Centrum Komunikacji Społecznej odpowiada m.in. za kwestie wolontariatu akcyjnego, promocję projektu oraz portal. Instruktor harcerski, zaangażowany w projekty wolontariackie, dotyczące m.in. polskiego dziedzictwa na Ukrainie. Prezes zarządu fundacji wspierającej ruch harcerski. Zawodowo związany także z sektorem pozarządowym oraz produkcją eventów. Koordynator wolontariuszy m.in. przy UEFA EURO 2012™, Konferencji klimatycznej ONZ COP–19 czy rocznicach wybuchu Powstania Warszawskiego. Doktorant na wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.


 
Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • organizacje pozarządowe
  • pracownicy organizacji
  • władze organizacji
  • wolontariat
  • wolontariusze
  • współpraca z administracją